Půjčka před výplatou: 5 zásad, které musíte znát

 

Pomohou uhasit požár, ale mohou způsobit i velkou spoušť. Čím jsou půjčky před výplatou typické a na co byste si měli dávat pozor, než o jednu z nich zažádáte?

obchodní podmínkyObchodní podmínky - zábava to není, ale přečíst byste si je měli. 

Život od výplaty k výplatě. Pro kolik Čechů je počítání každé koruny denním chlebem a finanční rezervy nemají? To pak stačí nečekaný výdaj, třeba porouchaný vůz, který potřebujeme k práci, a pár tisíc zákonitě pochybí. Snadno nás v takových chvílích zláká tzv. půjčka před výplatou. Vypadá jako ideální řešení. Společnosti, které ji nabízí, se tváří tak chápavě! Nedělají velké drahoty s ověřováním a rychle půjčí peníze, které potřebujeme. Jenže každá mince má svůj rub i líc. Tato rychlá půjčka vám skutečně může vytrhnout trn z paty. Než si o ni zažádáte, zvažte všechna rizika. Shrnuli jsme je pro vás do pěti bodů.

1. Počítejte, že si za půjčku připlatíte

Až 5 000 Kč můžete získat téměř ihned na ruku, či bankovní účet. Navíc sjednání je tak jednoduché! Na to jen tak někdo nemá. Je to ale něco za něco. Pětitisícová hranice má své opodstatnění – jedná se o hranici, pro kterou se nemusí respektovat maximální výše RPSN. Cena půjčky tedy závisí na poskytovateli. Za tisícikorunu tak můžete zaplatit třetinu navíc na úrocích a poplatcích, někde dokonce i 50 %.

TIP

Poučení

Neukvapujte se a důsledně porovnávejte jednotlivé půjčky mezi sebou. Také se nebojte otevřeně zeptat finančního poradce, kolik skutečně zaplatíte za konkrétní částku. Pokud je férový, otázka ho nezaskočí a zodpoví na ni.

 

2. Půjčku uhraďte včas, jinak máte malér

Takzvané půjčky do výplaty jsou oproti běžným úvěrům speciální v tom, že dlužník má na jejich splacení pouze 30 dní. Pokud stihne uhradit peníze včas, zaplatí jen to, na čem se s poskytovatelem dohodl. Jenže společnosti spoléhají na to, že se dostanete do prodlevy se splácením.

Jedno srovnání a víte, kolik zaplatíte.srovnat půjčky

A pak už přichází tvrdé sankce, poplatky a úroky z prodlení. Někde vám pošlou upomínku (může být za poplatek), jinde vám začnou účtovat třeba i denní úrok z prodlení a někde předají váš nedoplatek hned inkasní agentuře, která ho bude vymáhat. A tak dlužná částka může narůst několikanásobně.

TIP

Poučení

Zvažte, zda půjčku dokážete skutečně včas uhradit. Budete mít do 30 dnů opravdu peníze navíc? Pokud ne, zkuste najít jinou možnost. Dočasné rozšíření pracovního úvazku, další příjem formou jednorázové brigády nebo pomoc rodiny či přátel.

 

3. Neignorujte obchodní podmínky

Jasně a stručně? Ne tak docela. Smluvní podmínky mikropůjček běžně dosahují několika desítek stran. Abyste se prokousali až k sankcím, bude vám to chvíli trvat. V častých případech nejde ale jen o rozsah, ale i o formulaci. Jazyk je volený záměrně tak, abyste mu dost dobře nerozuměli a obchodník měl, až dojde na lámání chleba, možnost kličkovat.

TIP

Poučení

Není to zábavné čtení, my víme. Ale je třeba, abyste se jím prokousali. Pasáže, kterým nerozumíte, si nechte důkladně vysvětlit. Mohou se tam skrývat mnohá rizika, kvůli kterým nestojí za to si peníze zrovna u dané společnosti půjčovat. Třeba rozhodčí doložka.

 

4. Buďte obezřetní a braňte se dluhové pasti

U nízkých půjček do 5 000 Kč není věřitel povinen posuzovat schopnosti splácet a zkoumat vaši úvěrovou minulost. Mnoho z nich to také nedělá a předkládá to davu jako svou velkou výhodu. Žádné nahlížení do registrů, žádné potvrzení o příjmech. Půjčí dokonce i těm, na které je vedena exekuce. Jenže tím se dostávají zadlužené osoby, které k těmto půjčkám sahají nejčastěji, do ještě větších finančních problémů.

TIP

Poučení

Pokud nestíháte splácet jednu či více půjček, neberte si další. A pokud už jste vedeni v registrech dlužníků, berte to jako varování a začněte to řešit. Pomoci vám může konsolidace půjček nebo třeba nezávislá finanční poradna, která poradí co dál.

 

5. Nespoléhejte se na zákon, nepomůže vám

5 000 Kč. Magická hranice, na kterou zákon o spotřebitelském úvěru neplatí. Lidé tak přicházejí o celou řadu výhod, které ze zákona vyplývají. Nemůžete například využít zákonnou čtrnáctidenní lhůtu na odstoupení od smlouvy bez udání důvodů a půjčku nemůžete mnohdy ani předčasně splatit.

TIP

Poučení

U půjček před výplatou buďte velmi pozorní a uvědomělí. Nebojte se ptát na cokoliv, co vám není jasné. I jeden zdánlivě hloupý dotaz vás může zachránit od budoucích problémů.

 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 4