Dovolená na dluh? Dejte si pozor!

 

Chcete si užívat ve vlnách šumícího moře, ale vaše peněženka zeje prázdnotou? Řada českých rodin neváhá zadlužit se kvůli dovolené. Pokud už se rozhodnete pro letní půjčku, dodržujte základní pravidla, abyste se z tropického ráje nedostali do dluhového pekla.

půjčka na dovolenouNepodlehněte falešnému pocitu, že s půjčkou si můžete splnit jakékoli sny.  Rozumné půjčování

 

Dvakrát měř a jednou si půjčuj

Ještě jednou zvažte, zda nezvládnete na dovolenou ušetřit ze svého. Vyjde vás to výrazně levněji. Na méně honosnou dovolenou si uspoříte i z průměrného platu. Chce to jen trochu zodpovědnosti. Naplánujte si roční splátkový kalendář a peníze si každý měsíc ukládejte bokem.

 

Základní pravidlo rozumného úvěrování zní: půjčujte si pouze na věci, které neztratí hodnotu dřív, než vybledne opálení z dovolené. Typickými půjčkami, které jsou investicí do budoucnosti, jsou úvěry na bydlení nebo vzdělání. Jistě uznáte, že půjčka na dovolenou vám kromě pěkných vzpomínek nic jiného nepřinese.

Nejste Willi Fog

Cesta kolem světa nebo přehnaně drahý pobyt je vaší vstupenkou na dluhový kolotoč. Katalogy z exotických zemí a přepychových hotelů lákají k návštěvě. Jenže když si vyhodíte na čtrnáct dní z kopýtka, budete dlouho po návratu živořit. Zájezd vybírejte s rozmyslem. Nepodlehněte falešnému pocitu, že s půjčkou si můžete splnit jakékoli sny. Přijmout svou ekonomickou realitu je jedním z předpokladů rozumného hospodaření s rodinným rozpočtem.

TIP

9 rad, jak se vyhnout úvěrovým predátorům

Řada lidí při výběru půjčky chybuje a neřídí se základními pravidly. Neuvážené hazardování s rodinným rozpočtem vám může přidělat mnoho starostí a vrásek. Poradíme vám, jak se vyhnout úvěrovým predátorům, kteří hladově číhají na svou kořist.

 

Pozor na půjčky bez navýšení

Dovolenou na splátky často vyřídíte rovnou se zájezdem na pobočce cestovní kanceláře. Velké úvěrové společnosti totiž spolupracují přímo s cestovkami. Dovolenkáře vábí na půjčky bez navýšení. Ale dejte si pozor. Nulovou úrokovou sazbu nedostanete automaticky. Například musíte zaplatit třetinu z ceny zájezdu dopředu nebo zbytek doplatit během krátké doby. Když se zpozdíte byť o jeden den, narostou úroky třeba na 30 %. Z výhodné půjčky se tak stane nebezpečná past.

Kreditní karta: spása cestovatelů

Nechcete za dovolenou u moře platit nic navíc? Pokud je vaše finanční tíseň jen dočasná, zkuste ji financovat kreditní kartou. Když dlužné peníze vrátíte do konce bezúročného období (většinou trvá až 55 dní), nezaplatíte na úrocích ani korunu. Navíc kreditní společnosti spolupracují s cestovními kancelářemi, takže můžete paradoxně ještě ušetřit. Když však nesplatíte kartu včas, vysoký úrok vás nemine.

Která půjčka na dovolenou je nejvýhodnější? Srovnat nabídky

Vybírejte pečlivě

Ve chvíli, kdy nemáte jistotu, že stihnete kartu nebo půjčku přes cestovku včas splatit, je nejlepší možnou volbou bezúčelová půjčka od banky nebo solidní nebankovní společnosti. Při hledání nejvýhodnější půjčky se vyplatí prozkoumat co nejvíce nabídek. Výhodnost úvěru se posuzuje nejen podle výše úroku, ale také podle ukazatele RPSN. Jedná se o číslo, které zahrnuje úroky a veškeré vedlejší poplatky. Čím nižší hodnota, tím levnější půjčka bude. Chcete si hledání vhodného úvěru usnadnit? Připravili jsme pro vás srovnání půjček od bank a zodpovědných poskytovatelů.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 5