Komentované srovnání: Půjčka od moderní či tradiční banky?

 

Nové banky se pyšní inovacemi a moderním přístupem k nabízeným službám. Tradiční banky sází na jistotu a časem ověřené principy. Kdo má levnější produkty a kdo se snaží vyjít klientům nejvíc vstříc? Srovnali jsme půjčky od tří moderních a tří tradičních bank. Kde přeplatíte nejvíc? 

srovnání půjček 

V novém komentovaném srovnání jsme se rozhodli zaměřit na půjčky. Je rozdíl mezi moderními bankami, co v reklamách vystupují jako inovátoři, a tradičními bankami, které se spíše drží starých kolejí? Kolik zaplatíte, vezmete-li si úvěr ve výši 100 000 Kč na 5 let ve třech tradičních a ve třech moderních bankách? Jaké musíte splňovat podmínky, kde vám nabídnou bonusovou sazbu a co za poplatky na vás čeká?

Jako zástupce moderních bank jsme vybrali Air bank, Hello bank! a Equa bank. Za stranu tradičních bank bude bojovat Komerční banka, dále Raiffeisenbank a Česká spořitelna. Máte favorita?

Celková zaplacená částka


1. Hello bank


110 202 Kč

Více informací


2. Equa bank


112 678 Kč

Více informací


3. Komerční banka


115 718 Kč

Více informací


4. Air bank


118 524 Kč

Více informací


5. Raiffeisenbank


121 371 Kč

Více informací


6. Česká spořitelna


124 550 Kč

Více informací

(Údaje platné k 8. červenci 2019.)

Co se týče celkové zaplacené částky, pak se do první trojice dostala jen jedna tradiční banka. Komerční banka předběhla Air bank, která sice skončila až na bramborové příčce, má však v rukávu schované ještě jedno eso. Na konci splátkového kalendáře vám odpustí odpovídající část splátek, podle toho, zda jste platily úvěr včas. ​V našem modelovém příkladě by celková zaplacená částka byla snížena na 115 165 Kč. To by Air bank posunulo na třetí místo.

Podobně by se v případě získání bonusu za včasné splácení vyhoupla i půjčka od České spořitelny. Pokud se totiž s žádnou splátkou nezpozdíte déle než 5 dní, pak vám banka odpustí 4 splátky a celková splacená částka klesne na 118 035 Kč. Nejen moderní banky mají tedy bonusy pro zodpovědné klienty. 

Nepřeplácejte zbytečně. Najděte si během pár minut tu nejvýhodnější půjčku

 

Podmínky pro získání půjčky

Každý zodpovědný poskytovatel půjčky si samozřejmě prohlíží záznamy v registrech a ověřuje si úvěruschopnost žadatele. Jaké jsou však další podmínky? Kde si musíte k půjčce založit i běžný účet a kolik za něj dáte?


1. Hello bank


Není nutný běžný účet

-


2. Česká spořitelna

Běžný účet u jedné z 6 bank

Nutný běžný účet u České spořitelny či jedné z pěti dalších bank (ČSOB, Equa bank, Komerční banka, MONETA Money Bank, Raiffeisenbank). Vedení účtu Moje zdravé finance vás bude stát 100 Kč měsíčně, pokud nesplníte určité podmínky.
3. – 5. Equa bank Nutný běžný účet Vedení účtu zdarma (Běžný účet)
3. – 5. Air bank Nutný běžný účet Vedení účtu zdarma (Malý tarif)
3. – 5. Komerční banka Nutný běžný účet Vedení účtu zdarma (MůjÚčet)
6. Raiffeisenbank Nutný běžný účet Vedení eKonto SMART vyjde na 99 Kč měsíčně, pokud není účet aktivně využíván (součet příchozích úhrad za měsíc minimálně 15 tisíc Kč a alespoň tři zaúčtované transakce)

Jen u Hello bank! a České spořitelny si při čerpání půjčky nebudete muset zakládat i jejich běžný účet. Přestože je vedení účtu Moje zdravé finance zpoplatněno, nemusíte si ho, v případě, že se rozhodnete pro Půjčku bez papírů, nutně základat. Stačí mít účet u jedné z pěti dalších bank, kde je vedení zdarma. Z vybraných institucí tedy jen u Raiffeisenbank budete nuceni měsíčně vypláznou 99 Kč, pokud budete účet eKonto SMART používat pouze ke splácení půjčky.

