Půjčky po česku: Nezajímáme se o konkurenční nabídky ani o úrok

 

Podle nového průzkumu na téma půjček to vypadá, že půjčování peněz se stalo v Česku novým národním sportem. Ale Češi v tomto ohledu nepatří mezi olympijské mistry, ale spíše mezi sportovce z okresního přeboru. Před pořízením úvěru totiž neporovnáváme konkurenční nabídky a, i když nejsme spokojení, nesnažíme se zajistit si lepší podmínky refinancováním.

výhra penězJen 12 % dotázaných se snaží aktivně ovlivňovat finanční náročnost úvěru a uvažuje o refinancování. 

Z průzkumu, který provedla Raiffeisen stavební spořitelna na vzorku 816 lidí, vyplynulo, že skoro tři čtvrtiny Čechů si už aspoň jednou v životě vzaly půjčku. V posledních pěti letech si sjednal úvěr každý druhý Čech. Třetina populace v současnosti nějaký typ půjčky splácí. Nejvíce šly na dračku bankovní spotřebitelské úvěry. V posledních pěti letech si je 29 % lidí vzalo dokonce opakovaně.

vzali jste si v poslední době nějaký úvěr výzkum 

Zdroj: průzkum od Raiffeisen stavební spořitelny

Co nás nutí si půjčovat peníze?

Žádnou zkušenost s půjčkou nemělo 27,5 % dotázaných. Lidé, kteří se rozhodli pro bankovní či nebankovní spotřebitelské úvěry, chtěli nejčastěji pokrýt náklady na běžný provoz domácnosti nebo zaplatit nečekané výdaje. Pro peníze do stavební spořitelny chodili lidé nejvíce, když potřebovali rekonstruovat nebo přestavět nemovitost (59 %) a v menší míře když toužili po vlastním bydlení (40 %).

jaký typ úvěru průzkum 

Zdroj: průzkum od Raiffeisen stavební spořitelny

Vybírejte jenom z ověřených úvěrů Srovnat půjčky

Co nevíme o vlastních půjčkách, ale jsme líní se zeptat

Až polovina lidí vezme první půjčku, kterou uvidí, a vůbec nekouká na nabídky od konkurence. Když ale neporovnáme všechny produkty na trhu, nemůže vědět, jestli si náhodou nekupujeme předraženou půjčku, zatímco jinde si můžeme půjčit s mnohem nižšími náklady. Velmi málo lidí si také pamatuje podmínky (zejména úrokovou sazbu) u produktů, které si sjednali.

U úvěrů na koupi bydlení si pamatuje výši úrokové sazby jen třetina dotázaných, délku úvěru 39 %, výši splátky 65 % a  RPSN pouhá 4 % respondentů.

"Podobná neznalost panuje i u dotázaných, který úvěr využili na rekonstrukci bydlení. Úrokovou sazbu zná pouze 17 % respondentů, délku úvěru 48 %, výši splátky 66 % a RPSN pouhých 7 %.”

- Jitka Jechová, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny

Neznalost jim pak brání v tom, aby reagovali na lepší nabídku od jiného poskytovatele úvěrů. Starý a nevýhodný úvěr lze totiž snadno přeměnit na levnější, když se rozhodneme půjčku refinancovat nebo více úvěru sloučit pomocí konsolidace.

Víte, kolik můžete ušetřit při konsolidaci? Spočítat

Proč bychom něco měnili, když máme nevýhodnou půjčku?

Podle průzkumu 43 % oslovených bylo s podmínkami svého úvěru spokojeno, zatímco 39 % se nakonec již uzavřený úvěr přestal zamlouvat. Nicméně necelé dvě třetiny lidí (69 %) se s nevyhovující půjčkou rozhodly nic nedělat a bez remcání zbytek špatného úvěru doplatit. Pouze třetina nespokojených (31 %) zvažovala možnost refinancování. Právě refinancování a konsolidace půjček ale může z mrzutého dlužníka udělat spokojenějšího držitele půjčky, který díky výhodnějším podmínkám „staronové“ půjčky zaplatí za dluh méně než u původně sjednaného produktu.

jak jste spokojen průzkum 

Zdroj: průzkum od Raiffeisen stavební spořitelny

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1