Jaderný reaktor

Jaderný reaktor je nejdůležitější částí každé jaderné elektrárny. Jde o zařízení, ve kterém probíhají jaderné reakce, které slouží k výrobě elektrické energie. V současnosti jsou využívány tzv. štěpné jaderné reaktory, ve kterých dochází k jadernému štěpení. Již léta však probíhá i vývoj fúzních jaderných reaktorů, které by umožnili uvolňování energie pomocí jaderné fúze. Jejich praktické využití je však zatím otázkou budoucnosti.

Typický jaderný reaktor se skládá z několika částí. Jeho obal tvoří reaktorová nádoba nejčastěji ze speciální oceli. Další důležitou součástí jsou palivové tyče, ve kterých jsou umístěny palivové tablety z oxidu uraničitého (UO2). Nedílnou součástí je i chladící médium (voda) a tzv. moderátor, který zpomaluje rychlé neutrony vzniklé jaderným štěpením.

V dnešních jaderných elektrárnách jsou umístěny až na výjimky reaktory II. generace. Nové reaktory III. generace mají oproti předchozí generaci výrazně vyšší využitelnost jaderného paliva. Díky tomu v nich lze využít i jaderné palivo, které dnes považujeme za vyhořelé.

Srovnání cen energií

Najděte si levnějšího dodavatele a snižte si účty za energie.. Začnete výběrem, kde byste chtěli začít šetřit.

Ostatní často hledají