1/5/2023, Sandra Skorkovská, Ušetřeno.cz

Jakou spotřebu elektřiny má vaše lednice a jak na jejím provozu ušetřit?

Bez chladničky se už dnes obyčejná domácnost moc neobejde. Jedná se ovšem o elektrožrouta, který se cpe energií každý den a každou hodinu v roce. Kolik kWh ho tedy krmíme a dá se toto číslo nějak zmenšit? Poradíme vám, jak si spočítat, která lednice je na provoz nejlevnější.

spotřeba lednice

Dnes se spotřeba energie označuje u spotřebičů pomocí energetické třídy. Je povinností výrobce určit náročnost zařízení a informovat potenciálního majitele o ceně provozu. Jaké jsou mezi výrobky z různých energetických tříd rozdíly? Zdá se vám, že přeci nemůže být chladnička se štítkem A o tolik úspornější než ta s C? Tak si to s námi spočítejte.

Kolik ušetříte přechodem k jinému dodavateli?

Spotřeba lednice

Na rozdíl od většiny jiných domácích spotřebičů musí lednice běžet téměř nepřetržitě. Naštěstí má už většina strojů velmi nízkou spotřebu. Co ji ovlivňuje? A jak můžete žroutův hlad ještě víc omezit?

Roční spotřeba kombinované lednice s mrazákem
Energetická třídaABC
Spotřeba108 kWh/rok134 kWh/rok169 kWh/rok
Cena za roční provoz972 Kč1 206 Kč1 521 Kč

Je počítáno s aktuální průměrnou cenou elektřiny pro domácnosti ve výši 9 Kč za kWh.

Energetická třída má na provozní náklady lednice velký vliv. Nevíte, kam se řadí ta vaše? Chcete si spočítat, kolik spotřebuje lednice, co máte doma, oproti těm nejnovějším typům, které vám doporučují v televizi, metru i novinách? Nejlépe pořídíte s domácím měřičem spotřeby energie. Stačí ho zapojit do zásuvky a do něj následně vaši chladničku. Jakmile z měřiče vyčtete příkon, můžete si přesně spočítat, kolik váš elektrožrout za rok prožere. 

Náklady na provoz spotřebiče = cena za kWh × příkon v kW × doba provozu v hodinách

Jak zkrotit Elektrožrouta lednicového?

Každého asi hned napadne, že chytřejší a větší lednice musí být zákonitě také dražší na provoz. Nejedná se ale o pevně dané pravidlo. 

Lednice s více funkcemi může využívat svých nadpozemských schopností k lepšímu a účinnějšímu chlazení a tím ušetřit. 

Objem přístroje sice nemá tak velký vliv, jak by člověk očekával, ale vliv stále má. Není proto vhodné si zbytečně kupovat do bytu pro jednoho chladničku, kam by se vešel celý mamut. Na jednu osobu bohatě stačí 70 litrů. 

Při výběru nového kusu vždy nejvíce sledujte udávanou spotřebu v kWh. 

Vliv má dále tzv. klimatická třída neboli vnější teplota, na kterou je chladnička stavěná. Pokud je vzduch kolem přístroje nepřiměřeně horký, musí lednice vydávat více energie na chlazení. 

Právě proto se doporučuje vždy spotřebič postavit na místo, které se nachází daleko od radiátorů, sporáku, trouby a dalších zdrojů tepla. V nejlepším případě by na lednici nemělo ani dopadat sluneční světlo. Také do zařízení nevkládejte horké a teplé potraviny.

Existují čtyři klimatické třídy. Subnormální (SN) lednice patří do 10–32 °C, normální (N) zvládne okolní teploty v rozsahu 16–32 °C, subtropická (ST) zvládne 18–38 °C a tropická (T) se nezapotí v teplotách od 18 do 43 °C.

Lednice by měla stát alespoň 5 centimetrů daleko od stěny a čistit byste ji měli pravidelně zvenku i zevnitř. 

Pořádejte častou inspekci potravin a vyházejte vše, co vypadá, že zažilo dobu kamennou. 

Otírejte také zadní stěnu stroje a přístroj odmrazujte, je-li to třeba. 

Který dodavatel elektřiny se nejvíc vyplatí?

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2023 Ušetřeno.cz s.r.o.