Jaderný reaktor

Tento pojem patří do kategorie: Energie

Zobrazeno: 2110x owl small
 

 

Jaderný reaktor je nejdůležitější částí každé jaderné elektrárny. Jde o zařízení, ve kterém probíhají jaderné reakce, které slouží k výrobě elektrické energie. V současnosti jsou využívány tzv. štěpné jaderné reaktory, ve kterých dochází k jadernému štěpení. Již léta však probíhá i vývoj fúzních jaderných reaktorů, které by umožnili uvolňování energie pomocí jaderné fúze. Jejich praktické využití je však zatím otázkou budoucnosti.

Typický jaderný reaktor se skládá z několika částí. Jeho obal tvoří reaktorová nádoba nejčastěji ze speciální oceli. Další důležitou součástí jsou palivové tyče, ve kterých jsou umístěny palivové tablety z oxidu uraničitého (UO2). Nedílnou součástí je i chladící médium (voda) a tzv. moderátor, který zpomaluje rychlé neutrony vzniklé jaderným štěpením.

V dnešních jaderných elektrárnách jsou umístěny až na výjimky reaktory II. generace. Nové reaktory III. generace mají oproti předchozí generaci výrazně vyšší využitelnost jaderného paliva. Díky tomu v nich lze využít i jaderné palivo, které dnes považujeme za vyhořelé.

 
Přejít na slovník pojmů 
 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
50 rad a tipů jak ušetřit na energiích
ebook
Chcete zjistit, jak doma ušetřit na energiích? Zadejte do políčka níže svou emailovou adresu a my vám eknihu ZDARMA zašleme.
Děkujeme za zájem o náš e-book.
Vyskytla se neočekávaná chyba, zkuste to prosím později.