10/26/2023, Jakub Strnad, Ušetřeno.cz

Můžu si půjčit, když jsem v exekuci nebo v insolvenci?

Pokud na vás byla uvalena exekuce, jsou vaše možnosti získat půjčku od solidní instituce vlastně nulové. Někomu, kdo dříve nedostál svým závazkům, totiž žádná seriózní instituce nebude věřit, že by jí úvěr splatil a půjčku člověku zatíženému exekucí neposkytne. A to už kvůli tomu, že pokud jste v exekuci, většinou nemůžete disponovat vlastním účtem, na který se úvěr vyplácí. Pokud by sem banka odeslala peníze, pak by je exekutor okamžitě zabavil.

Půjčka v exekuci

Obstavený účet je totiž prakticky nepoužitelný. Nemůžete ho využívat pro transfer peněz a banka či jiná solidní instituce, která poskytuje půjčky, vám nikdy nepošle peníze na jiný účet, než je ten váš.

Půjčka pro lidi v exekuci

Nebankovní společnosti

Pokud do internetového vyhledávače zadáte „půjčka pro lidi v exekuci“, pak získáte celkem širokou nabídku. Je ale výhodná? Jedná se totiž o nabídku nejrůznějších nebankovních institucí, jejichž podmínky mohou být velmi nevýhodné. Úrok je velmi vysoký, podmínky pro mnohé dlužníky komplikované a nepřehledné. V konečném součtu taková půjčka znamená ještě větší zatížení a je obtížně splatitelná, obzvláště pro někoho, jehož finanční situace je těžká.

Jestliže se přesto rozhodnete, takové půjčky využít, dobře si pročtěte podmínky této půjčky. Ty jsou často na několika stranách, ale mohou skrývat nečekané zádrhele. Pečlivě si spočítejte, kolik vás půjčka bude doopravdy stát, vezměte v úvahu nejenom úrok půjčky, ale také poplatky, které mohou být skryté, ale v konečném součtu za ně můžete zaplatit více než za úroky. Prověřte také, zda nebankovní společnosti udělila licenci Česká národní banka. Tato licence je nyní povinná a může vám napovědět, zda jde o seriózní firmu.

Spotřebitelský úvěr může být jištěný směnkou. Ačkoliv se taková nabídka tváří jako výhodná a dlouhodobá, právě u ní byste měli zpozornět. Jde o nezákonnou nabídku a pro vás zcela nevýhodnou. Věřitel vás může zavazovat k ručení majetkem i jiné osoby, což může znamenat to, že o tento majetek přijde. Půjčka pro dlužníky s exekucí bez zástavy je jistě výhodnější volbou.

P2P

Populární jsou také tzv. peer to peer půjčky. Jde o půjčky, o které žádáte prostřednictvím internetové platformy a na vaši půjčku se sbírají různí investoři. Tato půjčka však pro žadatele v insolvenci nebo s exekucí nepřichází do úvahy, neboť i zde dochází k prověření bonity žadatele. Dochází k prověření ve všech možných rejstřících dlužníků, takže je vaše žádost vyřazena.

Rodina a charitativní organizace

Lidé zatížení exekucí nebo v insolvenci často volí půjčku od svých blízkých a rodiny. Pokud se někdo takový ve vašem okolí najde, jde pro mnohé o jedinou možnost, jak půjčku získat. Nezapomínejte ovšem, že pokud jste v insolvenci, máte povinnost tuto půjčku oznámit svému insolvenčnímu správci, který dohlíží na to, zda insolvenci řádně splácíte a nevyhýbáte se svým povinnostem. K těm patří i to, že se budete snažit dostát splacení závazků co nejdříve, což může další půjčka oddálit.

Půjčka s exekucí – na co si dát pozor

Pokud se rozhodnete pro tak riskantní půjčku, jakou je půjčka v exekuci, dobře vše rozvažte. Soustřeďte se na:

  • Výši úroků a poplatků – Dlužníci v exekuci mají zhoršenou možnost získat půjčku, proto se takové půjčky nabízí s mnohem vyššími poplatky a úroky, než je tomu u běžných půjček.
  • Schopnost splácet – Sepište si pečlivě své příjmy a náklady, vezměte do úvahy další možné příjmy. Posuzujte skutečně střízlivě, zda jste schopni úvěr splácet, nenechávejte splácení „na doraz“, vždy počítejte byť s minimální rezervou.
  • Čas splácení – Nezadlužujte se na příliš dlouhou dobu. Vaším cílem by mělo být co nejrychlejší vyřešení vaší situace.
  • Další vývoj – Přemýšlejte, co vše vás v nejbližší budoucnosti čeká, vezměte do úvahy větší investice, jako jsou například nutné opravy.
  • Příliš výhodné nabídky – Půjčky v exekuci jsou výhodné vždy jen pro poskytovatele půjčky. Nenechte se zmást tónem nabídky, vždy myslete na to, co vám nabídka ve skutečnosti přinese.

Jak na půjčku v exekuci?

Díky srovnání půjček si lze na jednom místě přehledně zobrazit všechny půjčky a vybrat tu nejvýhodnější. Srovnání půjček bere do úvahy všechny parametry půjčky, jako je doba splácení, úrok a poplatky. 

Přesto dobře zvažte, zda se neobejdete bez dalšího zadlužování. 

Srovnejte si půjčky online

Můžu si půjčit, když jsem v insolvenci?

Možnosti půjčit si v insolvenci jsou velmi omezené. Vše, co se financí týká, podléhá schválení insolvenčním správcem, kterému by se další zadlužování jistě nemuselo líbit. Pokud by získal dojem, že půjčka brání procesu oddlužení prostřednictvím splátkového kalendáře, mohl by dát dokonce návrh na zrušení insolvence. Pokud by došlo k ukončení insolvence předčasně, další vám už soud nepovolí a vy tak přijdete o doživotní možnost splatit své dluhy a začít s čistým štítem. 

Jak dlouho po exekuci nebo insolvenci si můžu půjčit?

K výmazu z rejstříků dlužníků dochází zhruba po třech letech. Zcela jistě byste ale měli určitý čas věnovat tomu, abyste své finanční zdraví upevnili místo, abyste se vrhali do dalšího zadlužení. 

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2023 Ušetřeno.cz s.r.o.