6/18/2024, Sandra Skorkovská, Ušetřeno.cz

Domácí výroba elektřiny – realita, nebo sci-fi?

Výroba elektřiny doma vypadá jako ideální řešení, jak být nezávislí a neplatit vysoké účty dodavatelům elektřiny. Domácnosti ji nejčastěji vyrábí z obnovitelných zdrojů – tepla, vody a větru. Uvažujete, zda se vám vyplatí?

Obnovitelné zdroje sníží náklady na energii

Obnovitelné zdroje energie jsou logicky takové zdroje, které se v průběhu obnovují. Mezi obnovitelné zdroje se nejčastěji řadí slunce, vítr a voda nebo biomasa. 

Výjimečně se využívá i kinetická energie (energie z přílivu) nebo geotermální energie (energie z nitra Země). Nově se rozšiřují i domácí mini elektrárny na principu společné výroby tepla a elektřiny – tzv. kogenerační jednotky.

Veškeré obnovitelné zdroje můžete díky stále dokonalejším technologiím využít pro výrobu elektřiny doma i vy. Blíže vám nyní představíme, jak získat elektřinu ze slunce, větru a vody. Jak totiž praví přísloví, větru a dešti neporučíte – ale můžete je zato využít pro dobrou věc.

Domácí solární elektrárna

Domácnosti nejčastěji získávají elektrickou energii z fotovoltaických elektráren, které ke své činnosti potřebují sluneční záření. Tento model vyžaduje především řadu solárních panelů, které se nejčastěji užívají na střechách rodinných domů nebo budov. 

Ideální prostředí má velký vliv na množství vytvořené elektrické energie – podle odborníků fotovoltaické elektrárny umístěny na vhodných místech dokážou pokrýt až 50 % celkové spotřeby elektřiny v ČR.

Který dodavatel elektřiny je nejvýhodnější?

Zvláštním druhem jsou hybridní fotovoltaické elektrárny, které k výrobě elektřiny ze slunečního záření kombinují vlastnosti solárních panelů připojených do klasické distribuční sítě s tzv. ostrovním systémem. Díky němu může být domácnost naprosto nezávislá na dodávkách elektřiny. 

Takto vyrobená elektrická energie eliminuje odběr elektřiny ze sítě a tím značně snižuje vlastní náklady za elektřinu. Návratnost vložené investice bývá při ideálních podmínkách za 8–12 let.

Energie mimo civilizaci

Dostupné jsou dnes i fotovoltaické dobíječky na mobil, které vás mohou zachránit na výletech mimo civilizaci. Pro velké výletníky existují i bundy, stany nebo batohy s pružnými fotovoltaickými články, které vám dokážou dobít i notebook.

Domácí větrná elektrárna

Elektřinu může vytvořit i malá větrná elektrárna, kterou si můžete postavit například na zahradě. Nachází se váš dům na osamoceném a vzdušném místě? Využijte tak potenciál větru k úspoře. Hluku se bát nemusíte. Turbíny, dosahující maximální výšky 10 metrů, mají garantovanou minimální hlučnost.

Vstupním předpokladem pro efektivitu větrné elektrárny je odpovídající analýza větrného potenciálu. Pokud vás tento alternativní způsob zaujal, ale bydlíte v městské zástavbě, nezoufejte. Vítr do plachet přináší výrobci, kteří představili novinku –  větrnou elektrárnu, která pro rozběh potřebuje rychlost 0,2 m/s. Běžné malé domácí elektrárny naproti tomu potřebují rychlost minimálně 3 m/s, následný provoz vyžaduje alespoň 6 m/s.

Oproti solární energii má domácí větrná elektrárna v našich končinách větší potenciál – vítr vane i v noci a ve všech ročních obdobích. I přesto ji lze považovat spíše jako doplňkovou variantu ke snížení nákladů na spotřebu energie. Návratnost vložené investice bývá okolo 15 let.

Nezávazné srovnání dodavatelů elektřiny

Domácí vodní elektrárna

Další možností, jak vyrobit elektřinu doma, je využít vodu k domácí vodní elektrárně. Vyplatí se tehdy, pokud máte za domem menší vodní tok. S výstavbou takové elektrárny je ale spojeno velké papírování – budete potřebovat mj. stavební povolení, licenci i souhlas s připojením nového zdroje do sítě.

Naproti nepříjemné byrokracii je domácí vodní elektrárna efektivní a z pohledu obnovitelných zdrojů i nejekologičtější. Vytvořenou elektřinu můžete spotřebovávat a tím snížit náklady na energii, nebo ji prodávat za zvýhodněnou cenu dodavatelům elektřiny. Návratnost investice bývá v řádu několika let – odvíjí se od ceny technologie, objemu vyrobené a zpeněžené energie.

Vodní elektrárna má oproti sluneční a větrné energii nespornou výhodu – díky regulaci toku vody můžete vypočítat, kolik energie se vyprodukuje za určitou dobu.

Existuje celá řada způsobů, jak snížit účty za elektřinu. Kromě změny dodavatele můžete začít s výrobou elektřiny doma – právě z obnovitelných zdrojů, které navíc šetří i životní prostředí. Využijte slunce, vítr nebo vodu ke svému prospěchu a rozlučte se s nesmyslně vysokými poplatky za elektřinu!

Nechte si nezávazně spočítat, kolik můžete ušetřit změnou dodavatele elektřiny

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.