Jaderná elektrárna

Co je jaderná elektrárna?

Jaderná elektrárna je zjednodušeně tepelná elektrárna, která má místo parního kotle jaderný reaktor. V něm vzniká energie štěpením jader těžkých prvků za současného uvolňování velkého množství tepla. Mezi vhodné prvky k jaderné reakci patří například uran či plutonium.

Výhodou jaderných elektráren je, že z nich lze získat poměrně velké množství energie za spotřeby menšího množství paliva ve srovnání s ostatními typy elektráren. Tyto elektrárny jsou rovněž poměrně šetrné k životnímu prostředí v tom smyslu, že při provozu neunikají do ovzduší škodlivé látky a nevznikají skleníkové plyny. V případě havárie je však životní prostředí poškozeno na dlouhou dobu a výbuch s sebou nese dalekosáhlé důsledky i pro obyvatelstvo zasažené oblasti. Navíc oblast, kde je jaderná elektrárna postavena, je značně znehodnocena a pozemky jsou obtížně prodejné. Náklady na stavbu jaderné elektrárny jsou navíc velmi vysoké, stejně jako pozdější likvidace odpadu. Další problém vzniká právě s uložením radioaktivního odpadu, který je silně radioaktivní ještě stovky let.

V České republice se nachází pouze dvě jaderné elektrárny, a to Temelín a Dukovany. Co se celosvětového využití týče, přibližně 13% světové elektřiny je v současnosti vyráběno právě v jaderných elektrárnách. Nejvíce se jich nachází v USA, Francii a Japonsku.

Srovnání cen energií

Najděte si levnějšího dodavatele a snižte si účty za energie.. Začnete výběrem, kde byste chtěli začít šetřit.

Ostatní často hledají