Bankovní vs. nebankovní půjčky: Kterou si vybrat?

 

Nabídka půjček se dělí v první řadě na dva druhy, a to na bankovní a nebankovní půjčky. Každá půjčka se hodí na jiný účel a má jiné vlastnosti. Která bude pro vás ta pravá?

mince 

Bankovní a nebankovní půjčky se od sebe velmi liší a výběr vhodné půjčky závisí na mnoha faktorech. Zatímco bankovní půjčka vám obvykle nabídne nižší úrok než půjčka nebankovní, u nebankovní půjčky se zase snadno vyhnete poplatkům, peníze dostanete dřív a mnohdy bez ověřování příjmů a nahlížení do registrů dlužníků. Volba mezi bankovní a nebankovní půjčkou se také odvíjí od účelu, ke kterému chcete peníze využít, a jak dlouhou dobu je plánujete splácet.

Bankovní půjčky

Většina lidí se někdy potýkala s aktuálním nedostatkem financí, ať už na pořízení, auta nebo třeba nového bydlení. Vhodně zvolená půjčka přitom může poskytnout potřebné prostředky ihned a přitom výhodně. Po doložení příjmů vám banky často půjčí i bez ručitele a ochotně vám pomohou i v případě, že se dostanete do situace, kdy nebudete moci svou půjčku splácet.

Výhody

 • Nízké úroky - Banky často nabízejí podstatně nižší úrok, než kterého se vám dostane v případě nebankovní půjčky.
 • Spolehlivost banky - Většina bankovních domů působí na trhu mnoho let a jedná se o obecně známé a prověřené společnosti.
 • Libovolná částka - pokud se banka přesvědčí o vaší schopnosti půjčku řádně splácet, půjčí vám prakticky libovolnou částku.

Nevýhody

 • Složité a zdlouhavé vyřízení - K žádosti o půjčku v bance musíte předložit celou řadu dokladů a dokumentů. Bance taky většinou několik dní trvá, než vaši žádost posoudí a případně schválí.
 • Nahlížení do registru dlužníků - Banky jsou při schvalování žádosti o půjčku velmi citlivé na plnění Vašich finančních závazků v minulosti.
 • Dokládání příjmu - Banky chtějí mít jistotu, že budete schopni půjčku splácet.
Která z půjček je nejvýhodnější?Srovnání půjček

Nebankovní půjčky

Po nebankovní půjčce nejčastěji sáhne člověk v krátkodobé finanční tísni. Nemusí kvůli půjčce nikam chodit, nikomu nic dokládat a peníze má rychle k dispozici. Nebankovní půjčka tak může být ideálním způsob, jak se finančně vyrovnat s náhlými výdaji jako je třeba rodinná dovolená či pořízení nového počítače.

Výhody

 • Rychlost - Půjčku lze mnohdy vyřídit během několika minut na internetu nebo po telefonu. Peníze můžete mít nejpozději během několika dnů.
 • Snadné vyřízení - Vyřídit půjčku jde i z domova a bez zbytečného množství papírů a formalit. Často neplatíte ani žádné poplatky.
 • Bez potvrzení o příjmu - K žádosti o půjčku nemusíte dokládat svůj příjem. Vyhnete se také nahlížení do registru dlužníků.

Nevýhody

 • Vyšší úroky - U nebankovní půjčky je úrok obvykle vyšší než u půjčky bankovní.
 • Výše částky - Nebankovní půjčky bývají omezeny pevně danými limity, jak velkou částku si můžete půjčit.
 • Pozor na podvodníky - nebankovní instituce přeci jen nemají záštitu velké banky a ne všechny se chovají vždy seriózně. Pozorně tedy vše čtěte a vybírejte z velkých a osvědčených společností.
 
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 5