Nový zákon o úvěru má posílit ochranu klientů a zatočit s nepoctivci

 

Jaké nás čekají novinky v úvěrové džungli? Guláš mezi poctivými a nepoctivými úvěrovými firmami by měla procedit ČNB. Předčasné splacení půjčky výrazně zlevní a ledabylé posouzení schopnosti splácet u žadatele úvěru se firmám může pořádně prodražit.

Počet poskytovatelů půjček by se měl podstatně snížit. 

Ministerstvo financí předkládá vládě nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Týká se všech spotřebitelských úvěrů – od klasických hotovostních úvěrů, přes kreditní karty, nákupy zboží na splátky až po hypotéky a jiné úvěry na bydlení. Právě hypotečních úvěrů se zákon dosud netýkal.

Konec sankcí za předčasné splacení úvěru

Zákon výrazně posiluje pozici spotřebitele. Ten bude mít nově například možnost splatit svůj dluh kdykoli a poskytovatel bude mít právo pouze na tzv. účelně vynaložené náklady, které mu v souvislosti s předčasným splacením objektivně vzniknou. V těžkých životních situacích, například při dlouhodobé nemoci, bude předčasné splacení úvěru na bydlení zcela zdarma.

Kdy dostane dlužník již zaplacené úroky zpět?

 

Víte, kdy je smlouva o úvěru neplatná?

 

Navíc zákon významně posiluje odpovědnost věřitele za poskytnutí úvěru. Úvěr by měla banka či jiná firma poskytnout jen tomu, kdo jej bude schopen ze svých příjmů řádně splácet.

Pokud tuto schopnost poskytovatel neprověří, bude smlouva o úvěru neplatná a spotřebitel nebude nucen platit žádný úrok.

Dokonce klient dostane již zaplacené úroky zpět. Jistinu pak splatí podle svých možností.

Změní se pod taktovkou ČNB úvěrová džungle na zahradu?

Ministerstvo financí také významně zvyšuje nároky na nebankovní poskytovatele úvěrů pro jejich podnikání. Dosud je toto podnikání živností, kterou může vykonávat prakticky kdokoli (nyní více než 60 tisíc osob), na které nelze efektivně dohlížet.

Návrh reguluje vstup do odvětví u zprostředkovatelů a nebankovních poskytovatelů úvěrů a klade vyšší nároky na jejich odbornost. Její úroveň bude nyní stejná jak pro bankovní, tak pro nebankovní prodej úvěrů.

Půjčujte si peníze jen od ověřených firem Srovnat půjčky

Zákon také přesouvá licencování a dohled nad všemi poskytovateli a zprostředkovateli úvěrů na Českou národní banku. ČNB již nyní dohlíží na všechny ostatní sektory na finančním trhu a bude vybavena i silnějšími pravomocemi udílet při porušení zákona pokuty a jiné sankce.

TIP

Potřebujete úvěr a nevíte, který vybrat?

Srovnali jsme trh. Podívejte se na aktuální přehled nabízených úvěrů.

 
 
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 4