3/29/2023, Sandra Skorkovská, Ušetřeno.cz

Světlo bez elektřiny: Jak si posvítit bez zásuvky?

Přestože je dobré odpočinout si od výdobytků dnešní doby, možná si říkáte, že být úplně odříznutí od elektrické energie taky není úplně ono. Kdyby aspoň to světlo svítilo, říkáte si? Naštěstí existuje řada možností, jak ho dostat i do míst elektřinou nepolíbených.

6 možností, jak na světlo bez elektřiny

1. Svíčky

Když doma „vypadne" proud, už saháte po svíčkách a hledáte zatoulané sirky. Stará dobrá klasika přináší intimní světlo, ale není na čtrnáctidenní rodinnou dovolenou na chalupě. Zvláště malé děti bývají nechtěnými pyromany a neštěstí je na světě.

Představují jen dočasné řešení. Pokud vás například čeká romantický víkend ve dvou nebo dvoudenní expedice s poslušnými potomky, stačí to.

Nesvítíte jen proto, abyste ušetřili?

2. Petrolejové lampy

Příjemnější a stále dostupnou variantou k osvětlení jsou petrolejové lampy. Stylové petrolejky, které vypadly z filmů z dvacátých let, mají daleko lepší světelnost a jsou oproti běžným svíčkám trochu bezpečnější. 

Pokud si navíc vyberete punčoškové petrolejové lampy, které spalují zplynovaný petrolej, můžete se těšit na silné a přirozené světlo. Světelnost většiny takových lamp bývá průměrně 400 W. Nevýhodou je složitější ovládání.

TIP: Stejnou službu vám v místech bez rozvodu elektrické energie udělá i plynová lampa na propan-butan.

3. LED osvětlení

Chtěli byste osvětlení moderní doby, které nespolkne moc energie? Poslouží LED osvětlení. 

Taková LED svítilna, lucerna nebo „petrolejka“ může svítit až 300 hodin. Napájení bývá buď na baterky, nebo akumulátor, v některých případech ji můžete dokonce nabíjet i pomocí slunce nebo USB. 

Výhodou LED luceren je kromě nesporné bezpečnosti i její využitelnost. Skvělou službu udělá třeba i u venkovního posezení.

S kterým dodavatelem elektřiny nejvíc ušetříte?

4. Fotovoltaický ostrovní systém

Daleko větší možnosti do míst, která není možné napojit na rozvod elektrické energie, nabízí využití solární energie. Kromě svícení budete moci čerpat elektřinu i na televizi, notebook nebo některé kutilské nástroje. 

Stačí vybudovat malý ostrovní fotovoltaický systém. I přes vysoké počáteční náklady slibuje celou řadu benefitů od vysoké životnosti přes bezhlučnost, minimální provozní náklady až po téměř bezúdržbový systém.

TIP: Osvětlení okolo chaty nebo chalupy zajistí solární světla a lampy, které obsahují LED žárovky. Jejich energetická náročnost bude minimální.

5. Energie z autobaterie

Celá řada chatařů využívá k základnímu osvětlení nebo zapojení některých elektrických spotřebičů (rádio, televizor, notebook) do sítě také běžné startovací autobaterie, případně olověné akumulátory. 

Na ně stačí napojit měnič napětí, který se postará o celé kouzlo a dodá „elektrickou šťávu“ tam, kam ještě nedorazila.

6. Malá elektrocentrála

Pokud máte chuť vzít to od podlahy a zdaleka nechcete jen svítit, můžete si rovnou pořídit elektrocentrálu. 

Slouží na výrobu elektrického proudu a v rekreačních objektech bývá jednou z nejčastějších možností. Při výběru myslete na to, kolik spotřebičů chcete zapojit a jak moc vás bude obtěžovat hluk. Elektrocentrály totiž bývají „trochu“ slyšet, a pokud si chcete užívat spíše cvrlikání ptáků, asi si za tichou sestavu trochu připlatíte.

Vyzkoušejte: světlo z PET lahve

S řešením, jak originálně využít solární energii, přišel brazilský mechanik Alfredo Moser. Vytvořil žárovku z PET láhve. A je to přitom tak jednoduché a levné. Naplnil obyčejnou 2litrovou PET láhev vodou, do které dal dvě lžičky chlóru, a uchytil ji skrze střešní krytinu z vlnitého plechu. Světlo se průchodem láhví láme a vytváří tak dojem běžné žárovky.  

Podle měření takové „světlo“ vydá na 40-60wattovou žárovku, a to už bohatě stačí k prosvětlení celé místnosti. Podle Mezinárodní energetické agentury žije více než 1,2 miliardy lidí bez denního světla, proto je tento objev téměř revoluční.

Kolik můžete na elektřině ušetřit změnou dodavatele?

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.