Bankovní vs. nebankovní půjčky: Kterou si vybrat?

Nabídka půjček se dělí v první řadě na dva druhy, a to na bankovní a nebankovní půjčky. Každá půjčka se hodí na jiný účel a má jiné vlastnosti. Která bude pro vás ta pravá?

Porovnat půjčky

Rozdíly mezi bankovní a nebankovní půjčkou

Bankovní a nebankovní půjčky se od sebe velmi liší a výběr vhodné půjčky závisí na mnoha faktorech. Bankovní půjčka vám obvykle nabídne nižší úrok než půjčka nebankovní

U nebankovního úvěru zase peníze dostanete dřív a mnohdy jsou nebankovní půjčky bez příjmu (tedy jeho ověřování) a také bez nahlížení do registrů dlužníků. U institucí nabízejících tento typ úvěru si ovšem velmi pečlivě projděte všechny jeho podmínky. Protože i nejlepší nebankovní půjčka bez registru v sobě může skrývat nejeden háček.

Nebankovní půjčky

Volba mezi bankovní a nebankovní půjčkou se také odvíjí od účelu, ke kterému chcete peníze využít, a jak dlouhou dobu ji plánujete splácet.

Bankovní a nebankovní půjčka pro cizince

Úvěr mohou v obou případech získat i osoby bez českého státního občanství. Bankovní i nebankovní půjčka pro cizince má jednu základní podmínku, a to doložení dokladů o povolení pobytu na území České republiky.

Porovnat půjčky

Bankovní půjčky

Většina lidí se někdy potýkala s aktuálním nedostatkem financí, ať už na pořízení auta, nebo třeba nového bydlení. Vhodně zvolená půjčka může poskytnout potřebné prostředky ihned a přitom výhodně. Po doložení příjmů vám banky často půjčí i bez ručitele a ochotně vám pomohou i v případě, že se dostanete do situace, kdy nebudete moci svou půjčku splácet.

Výhody

 • Nízké úroky – Banky často nabízejí podstatně nižší úrok, než kterého se vám dostane v případě nebankovní půjčky.
 • Spolehlivost banky – Většina bankovních domů působí na trhu mnoho let a jedná se o obecně známé a prověřené společnosti.
 • Libovolná částka – Pokud se banka přesvědčí o vaší schopnosti půjčku řádně splácet, půjčí vám prakticky libovolnou částku.

Nevýhody

 • Složité a zdlouhavé vyřízení – K žádosti o půjčku v bance musíte předložit celou řadu dokladů a dokumentů. Bance taky většinou několik dní trvá, než vaši žádost posoudí a případně schválí.
 • Nahlížení do registru dlužníků – Banky jsou při schvalování žádosti o půjčku velmi citlivé na plnění vašich finančních závazků v minulosti.
 • Dokládání příjmu – Banky chtějí mít jistotu, že budete schopni půjčku splácet.

Nebankovní půjčky

Po nebankovní půjčce nejčastěji sáhne člověk v krátkodobé finanční tísni. Nebankovní půjčka online ihned navíc zaručuje, že její sjednání zvládnete přes internet a peníze máte rychle k dispozici. Nebankovní půjčka tak může být ideální způsob, jak se finančně vyrovnat s náhlými výdaji, jako je třeba rodinná dovolená nebo pořízení nového počítače.

Výhody

 • Rychlost schválení – Půjčku lze mnohdy vyřídit během několika minut na internetu nebo po telefonu. Peníze můžete mít nejpozději během několika dnů, někdy je budete mít na účtu dokonce v řádech hodin a klidně i v průběhu víkendu.
 • Snadné vyřízení online či přes telefon – Vyřídit půjčku jde i z domova a bez zbytečného množství papírů a formalit. Často neplatíte ani žádné poplatky.
 • Bez potvrzení o příjmu – K žádosti o půjčku nemusíte dokládat svůj příjem. A podmínky pro její získání jsou také mírnější než u banky. Problém není ani nebankovní půjčka bez registru.
 • Po insolvenci – Je možné získat i nebankovní půjčku po insolvenci. Většinou se jedná o malé a krátkodobé úvěry.

Nevýhody

 • Vyšší úroky – U nebankovní půjčky je úrok obvykle vyšší než u půjčky bankovní.
 • Výše částky – Nebankovní půjčky bývají omezeny pevně danými limity, jak velkou částku si můžete půjčit.
 • Pozor na podvodníky – Nebankovní instituce přeci jen nemají záštitu velké banky a ne všechny se chovají vždy seriózně. Pozorně tedy vše čtěte a vybírejte z velkých a osvědčených společností. Zvlášť pozor si dávejte na nabídky typu „nebankovní půjčka na ruku“ nebo „nebankovní půjčka pro dlužníky“.

Jak najít a získat nebankovní půjčku?

Pro aktuální přehled tohoto typu úvěru použijte kalkulačku půjček, ve které získáte aktuální přehled nabídek, a to včetně jasných podmínek a pravidel pro získání úvěru. Můžete mít jistotu, že zde najdete i nové nebankovní půjčky, které vás mohou zaujmout.

Vše navíc zvládnete online cestou a z pohodlí vlastního domova – srovnání i sjednání půjčky.

Porovnat půjčky

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Úrok udává, kolik zaplatíte na úrocích za jeden rok. Banky a instituce poskytující půjčky ale často vybírají různé další poplatky. Většinou jde o poplatek za zřízení půjčky, za vedení účtu atd. Tyto poplatky jsou spolu s úrokem zahrnuty až v RPSN (roční procentní sazba nákladů). Díky RPSN si tak můžete porovnat konečné ceny půjček.

Většina půjček se splácí převodem z bankovního účtu. Nejčastěji přímo z toho, na který vám banka peníze zaslala. Stačí si tedy nastavit trvalý příkaz k úhradě a máte vystaráno.

Existují ale i výjimky – různé rychlé hotovostní půjčky, které můžete splácet pouze hotově přímo na ruku obchodnímu zástupci.

V obou případech se ale s danou společností před uzavřením smlouvy dohodněte na přesném datu splatnosti. Krátkodobé půjčky se zpravidla splácí jednorázově, dlouhodobé 1× měsíčně po předem stanovenou dobu.

Pokud jde vše bez problémů a včas dodáte všechny podklady, můžete mít peníze na účtu už za pár dnů od schválení žádosti. Některé banky dokonce poskytují menší půjčky do 15 minut.

Vždy záleží na tom, kolik si chcete půjčit a na jak dlouho. Tyto parametry si jednoduše nastavíte v naší online kalkulačce. Na základě nich vám porovná dostupné půjčky a vy pak snadno najdete tu nejlevnější.

Nevybírejte si ale jen podle úrokové sazby a výše splátky. Sledujte také roční procentní sazbu nákladů (tzv. RPSN), ta představuje nejen úrok, ale i veškeré poplatky spojené s půjčkou. Čím nižší je RPSN, tím bude úvěr výhodnější.

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.