12/30/2023, Sandra Skorkovská, Ušetřeno.cz

Nabíjení telefonu: Spočítali jsme, na kolik vás vyjde

Jednou týdně zastrčit do telefonu koncovku nabíječky a tím to hasne. Tak tomu bylo před dávnými lety. Mobily měly obdivuhodnou výdrž. Aby také ne, když se využívaly zejména ke svému původnímu účelu. Dovolat se, poslat rychlou zprávu a to stačí.

Jenže dnes je to už jiné. Chytré mobilní telefony nabízejí mnohonásobně více funkcí – nahradily diář, fotoaparát i malou kancelář. Díky mobilnímu internetu jsme na síti odkudkoliv. Ale má to samozřejmě háček. Čím více telefon využíváme a zatěžujeme, tím rychleji mu dochází dech. 

Výdrž baterií (přesněji řečeno akumulátorů) u chytrých telefonů zkrátka nebývá jejich silnou stránkou. Nabíjení každý den je proto zcela běžné. Projeví se to na nějak na našem rodinném rozpočtu?

Ukázkové příklady

Na kolik vyjde nabíjení telefonů? Vypočítali jsme pro vás orientační částky. 

Chytrý telefon s dotykovým displejem

Kvůli vysokému využití je zcela běžné, že telefon musíte dobíjet každý den

Za předpokladu, že jedno nabití spotřebuje zhruba 0,01 kWh, nabíjí se každý den, cena elektřiny je 8 Kč za kWh, nám vychází:

  • Jedno nabití: 0,08 Kč
  • Roční spotřeba: 29,2 Kč

Ušetřete s novým dodavatelem elektřiny

Jednoduchý telefon s klávesnicí

Postačí vám základní mobil, se kterým se dovoláte a sem tam naťukáte pár zpráv? Takový telefon nemusíte většinou dobíjet denně, běžně stačí 3× týdně.

Za předpokladu, že jedno nabití spotřebuje zhruba 0,004 kWh a nabíjí se každé tři dny, aktuální cena elektřiny je 8 Kč za kWh, platí.

  • Jedno nabití: 0,032 Kč
  • Roční spotřeba: 11,68 Kč

Ceny jsou orientační. Konečná spotřeba se liší se v závislosti na konkrétním typu mobilního telefonu.

Nabíječka nonstop v síti. Na kolik vás vyjde?

Máte ve zvyku nechat si nabíječku na mobilní telefon zapojenou v zásuvce? Jenže říká se, že stand by režim přece něco stojí. Máme tedy po každém nabití vytáhnout nabíječku ze sítě? Odborníci tvrdí, že na spotřebě elektřiny se to projeví zcela minimálně.

Specialisté z Centra energetického poradenství PRE dokonce zkoumali, jak se projeví spotřeba nabíječky, která je zapojená do sítě, ale nenabíjí telefon. Výsledek? Spotřeba byla neměřitelná, přístroj ukázal 0,000 kWh.

Jestli některé nabíječky spotřebovávají v tomto pohotovostním režimu energii, tak se podle odborníků jedná o haléřové, maximálně korunové položky ročně. Přesto ale radí, aby se nabíječky ze zásuvky vytahovaly, ostatně to se dočtete i v manuálu. A to hlavně z pohledu bezpečnosti – zvyšují totiž riziku zkratu a požáru. Stává se to sice v ojedinělých případech, ale ta možnost tady stále je. A u neoriginálních nabíječek se povážlivě zvyšuje. Chcete to riskovat?

A mobilní tarif máte také výhodný?

TIP: Tipy, jak minimalizovat spotřebu baterie

  1. Poctivě ukončujte všechny aplikace, které nevyužíváte.
  2. Ztlumte jas displeje. Není třeba, aby tak zářil.
  3. Nezapomeňte vypínat datové sítě, pokud je nevyužíváte.
  4. Omezte fungování služeb na pozadí (polohovací služby, aktualizace aplikací).
  5. Nenechávejte mobil na slunci, vysoké teploty snižují životnost akumulátoru.

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.