4/8/2024, Sandra Skorkovská, Ušetřeno.cz

7 ztřeštěných způsobů, jak vyrobit elektřinu

Zásoby fosilních paliv se tenčí, ale bez energie se naše civilizace neobejde. Co nás má zachránit? Elektřina ze zmrzliny, dřiny ve fitness centru nebo ze hry na golfovém hřišti. Nevěříte? Přinášíme vám pár šílených způsobů, jak lze elektřinu vyrobit.

1) Zmrzlina: Dejte si další kopeček pro čisté životní prostředí

V Nizozemí funguje továrna na nanuky a jiné mražené pamlsky, která využívá zmrzlinový odpad z výroby k tvorbě elektrické energie. Zbytkové mléko, smetana, sirup a kousky ovoce se v biodigestoři setkají s miliony mikroorganismů, které zmrzlinový odpad rozloží, takže vzniká bioplyn. Spalováním bioplynu továrna získává ekologicky čistou elektřinu.

2) Fitness centra: Větší svaly snižují účet za elektřinu

Do „zelených“ posiloven nechodí svalovci jenom tvarovat své bicepsy. Rotopedy a další nástroje zůstávají připojené k elektrickým generátorům, aby přeměnily dřinu sportovců (tedy kinetickou energii) na elektřinu. Například, když vydržíte 30 minut šlapat do pedálů na cyklotrenažéru, rozsvítíte na hodinu žárovku. Zelené posilovny najdete v USA, Austrálii nebo v Hongkongu.

Šetřete na výdajích za elektřinu s novým dodavatelem

3) Golf: Správným úderem nabijete mobil

Nemusíte se ale jenom potit v posilovně, speciální zařízení na přeměnu pohybové energie můžete nasadit také na golfovou hůl. Po pár švizích na golfovém hřišti vám upravený držák zvládne nabít telefon i na pár hodin.

4) Diskotéky: Malá elektrárna na tanečním parketu

Protančit divokou noc na diskotéce můžete i pro dobro lidstva. Třeba když to pořádně rozjedete v Clubu Watt v Rotterdamu, kde mají podlahu z piezoelektrického křišťálového skla.

Při stlačení a nárazech totiž piezoeleketrický materiál vytváří slabý elektrický proud. Tanečníci svými kreacemi na parketu „vydupou“ energii pokrývající 60 % celkové spotřeby nizozemské diskotéky. Zkrátka kde se paří, tam se dobře daří.

5) Električtí úhoři: Rozsvítí vánoční stromeček

Tato téměř slepá ryba vypouští elektrický šok o síle 400 až 600 Voltů, když chce omráčit svou kořist. V japonském obchodním centru se toho rozhodli využít. Zatímco si elektrický úhoř spokojeně plaval v akváriu a krmil se, elektrody z nádrže posílaly elektřinu světelnému řetězu na vánočním stromku.

Než si na zahrádce postavíte malý rybníček na chov elektrických úhořů, nezapomeňte na to, že ryby budete muset krmit, takže nakonec moc peněz neušetříte.

6) Fotbalový míč: Nahradí domácí lampu

Obyčejný kopačák trik nedokáže. Ale speciálně upravený míč vyždímá za 30 minut hry „šťávu“ na 3 hodiny svícení LED žárovky. Zařízení uvnitř míče totiž sbírá energii při každé přihrávce nebo střele na branku.

Když pak do otvoru v míči zapíchnete rameno svítidla, provizorní lampa je na světě. Šikovná mičuda přináší světlo rodinám v rozvojových zemích, kde často chybí spolehlivé elektrické vedení.

Který dodavatel má nejlepší ceny elektřiny?

7) Nebožtíci v krematoriu: Při pohřbu vás zahřejí

V britském městě Durham jdou za úsporami energií doslova přes mrtvoly.

Ve zdejším krematoriu totiž nainstalovali turbíny, které odvádějí nevyužité teplo při spalování mrtvých těl zpět do budovy, aby se prohřála. Z jednoho kvalitně spáleného lidského těla prý získáte 150 kilowatthodin energie.

8) Nepoužívejte elektřinu vůbec

Pokud jste někde v přírodě, můžete se dobře obejít i bez elektřiny. Existují na to vynikající tipy, jak přežít bez elektřiny.

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.