Fotovoltaické elektrárny

Co je fotovoltaická elektrárna?

Jedná se o zařízení, které využívá přeměny energie slunečního záření na energii elektrickou. Její základní stavební jednotkou je fotovoltaický článek.  Tyto články obvykle bývají spojovány do větších celků  - tzv. fotovoltaických panelů.

V poslední době dochází k velkému rozvoji těchto elektráren, a to hlavně díky šetrnosti k životnímu prostředí. Sluneční energie je navíc nevyčerpatelným zdrojem energie a díky tomu, že je zdarma, jsou nízké i provozní náklady na výrobu. Další výhodou fotovoltaických elektráren je i jejich poměrně dlouhá životnost a nenáročná obsluha.

Jelikož přísun slunečního záření během roku kolísá, není možné spoléhat se pouze na tento zdroj (solární energie není k dispozici v noci a je velmi nespolehlivá za špatného počasí). V době nedostatku slunečního záření je proto nutné mít i nějaký doplňkový zdroj. Nevýhodou je i vysoká počáteční investice a vysoká cena generované elektrické energie ve srovnání s cenou energie z jiných zdrojů. Díky tomu, že stát podporuje zavádění fotovoltaických elektráren je však návratnost počáteční investice poměrně rychlá. Drahá je i následná likvidace fotovoltaických panelů.

Srovnání cen energií

Najděte si levnějšího dodavatele a snižte si účty za energie.. Začnete výběrem, kde byste chtěli začít šetřit.

Ostatní často hledají