Fotovoltaické elektrárny

Tento pojem patří do kategorie: Elektřina, Energie

Zobrazeno: 4095x owl small
 

 

Jedná se o zařízení, které využívá přeměny energie slunečního záření na energii elektrickou. Její základní stavební jednotkou je fotovoltaický článek.  Tyto články obvykle bývají spojovány do větších celků  - tzv. fotovoltaických panelů.

V poslední době dochází k velkému rozvoji těchto elektráren, a to hlavně díky šetrnosti k životnímu prostředí. Sluneční energie je navíc nevyčerpatelným zdrojem energie a díky tomu, že je zdarma, jsou nízké i provozní náklady na výrobu. Další výhodou fotovoltaických elektráren je i jejich poměrně dlouhá životnost a nenáročná obsluha.

Jelikož přísun slunečního záření během roku kolísá, není možné spoléhat se pouze na tento zdroj (solární energie není k dispozici v noci a je velmi nespolehlivá za špatného počasí). V době nedostatku slunečního záření je proto nutné mít i nějaký doplňkový zdroj. Nevýhodou je i vysoká počáteční investice a vysoká cena generované elektrické energie ve srovnání s cenou energie z jiných zdrojů. Díky tomu, že stát podporuje zavádění fotovoltaických elektráren je však návratnost počáteční investice poměrně rychlá. Drahá je i následná likvidace fotovoltaických panelů.

 
Přejít na slovník pojmů 
 
https://adfdata.cz/img/Bannery/elektrina.png