Důchodci dostanou letos v zimě mimořádně 600 korun

 

Všichni, kdo letos pobírají starobní důchod, se mohou těšit na nečekaný vánoční dárek. K prosincovému důchodu jim vláda přidá jednorázově 600 Kč navíc. Jak by se měly navyšovat penze v příštích letech?

důchodci na dovolenéPrůměrná penze v roce 2015 před mimořádným příspěvkem činila 11 276 korun. 

Vláda na jednání 15. června schválila mimořádný jednorázový příspěvek 600 korun pro všechny důchodce. Letos v prosinci jej obdrží každý příjemce důchodového pojištění. Státní kasa proto zchudne o 1,73 miliard Kč.

600 Kč navíc má seniorům vynahradit chudé roky 2013 a 2014

Poslanci vládní koalice zdůvodnili své rozhodnutí zpomalením valorizace důchodů v letech 2013 a 2014. Kvůli úsporným rozpočtovým škrtům se tehdy penze zvyšovaly jen o třetinu inflace a třetinu růstu reálných mezd. Předtím výše důchodů stoupala každoročně o celou inflaci a třetinu nárůstu reálných mezd. K tradičnímu vzorci pro valorizaci důchodů se Česká republika od 1. ledna 2015 opět vrátila.

Jednorázové přilepšení má pomoci hlavně nejchudším

Vláda volí cestu jednorázového příspěvku, který zlepší sociální situaci důchodců s nejnižšími důchody lépe než případná vyšší procentní valorizace. Jednotná výše příspěvku je relativně výhodnější pro příjemce nižších důchodů, pro které je přizpůsobení se cenovému růstu obtížnější.

Máte nízký důchod? Ušetřete za energie Kalkulačka cen energií

Po šestistovce pod vánočním stromečkem se budou penze zvyšovat opět v lednu 2016, už podle zákonem stanoveného mechanismu valorizace důchodů (o růst cen a třetinu růstu mezd). Od příštího roku proto vzrostou důchody asi o 100 korun měsíčně. 

Očekávané zvýšení důchodů v příštích letech
rok předpokládaný růst důchodů
2016 0,9 %
2017 2,7 %
2018 2,6 %

Zdroj: Vláda České republiky

ANKETA: Myslíte si, že 600 Kč navíc pro české seniory bylo správným rozhodnutím vlády?

Pravicová opozice považuje mimořádný příspěvek pro české penzisty za nesystémový a populistický krok, kterým se vláda jen snaží zalíbit voličům.

S jednorázovým přídavkem k prosincové penzi nesouhlasí ani Rada seniorů ČR, ale z úplně jiných důvodů.

Šest stovek pro každého důchodce, které odlehčí státní pokladnu dohromady o 1,7 miliard Kč, je podle nich totiž příliš málo.

"Rada seniorů nadále trvá na svém stanovisku a požaduje vykompenzovat pokles reálné kupní síly starobních důchodů z let 2010, 2012 a 2013.

Jsme přesvědčeni, že 7,1 až 12 miliard Kč se v 1,3 bilionovém rozpočtu najde. Senioři si bez pochyby důstojnou valorizaci zaslouží.”

- web Rady seniorů ČR
TIP

Nevíte, jak ulehčit napjatému rozpočtu domácnosti?

 
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 26