Inspirujte se: 5+1 vychytávek, jak přežít bez elektřiny

 

Že to bez elektřiny nejde? Ale kdeže. Existuje spoustu rad a vychytávek, které vám na konci světa bez životodárné energie pomohou. Ať už jste pod stanem, nebo v chaloupce, kde lišky dávají dobrou noc.

Jak přežít bez elektřiny 

Tam, kde nedosáhne přípojka elektřiny, se zdají být všechny rady drahé. Jak si jen posvítit, uvařit teplý oběd nebo nabít chytrý telefon? Máte dvě možnosti. Buď to jednoduše přežijete a budete vnímat svět jako naši předci, kterým pojem elektrická energie nic neříkal. Nebo se nebudete spoléhat jen na světlo svíček a teplo ohně, ale poradíte si jinak. Přinášíme 5+1 jednoduchých vychytávek, které nahradí jiskry elektrického napětí.

1. Zužitkujte sluneční paprsky

Přestože tento trik je možné využít hlavně v horkých měsících, nemůžeme ho opomenout. Solární nabíječky zažívají obrovský boom a díky své vysoké úrovni bez potíží nahradí elektrický proud ze zásuvky. Na trhu je navíc široká nabídka, ze které si vybere opravdu každý. Ceny se pohybují od stokorun po tisíce. Jednodušší modely, se kterými dobijete mobil či tablet, vyjdou na pár stovek, pokud chcete dobít notebook, investice vyjde do 5 000 Kč.

Jednoznačnou vychytávkou je kombinace solárního zdroje s vestavěným akumulátorem. Stačí nabíječku dobít a můžete ji využít až ve chvíli, kdy budete potřebovat. Třeba večer, kdy už slunce zapadlo daleko za kopce.

Mobilní telefon můžete nabíjet i v autě. Stačí mít správnou nabíječku 

2. Využijte sílu autobaterie

Jestliže cestujete autem, můžete ho zneužít i jako náhradní zdroj energie. A to zejména pro nabíjení menších přístrojů (telefon, mp3 přehrávač aj.). Pro ně jsou určeny univerzální adaptéry do zapalovače. V případě, že hodně využíváte dobíjecí baterie (AA, AAA), můžete si pořídit nabíječky s kabelem pro autozapalovač. Větší elektronické hračky můžete připojit k 12V automobilovému rozvodu pomocí napěťového konvertoru 12V/230V, který je běžně k dostání a vyjde na několik stovek. Plnohodnotně vám nahradí napájení ze sítě.

3. Použijte čelovku místo lustru

Z dovolené na čtyř kolech se přesuneme na horskou túru. Taky máte s sebou vždy přibalenou i čelovku? Mnozí horalové bez ní nedají ani ránu. A to možná ještě neví o výborné vychytávce, jak díky ní nahradit příjemné osvětlení na večerní zábavu s přáteli. Stačí když čelové světlo nasadíte na kanystr naplněný vodou. Téměř identicky bude fungovat i PET láhev. Jakmile světlo směřuje do středu nádoby s tekutinou, světelné paprsky se lámou a vznikne spoustu světla. Vidíte, abyste na sebe dobře viděli, nepotřebujete zkrátka elektřinu.

TIP

Život bez elektrické zásuvky není žádná pohroma. Přečtěte si:

 

4. Schovejte si energii do kapsy

Pořádnou dávku energie v sobě skrývají i externí baterie (známé také jako power banky), které dokážou nabít telefon, tablet, notebook či třeba GPS navigaci i několikrát za sebou. Proto se hodí i na několikadenní výpravy, u kterých předpokládáte, že zásuvka bude v nedohlednu. Power banku jednoduše nabijete v pohodlí domova a ve chvíli potřeby pak pošlete energii přes USB kabel. Díky menším modelům se vejde do každé kapsy, je lehká a navíc si z široké škály designů vybere opravdu každý to své.

A když elektřinu máte, šetřete za ni! Srovnat dodavatele

5. Nahraďte indukci vařičem

Uvařit si nemusíte pouze na indukční desce ve své kuchyni. Zálesáci moc dobře vědí, že chutně to jde i v přírodě! Pokud se nechcete živit celou dobu jen špekáčky opečenými nad táborákem, nebo jste v místě, kde nejenže není zásuvka, ale dokonce ani povolení rozdělávat oheň, můžete využít vařič. Těch je celá škála od plynového přes lihový až po tzv. dřívkáč, který si s trochou zručnosti můžete vyrobit i sami z prázdné konzervy od jídla.

jak uvařit bez elektřiny 

Tip navíc: Vychlaďte si pivo na ideální teplotu

 Vychlazené pivo (nebo třeba limonáda) v přírodě jednoduše bodne! Jenže kde vzít ledničku? Trampové si umí poradit i za této situace. Vychladit si nápoj v potoce asi není žádnou novinkou, ale zkuste tuto vychytávku! Připravte si nějakou látku (například tričko), ponožku (ideálně čistou), vodu a malý větřík.

Látku namočíte do vody, plechovku s pivem do ní zabalíte a vložíte do ponožky a vystavíte větru. Ideální je to v osobních vlacích, kde lze bez problémů otevřít okno. Díky následnému zrychlenému odpařování vody v důsledku větru dojde k ochlazení plechovky. Možná úsměvné, ale stojí za vyzkoušení. Tak na zdraví!

TIP

Další jednoduché tipy, jak přežít bez elektřiny

  • U pečení využijete stejně dobře ruční šlehač jako ten elektrický.
  • Televizním maniakům vyřeší problém malá kapesní televize, která funguje na autobaterii.
  • Snadno topit lze i krbovými kamny. Zahřejí a zpříjemní zážitek z chladnějšího víkendu na chalupě.
 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 9