3/26/2020, Michaela Šámalová, Ušetřeno.cz

Jaké existují registry dlužníků (úvěrů) a do kterých z nich banky nahlíží?

Pokud žádáte o půjčku, můžete si být jistí, že si vás banka nebo nebankovní společnost pořádně proklepne. Součástí prověrky je i nahlížení do registrů.

Spočítejte si tu nejvýhodnější půjčku.

Jaké jsou registry dlužníků (úvěrů) a co v nich je?

CBCB/BRKI

V CBCB/BRKI (Czech Banking Credit Bureau/Bankovní registr klientských informací) najdete popis všech úvěrových vztahů mezi vámi a bankou, ať už jde o půjčku, hypotéku, kreditní kartu nebo třeba kontokorent. Pokud jste si u banky někdy vzali půjčku, pak si buďte jistí, že každé čerpání, splácení a nesplácení je v tomto registru pečlivě zaznamenáno. 

CNCB/NRKI 

Do CNCB/NRKI (Czech Non-banking Crdit Bureau/Nebankovní registr klientských informací) mají přístup i některé nebankovní společnosti. Najdete tu tedy mimo jiné své mikropůjčky a leasingy. Mezi uživatele CNCB patří například Home Credit, MALL Pay, Zonky, Provident, ČSOB Leasing, Toyota Financial Services a další.

SOLUS

Cílem registru SOLUS (Sdružení na Ochranu Leasingu a Úvěrům Spotřebitelům) je poskytovat ucelený a kompletní pohled na vaši úvěruschopnost. Informace do něj zapisují banky i nebankovní společnosti, spořitelny, dodavatelé energií, telefonní operátoři a další. Každý si pohledem do SOLUSu udělá jasný obrázek o téměř všech vašich dluzích, závazcích a prohřešcích, a to i u společností, které s půjčkami nemají vůbec nic společného.

Centrální registr úvěrů (CRÚ)

ČNB ještě spravuje Centrální registr úvěrů (CRÚ). V něm jsou vedeny záznamy o půjčkách podnikatelů a právnických osob. Spotřebitelské úvěry, hypotéky a další půjčky obyčejných smrtelníků tu nenajdete.

Pozor na CERD

Existuje ještě CERD (Centrální registr dlužníků). Jedná se o registr, se kterým většina společností nespolupracuje a nemá tudíž žádný význam při žádosti o půjčku. Ani s výpisem o bezdlužnosti od CERDu nikde nepochodíte.

Co všechno je v registrech?

I ta nejmenší půjčka, i ten nejmenší dluh. Pokud ale vše splácíte svědomitě a včas, pak se vám vytváří pozitivní záznam a v budoucnosti pro vás bude snazší získat větší půjčku nebo výhodnější podmínky. 

Jestliže ale nejste nejzodpovědnější dlužník na světě, i ty drobnější prohřešky a zpoždění se splátkami se vám postupně nasčítají a v budoucnosti vám můžou tyto negativní záznamy překazit žádost o půjčku.

Podívejte se, jak vypadá výpis z BRKI, NRKI.

Jak probíhá nahlížení do registrů?

Každá informace uvedená v registru má určitou váhu. Zpozdili jste se 2 dny s platbou za telefon? To nic není. Za takový prohřešek dostanete jen bezvýznamný negativní bodík. Měli jste časté a dlouhé prodlevy při splácení dřívější půjčky? Tam už se nějaké záporné puntíky rozhodně objeví. 

Počítač všechny vaše body sečte a podle toho, jak jste dopadli, rozhodne, jestli můžete dostat půjčku a jak velké riziko pro poskytovatele úvěru představujete. Čím vyšší riziko, tím vyšší dostanete úrok.

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2023 Ušetřeno.cz s.r.o.