Chcete si porovnat další půjčky?Srovnání půjček

 

Sjednání půjčky

Půjčka online. Takovou nabídku najdete snad u každé banky. Zvládnete však skutečně vyřídit úvěr jen přes internet? Nebo budete přeci jen muset zajít na pobočku? Mají moderní banky rychlejší a přívětivější vyřizování půjček? 


1. Air bank


Online, není nutná návštěva pobočky


Do hodiny od dokončení žádosti


2. Hello bank!


Online, není nutná návštěva pobočky


Do 24 hodin

3. Česká spořitelna


Online, není nutná návštěva pobočky


Peníze do 15 minut od podpisu 

4. Equa bank


Online, nevyužíváte-li internetové bankovnictví, musíte navštívit pobočku

Do 3 minut v případě předschválené online půjčky, do několika minut v případě podpisu smlouvy na pobočce

5. Komerční banky


Online, nevyužíváte-li internetové bankovnictví, musíte navštívit pobočku či si sjednat půjčku po telefonu

Do 30 minut

6. Raiffeisenbank


Smlouvy k podpisu vám přinese kurýr, nebo je nutná návštěva pobočky

Do 24 hodin dostanete nabídku, následně záleží na způsobu sjednání

(Údaje platné k 8. červenci 2019.)

Při sjednání si každá banka určuje podmínky zcela odlišné, většinou však instituce upřednostňují vlastní klienty využívající online bankovnictví. Speciální je půjčka od České spořitelny, jenž umožňuje pohodlné sjednání přes internet klientům z šesti různých bank. 

„I když patří Česká spořitelna mezi tradiční banky, její Půjčka bez papírů je skutečně moderní produkt. Rychlá, dostupná a flexibilní. Člověk si však musí dávat pozor, aby se neopozdil se splátkami, jinak přijde o výhodnou slevu a bude muset zaplatit plnou cenu úvěru."

- Lukáš Kaňok, finanční expert Ušetřeno.cz

Splácení půjčky

Nejde jen o sjednání půjčky, následně ji budete muset také splácet. Co se stane, když se vám sníží či naopak zvýší příjem? Povolí vám banky upravit si splátkový kalendář podle libosti? Kdo vám vyjde při splácení nejvíc vstříc?


1. Air bank


Předčasné splacení úvěru zdarma


Možnost změnit výši i datum měsíční splátky a délku splácení úvěru


2. Equa bank

Předčasné splacení úvěru zdarma

Možnost změnit výši i datum měsíční splátky


3. Komerční banka


Předčasné splacení úvěru zdarma


Možnost změnit datum či si domluvit odložení měsíční splátky 


4. Česká spořitelna


Až 1 % z výše mimořádné splátky


Možnost změnit datum i výši splátky


5. Raiffeisenbank


Až 1 % z výše mimořádné splátky


Možnost změnit datum splátky


6. Hello bank!


Až 1 % z předčasně splacené úvěrové jistiny

 

-

(Údaje platné k 8. červenci 2019.)

Všechny instituce kromě Hello bank! vybízí klienty, aby si v případě nesnází změnili výši či alespoň datum splátky. Jelikož nemá Hello bank! na svých stránkách ucelené informace ohledně odložení či změny splátky, obrátili jsme se na zaměstnance banky. Údajně je každý případ hodnocen individuálně. Tak je tomu ovšem u všech institucí. Hello bank! jako jediná však tuto možnost neuvádí zcela zřejmě v podmínkách úvěru. Zároveň si banka účtuje poplatek za předčasné splacení půjčky, což ji řadí mezi tradiční banky, kde pouze Komerční banka tuto službu poskytuje zadarmo. Nejlépe si v této kategorii vede Air bank.

Srovnání půjček

V našem srovnání si nejlépe vedly moderní banky, konkrétně Hello bank! vykazovala skvělé výsledky ve třech ze čtyř kategorií. Není zde nutné zakládat si běžný účet, vše lze vyřídit online a půjčku přeplatíte nejméně v porovnání s dalšími vybranými institucemi. Stabilně se držela také Equa bank. Z tradičních bank si vedla poměrně dobře Komerční banka, bonusové body ovšem putují do České spořitelny. Přestože se za normálních okolností řadí spíše do druhé poloviny žebříčku, díky doplňkovým službám dokáže konkurovat i moderním bankám. 

Má někdo ještě lepší podmínky?Srovnání půjček
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 3