Jak vybrat půjčku? Když nás tlačí čas, děláme méně rozumná rozhodnutí

 

Češi uvažují o půjčkách rozumně jen do chvíle, než si nějakou sjednají. Podle průzkumu nás nejvíce zajímá cena, když plánujeme úvěr v budoucnu. Když ale dojde na lámání chleba, rychlost a dostupnost půjčky se stává skoro stejně důležitá jako výhodnost úvěru. Jak z toho ven?

výběr půjčkyRozdíl mezi levnou a drahou půjčkou na stejnou cílovou částku může být i desítky tisíc. 

Kdyby Češi pošilhávali v příštích letech po nějakém úvěru, pro 52 % by byla nejdůležitější jeho cena (tedy celková částka, kterou by za něj zaplatili včetně úroků a poplatků). Nejmenší význam by naopak přikládali rychlosti a snadnosti získání půjčky. Podle těchto kritérií by se rozhodovala jen 4 % lidí. Toto rozumné uvažování se ale často změní ve chvíli, kdy nějakou půjčku skutečně potřebujeme.

Podívejte se na nezávislé srovnání bezpečných úvěrůHledám bezpečnou půjčku

Kdo s koho: Rychlá, nebo levná půjčka?

Ukazují to zkušenosti lidí, kteří si v posledních dvou letech nějaký spotřebitelský úvěr brali. Pro 38 % z nich sice stále zůstala na prvním místě celková cena půjčky.

Násobně však narostl počet lidí, kteří se na úkor cenové výhodnosti rozhodovali hlavně podle rychlosti a snadnosti získání. Za nejdůležitější ji označilo 33 % z nich. Vyplývá to z listopadového průzkumu STEM/MARK zpracovaného pro Air Bank. Účastnilo se ho 600 respondentů.

rychlá nebo levná půjčka průzkum 

"Když lidé o půjčce jen uvažují, většina z nich se rozumně přikloní k co nejnižší ceně. Jakmile se ale potřeba půjčky skutečně objeví, nechají se často zlákat různými nabídkami rychlých půjček nebo jsou okolnostmi sami donuceni s půjčkou spěchat. To pak může vést k tomu, že skončí s nevýhodnou půjčkou.”

- Zdeněk Románek, ředitel retailového bankovnictví Air Bank

Rychlá půjčka může být až o desítky tisíc Kč dražší

Cena za unáhlené rozhodnutí při výběru spotřebitelského úvěru může ale být závratně vysoká. Rozdíly mezi celkově zaplacenou částkou mohou totiž u různých poskytovatelů úvěrů dělat až desítky tisíc korun.

Prozkoumejte nabídky úvěrů na trhu Srovnat půjčky

Proto doporučujeme vždy pečlivě projít nabídku půjček na trhu a nechat si pár dní na rozmyšlenou, než si sjednáte vybraný produkt.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 3