Nejvýhodnější půjčka na trhu: Jak ji vybrat?

  • Najděte tu nejvýhodnější půjčku – bankovní i nebankovní.
  • Naše kalkulačka vám srovná půjčky za pár minut.
  • Vyberete si tu, která vám nejvíce vyhovuje.
Srovnat půjčky

Je nejlevnější půjčka skutečně nejvýhodnější?

Nikdo nechceme platit víc než musíme a příslib nejvýhodnějších půjček se na nás valí ze všech stran, z televize i rádia. Jak ale vlastně nejvýhodnější půjčka vypadá? Možná vás napadne, že to bude ta s nejnižšími úroky, ale nejlevnější půjčka nemusí nutně být ta nejvýhodnější. Vždy je potřeba si ujasnit, co je nejlepší právě pro vás. A my vám s tím rádi pomůžeme.

Podívejte se, jak funguje partnerská půjčka.

Jaká půjčka je nejvýhodnější?

Nejvýhodnější půjčka je taková, která uspokojí vaše potřeby a dokážete ji s klidem splácet. Proto je důležité si nejdříve ujasnit, jaké parametry má vaše půjčka mít a co je pro vás důležité.

Online půjčka

Pro někoho je důležité, aby si mohl sjednat půjčku z pohodlí domova a nemusel zdlouhavě obcházet všechny pobočky osobně. 

Žádost o půjčku vyplníte online za pár minut u většiny poskytovatelů. Pak počkáte na schválení a najednou musíte na pobočku smlouvu podepsat. Zkontrolujte si tedy, jestli poskytovatel slibuje celé vyřízení půjčky online, nebo přes internet zvládne pouze přijmout vaši žádost.

Navíc můžete využít online kalkulačku, která vám srovná všechny dostupné půjčky přesně podle vašich požadavků.

Konsolidace a refinancování půjček

Možná hledáte jednu půjčku, pomocí které byste mohli nahradit své dosavadní závazky. Převést své půjčky pod jednoho věřitele vám může přinést lepší podmínky splácení a také větší přehled a klid o měsíčních splátkách. Zbyde totiž jen jedna měsíčně. V takovém případě mluvíme o tzv. konsolidaci půjček.

Rychlá půjčka

Možná je pro vás důležitým kritériem doba, za kterou peníze získáte. Bývá to tak v případě, že potřebujete opravit auto nebo využít výhodnou a časově omezenou nabídku. I v tomto případě se vám bude hodit online kalkulačka, která vám srovná všechny nabídky mikropůjček za pár minut a ušetří tak drahocenný čas. Přesto doporučujeme si vše v klidu promyslet a nejednat příliš unáhleně. S půjčkou se potom budete nějaký čas muset potýkat. 

Bankovní i nebankovní půjčka

Dalším kritériem, ke kterému je třeba přihlédnout, je od koho si budete půjčovat. Banka může vzbuzovat pocit solidnosti a větší důvěry a pro někoho je zase příjemnější nebankovní půjčka, která na žadatele neklade tolik požadavků a má na získání půjčky vyšší šanci.

Rozhodně ale vybírejte z ověřených poskytovatelů půjček. Takové si můžete porovnat i v našem srovnání půjček.

Porovnat půjčky

Nejvýhodnější nebankovní půjčka: Vyplatí se?

Nebankovní půjčku vám může poskytnout instituce, která není banka, ale má povolení od České národní banky poskytovat spotřebitelské půjčky.

Mezi největší výhody patří rychlé vyřízení a nižší nároky na žadatele o půjčku. Proto se k ní často přiklání ti žadatelů, kteří kteří mají nižší příjmy a mohou splácet jen nižší částky měsíčně. Rychlé služby bývají ale vykoupeny vyšší úrokovou sazbou oproti bance.

Pokud se tak rozhodnete, nejvýhodnější nebankovní půjčka pro vás bude taková, kterou budete schopni v pořádku měsíčně splácet. Součástí vaší smlouvy by také nemělo být ručení nemovitostí, kvůli kterému byste kvůli pár desítkám či stovkám tisíc mohli přijít o střechu nad hlavou.

Nejvýhodnější půjčka na rekonstrukci

Máte v plánu rekonstruovat a teď přemýšlíte, jaký typ půjčky by se vám nejvíce vyplatit? Záležet bude na rozsahu rekonstrukce a na tom, co je pro vás výhodné a nevýhodné. Rekonstrukci můžete financovat několika způsoby.

