Srovnání krátkodobých a rychlých půjček

Potřebujete jen několik tisíc na pár týdnu? Najděte si rychlou půjčku, se kterou se nespálíte. Díky indexu odpovědného úvěrování se lépe zorientujete v tom, které půjčky jsou bezpečné.

Ptáte se nás

Co je to krátkodobá půjčka?

Krátkodobá půjčka, někdy také rychlá půjčka nebo mikropůjčka, je neúčelová půjčka s dobou splatností okolo 30 dnů. Oproti klasické půjčce se musí splatit celá najednou, úhrada ve splátkách nebývá zpravidla možná. Hodí se tak, když potřebujete peníze na pár týdnů (např. do nejbližší výplaty).

Jaké jsou výhody krátkodobých půjček?

Mezi hlavní výhody krátkodobých půjček se řadí jednoduché a rychlé sjednání. Většina půjček se totiž dá vyřídit za pár minut přes internet nebo telefon a schválení nebo zamítnutí žádosti dostanete téměř okamžitě.

Pokud vám poskytovatel půjčku schválí, můžete mít peníze na účtu za pár desítek minut, případně hodin. Ty pak můžete použít na cokoli. Nikdo po vás nebude chtít dokládat, za co jste peníze utratili.

Jaké jsou nevýhody krátkodobých půjček?

I když je na první pohled krátkodobá půjčka lákavá, pojí se s ní i negativa. Mezi ty největší patří mnohonásobně vyšší RPSN a úroky – tedy to, co za půjčku zaplatíte navíc. U krátkodobých půjček také bývají vysoké pokuty, pokud nestíháte splácet včas. Připlatíte si i tehdy, když budete žádat o prodloužení splatnosti.

Jak funguje index odpovědného úvěrování?

Index odpovědného úvěrování sestavuje každý rok nezisková organizace Člověk v tísni. Ta chce hlavně upozornit na to, že ne každá půjčka je bezpečná. Pokud se tedy dostanete do situace, kdy už se půjčce prakticky nemůžete vyhnout, vybírejte s rozvahou.

Index porovnává 16 kritérií rozdělených do 3 oblastí:

 • Náklady – to, kolik za půjčku zaplatíte a co vás bude stát případná pokuta za zpoždění splácení.
 • Transparentnost a komunikace – obsáhlost a přehlednost informací o půjčce.
 • Klientská vstřícnost – přístup poskytovatelů k zákazníkům před i po poskytnutí půjčky.
Všechna kritéria pak posoudí a spojí dohromady. Výsledkem je hodnocení každé půjčky, které vám může pomoci při rozhodování.
Na co si u mikropůjček dávat pozor?

Index odpovědného úvěrování je dobrým vodítkem, u kterého poskytovatele si půjčit. Buďte ale při výběru rychlé půjčky nebo půjčky do výplaty stále maximálně obezřetní.

V čem byste měli mít jasno, než na půjčku ihned kývnete?

 • Kolik za půjčku zaplatíte se vším všudy a jak to ovlivní váš rodinný rozpočet.
 • Co máte dělat, pokud se dostanete do problémů se splácením.
 • Kolik zaplatíte, pokud se opozdíte se splácením nebo budete požadovat prodloužení splatnosti.
 • Kolik si účtuje poskytovatel za upomínky, upozornění a další komunikaci.
 • Co se píše ve smlouvě. Zkrátka byste měli vědět, co podepisujete.
Co potřebuji k žádosti o krátkodobou půjčku?

Každý poskytovatel může mít trochu jiné podmínky, ale mezi ty obecné patří:

 • Minimální věk 18 let,
 • české státní občanství nebo povolení k pobytu na území ČR,
 • 2 doklady totožnosti,
 • většinou i potvrzení o příjmu – podle zákona by poskytovatel měl vždy ověřit vaši bonitu, tedy jestli jste schopni půjčku řádně splácet.
Jaký je rozdíl mezi úrokem a RPSN?

Úrok je vlastně cena, kterou zaplatíte poskytovateli za to, že jste si od něj peníze půjčili.

