4. Fotovoltaický ostrovní systém
Daleko větší možnosti do míst, která není možné napojit na rozvod elektrické energie, nabízí využití solární energie. Kromě svícení budete moci čerpat elektřinu i na televizi, notebook nebo některé kutilské nástroje.
Stačí vybudovat malý ostrovní fotovoltaický systém. I přes vysoké počáteční náklady slibuje celou řadu benefitů od vysoké životnosti přes bezhlučnost, minimální provozní náklady až po téměř bezúdržbový systém.
TIP: Osvětlení okolo chaty nebo chalupy zajistí solární světla a lampy, které obsahují LED žárovky. Jejich energetická náročnost bude minimální.
5. Energie z autobaterie
Celá řada chatařů využívá k základnímu osvětlení nebo zapojení některých elektrických spotřebičů (rádio, televizor, notebook) do sítě také běžné startovací autobaterie, případně olověné akumulátory.
Na ně stačí napojit měnič napětí, který se postará o celé kouzlo a dodá „elektrickou šťávu“ tam, kam ještě nedorazila.
6. Malá elektrocentrála
Pokud máte chuť vzít to od podlahy a zdaleka nechcete jen svítit, můžete si rovnou pořídit elektrocentrálu.
Slouží na výrobu elektrického proudu a v rekreačních objektech bývá jednou z nejčastějších možností. Při výběru myslete na to, kolik spotřebičů chcete zapojit a jak moc vás bude obtěžovat hluk. Elektrocentrály totiž bývají „trochu“ slyšet, a pokud si chcete užívat spíše cvrlikání ptáků, asi si za tichou sestavu trochu připlatíte.
Vyzkoušejte: světlo z PET lahve
S řešením, jak originálně využít solární energii, přišel brazilský mechanik Alfredo Moser. Vytvořil žárovku z PET láhve. A je to přitom tak jednoduché a levné. Naplnil obyčejnou 2litrovou PET láhev vodou, do které dal dvě lžičky chlóru, a uchytil ji skrze střešní krytinu z vlnitého plechu. Světlo se průchodem láhví láme a vytváří tak dojem běžné žárovky.
Podle měření takové „světlo“ vydá na 40-60wattovou žárovku, a to už bohatě stačí k prosvětlení celé místnosti. Podle Mezinárodní energetické agentury žije více než 1,2 miliardy lidí bez denního světla, proto je tento objev téměř revoluční.