Jaderná energie

Tento pojem patří do kategorie: Elektřina

Zobrazeno: 1741x owl small
 

 

Jaderná energie (někdy též nazývána jako „atomová energie“) se uvolňuje z jaderných reakcí v atomovém jádru. Při řízeném procesu štěpení jádra, označovaném i jako „rozbíjení atomu“, dochází k rozdělení těžkých jader uranu nebo plutonia na dvě dceřiná jádra. Ta se od sebe rozletí rychlostí cca 10 000 km/s a následně se srážejí v prostoru jaderného reaktoru s dalšími atomy, které se od sebe pak dále vzájemně opakovaně odrážejí. Obrovská energie vznikající touto jejich pohybovou aktivitou, vytváří energii tepelnou. Vzniklého tepla se využívá k výrobě elektřiny. Horký reaktor je totiž ochlazován vodou, nebo plynem. Přímo toto chladivo může pohánět turbínu jaderné elektrárny nebo ohřáté chladivo putuje do výměníku, kde se mění na páru, a ta pohání turbínu.

V současné době jsou v ČR v provozu dvě jaderné elektrárnyTemelín a Dukovany. A jen ony dvě, vyprodukují přibližně 1/3 celkové produkce elektřiny v ČR.

 
Přejít na slovník pojmů 
 
https://adfdata.cz/img/Bannery/elektrina.png
50 rad a tipů jak ušetřit na energiích
ebook
Chcete zjistit, jak doma ušetřit na energiích? Zadejte do políčka níže svou emailovou adresu a my vám eknihu ZDARMA zašleme.
Děkujeme za zájem o náš e-book.
Vyskytla se neočekávaná chyba, zkuste to prosím později.