Hypotéka na rekonstrukci

Tato možnost je nejvíce složitá jak časově tak i procesně. Navíc vždy musíte dát do zástavy nemovitost (ne nutně tu rekonstruovanou). Na druhou stranu u hypotéky dostanete obvykle nižší úroky, může vás tak rekonstrukce vyjít levněji.

Neúčelová půjčka

Neúčelová půjčka může pro vás být zajímavá, když nechcete nikomu dokládat, za co jste peníze utratili. Využít je můžete dle libosti, ale pravděpodobně dostanete mnohem vyšší úrok než u účelové půjčky. 

Účelová půjčka na rekonstrukci

Půjčka na rekonstrukci se jeví jako zlatá střední cesta mezi předešlými dvěma možnostmi. Protože pravděpodobně nebudete muset ručit nemovitostí, úrok bude vyšší než u hypotéky, ale nižší než u neúčelové půjčky. Také budete muset dokládat, na co jste peníze použili. 

Srovnat půjčky na rekonstrukci

Na co se při vybírání půjčky zaměřit?

Úroková sazba

Úrok u půjčky jednoduše řečeno znamená, jakou částku si věřitel vezme jako odměnu za to, že vám půjčil. Většinou je částka vztažena na jeden rok (p.a.).

S půjčkou se ale pojí i další poplatky. Poplatky spojené s vedením účtu, uzavřením smlouvy, pojištění pro případ neschopnosti splácet a nebo poplatek za mimořádnou splátku nebo předčasné splacení půjčky. 

Proto sledujte i RPSN tedy roční procentní sazbu nákladů. Ta kromě úroku zahrnuje i všechny další výdaje spojené s půjčkou.

RPSN

Nejvýhodnější půjčka tedy nemusí být ta, která má nejnižší úrok. Porovnávejte raději výši RPSN.

Co ještě zvážit?

Kromě RPSN by vás mělo zajímat i jak dlouho budete půjčku splácet, zda se můžete pojistit pro případ neschopnosti splácet, jestli můžete v průběhu snižovat nebo zvyšovat výši splátky a zda můžete půjčku splatit předčasně zdarma. 

srovnat půjčky

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

To záleží na výši a typu půjčky a také instituci, kde o půjčku žádáte. V případě bankovních půjček standardně potřebujete dva doklady totožnosti, potvrzení o místě bydliště, potvrzení o výši příjmu a další dokumenty

U nebankovních půjček to bývá trochu volnější. Často si vystačíte jen s průkazem totožnosti a orientační výší vašeho příjmu.  

Všechny informace o tom, jaké doklady a další dokumenty potřebujete k žádosti o půjčku, najdete v našem srovnání v detailu produktu nebo na jednotlivých webových stránkách bank.

Protože půjčka na rekonstrukci bytu či domu spadá mezi účelové půjčky, budete muset dokládat potřebné účtenky či faktury dodavatelů, které prokazují, že jste finance skutečně použili ke stanovenému účelu. Tento požadavek ze strany banky bývá ukotven ve smlouvě, společně s podrobnými informacemi, do kdy je třeba všechny potřebné dokumenty doložit.

Pořízení automobilu na leasing s sebou nese celou řadu nevýhod. Tou hlavní je, že vozidlo nevlastníte. Až do konce splacení leasingu jste pouze nájemce, nikoliv majitel automobilu. Mohou vás čekat také vysoké poplatky za uzavření smlouvy a většinou musíte zaplatit část ceny automobilu předem – tzv. akontaci. Velkým problémem může být i fakt, že při krachu leasingové společnosti bude vaše vozidlo zabaveno na umoření dluhu.

Na rozdíl od leasingu je auto na úvěr ihned vaše. Půjčka bývá zpravidla levnější než leasing a navíc si můžete libovolně nastavit optimální délku splácení. Výhodou také je, že v případě zadlužení můžete vůz bez velkých problémů odprodat.

Ne, nemusíte. Banka vám peníze zašle na stávající bankovní účet (jehož jste vlastníkem). Někdy ale může být výhodné mít účet u stejné banky, u které žádáte o půjčku. Například nebudete muset dokládat tolik dokumentů a jako dlouholetý klient můžete získat i výhodnější podmínky.

Půjčka na bydlení neboli úvěr na vybavení domácnosti se řadí mezi účelové spotřebitelské úvěry. To znamená, že je třeba bance zpětně doložit, na co jste vypůjčené peníze využili. Za uvedení účelu od banky na oplátku dostanete výhodnější úrokovou sazbu, než jakou obvykle mívají neúčelové půjčky, které můžete využít na cokoliv.

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.