Českým dlužníkům se loni dařilo splácet své závazky rychleji

 

Zatímco v roce 2013 se průměrná výše dluhu vyšplhala až na 56 300 Kč, loni už situace zadlužených vypadala o něco růžověji. Průměrný dluh klesl na 41 000 Kč. V kterém kraji se potýká se splácením půjčky skoro každý sedmý obyvatel regionu?

peníze pokles dluhuMeziročně poklesl průměrný dluh o více než 15 tisíc korun. 

Díky poklesu průměrné dlužné částky se zkracuje doba splácení. V roce 2013 trvalo dlužníkovi zbavit se dluhu v průměru tři roky a dva měsíce. Loni už se tato doba smrskla jen na pouhé dva roky.

Pozitivnější půjčkové statistiky má na triku především rostoucí zájem o úvěry na nižší částky. Tyto trendy prozradily souhrnné údaje společnosti KRUK, která se věnuje řízení a správě pohledávek.

V dluzích se topí nejvíce lidé na Severní Moravě

Nejzadluženějším krajem České republiky se stal již tradičně Moravskoslezský kraj, kde s dluhy válčí téměř každý sedmý obyvatel (14,3 %). S vysokým zadlužením se potýkají také ve Středočeském (12,8 %) a Ústeckém kraji (10,9 %). Nejméně starostí s dluhy mají naopak na Vysočině (3,7 %), v Karlovarském (3,9 %) a Zlínském kraji (4,1 %).

Nejvíce vyrostla průměrná dlužná částka u obyvatel z Karlovarského kraje (49 100 Kč). Následuje Ústecký (49 000 Kč) a Liberecký kraj (47 300 Kč).

Prozkoumejte nabídky úvěrů na trhu.Srovnat půjčky

Naopak, nejnižší průměrný dluh se objevil v roce 2014 u dlužníků ze Zlínského (34 400 Kč) a Plzeňského kraje (35 200 Kč).

Přes 40 % dlužníků v roce 2014 se splácením vůbec nezačalo

Z interních statistik společnosti KRUK také vyplývá, že platební morálka Čechů není příliš vysoká. Svůj dluh v loňském roce začaly splácet pouze tři pětiny zadlužených osob (56,8 %). Disciplinovanější jsou při splácení svých finančních závazků ženy. Zatímco loni svůj dluh začaly splácet právě tři pětiny žen (60,3 %), v případě mužů to byl každý druhý (53,4 %).

Jak se zbavíte nevýhodného úvěru?Zjistit více o refinancování
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1