RPSN (roční procentní sazba nákladů) představuje procentní vyjádření všech nákladů. Zahrnuje v sobě tedy nejen úrok, ale i poplatek za vyřízení smlouvy, poplatek za vedení úvěrového účtu a všechny další náklady na úvěr. Vyjadřuje tedy skutečnou cenu půjčky.

Potřebuji půjčku ihned. Za jak dlouho budu mít peníze na účtu?

Sehnat peníze za pár minut není bohužel tak snadné. Všichni poskytovatelé úvěrů mají totiž povinnost zkontrolovat, že jste schopni půjčku splatit. A to může chvilku trvat. Jak proces urychlit?

 • Divili byste se, ale jedním z nejčastějších důvodů, proč společnosti musí půjčku zamítnout, je špatně vyplněná žádost. Před odesláním proto důkladně zkontrolujte, že jste veškeré údaje zadali správně.
 • Zvažte půjčku od poskytovatele, se kterým se už trochu znáte. Pokud máte například u banky běžný účet, na který vám chodí výplata, vyhodnotí vám žádost o půjčku o něco rychleji.
 • Poskytovatel půjčky vás může kontaktovat, aby si něco ještě rychle ověřil. Snažte se proto být na příjmu.
 • Aby vás poskytovatel nemusel kontaktovat, snažte se být v žádosti přesní a nesnažte se nic přikrášlovat.
Poskytovatelé často uvádí, že peníze dostanete na účet velmi rychle, klidně i jen za pár minut. Většinou ale myslí čas, který uplyne od schválení žádosti. Buďte tedy trpěliví. To, že vám půjčka ihned po zaslání žádosti nepřišla, neznamená, že byste měli okamžitě žádat jinde o další.
Existují i jiné možnosti než mikropůjčky?

Ano, krátkodobým půjčkám se podobají hned 2 produkty, které najdete v nabídce téměř všech bank – kreditní karta a kontokorent. Jejich hlavní výhodou je, že si je stačí sjednat jen jednou, máte je neustále k dispozici a nemusí vás stát skoro nic.

Kreditní karta

Kreditní karta je považována za nejvýhodnější půjčku do výplaty, mnozí ji dokonce využívají jako dlouhodobou finanční rezervu. Jde totiž o půjčku, u které nemusíte ztratit ani korunu na úrocích. Stačí půjčku splatit během tzv. bezúročného období. To trvá obvykle kolem 50 dní. Pokud ale bezúročné období propásnete, úrok dělá většinou něco kolem 25 % ročně. Což je pořád významně nižší úrok, než jaký dostanete u většiny mikropůjček.

Přečtěte si, jak funguje kreditní karta.

Kontokorent Pokud si k běžnému účtu sjednáte kontokorent, banka vám vlastně dovolí „jít do minusu“. Nevýhodou je, že u kontokorentu neexistuje bezúročné období. Jakmile tedy účet přečerpáte, začnou vám naskakovat úroky. Ty se pohybují kolem 18 % ročně.

Přečtěte si víc o tom, jak funguje kontokorent.

Reprezentativní příklad

Při výši úvěru 15 000 Kč, poskytnutého 15.11.2021 zaplatí klient 24 splátek vždy k patnáctému dni v měsíci, první splátku 15.12.2021 a poslední splátku 15.11.2023. První splátka bude ve výši 1 120 Kč, druhá až osmá splátka ve výši 1 360 Kč a devátá až dvacátá čtvrtá splátka ve výši 625 Kč. Úroková sazba se pohybuje od 0,0 % do 83,01 % p. a. v závislosti na pořadí splátky. Roční procentní sazba nákladů je 49,1 %. Maximální roční procentní sazba nákladů je 49,5 %. Celková splatná částka spotřebitelem je 20 640 Kč. Celková částka neobsahuje poplatky za volitelné služby a ověřovací poplatek 1 Kč, které nejsou povinnou součástí půjčky. Minimální doba splácení 24 měsíců. Maximální doba splácení 24 měsíců. Úvěr je možné předčasně splatit kdykoliv.

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc
SPOJTE SE S NÁMI
Tel: (+420)
226 289 029
Po-Pá 9:00-17:00
© Copyright 2010–2023 Ušetřeno.cz s.r.o.