Centrální registr úvěrů

Co je centrální registr úvěrů?

Centrální registr úvěrů je evidence vedená Českou národní bankou (ČNB), jež dozoruje nad českým finančním trhem. ČNB v centrálním registru úvěrů shromažďuje údaje o právnických osobách a fyzických osobách podnikajících (OSVČ), které mají bankovní úvěr nebo ho v posledních deseti letech čerpaly. Dále jsou zde zaznamenávány údaje těch právnických osob a fyzických osob podnikajících, které neoprávněně překročili do debetu na svých běžných účtech.

ČNB však shromažďuje pouze údaje od bank působících v ČR, včetně poboček zahraničních bank. Neshromažďuje údaje od nebankovních poskytovatelů půjček a leasingových společností. Bankovní registr fyzických osob (občanů i drobných podnikatelů) provozují společnost Czech Banking Credit Bureau, a.s. či sdružení SOLUS.

Údaje z centrálního registru úvěrů ČNB nejsou sdílena s žádným dalším registrem. V případě potřeby nebo zájmu je možno si nechat vyhotovit výpis z registru. Ten je zpoplatněn částkou 400,- Kč, a je poskytován pouze osobám, na které se informace přímo vztahují.

Srovnání cen energií

Najděte si levnějšího dodavatele a snižte si účty za energie.. Začnete výběrem, kde byste chtěli začít šetřit.

Ostatní často hledají