ŠETŘÍME DOMA: Originální adventní věnec si zvládnete udělat sami

 

Blíží se advent a jeho nedílnou součástí je nedělní zapalování svíček na zdobeném věnci. Plánujete ten svůj zase koupit za velké peníze v květinářství? Naučte se věnce plést a obnovte starou rodinnou tradici. S výrobou vánočních věnců jsou spojené výlety do lesa pro větvičky a různé přírodní dekorace. Vydejte se proto s ratolestmi na hon za nejhezčí šiškou a vytvořte si originální výzdobu sami.

adventní věnec 

Mnozí z nás si nedovedou představit Vánoce bez tradičního věnce na stole. Asi už méně lidí si ale pamatuje samotné pletení z čerstvě nařezaných větviček. Přitom se jedná o jednu z nejlepších příležitostí, jak trávit čas s nejbližšími před Vánoci. S celou rodinou se vydejte na procházku do lesa a následně večer společně vytvářejte zdobené dekorace z toho, co si každý z výletu přinese. Tento rok je první adventní neděle 2. prosince. Chcete si zapálit svíčku na vlastnoručně vyráběném věnci? Víme, jak na to. 

Co budete potřebovat

  • Korpus věnce (většina obchodů nabízí polystyrenový, slaměný nebo proutěný
  • Vázací drát (nejvhodnější je zelený)
  • Tavnou pistoli (nenechte s manipulovat malé děti, hrozí popálení lepidlem)
  • Chvojí (nejčastěji se používá jedle, tu ovšem seženete jen z mladších stromků, smrk je dostupný, ale velmi rychle opadá, borovici si vyberte s jemnějším jehličím, nepohrdejte tújí)
  • Ozdoby (například šišky, šípky, sušené ovoce, kousky skořice nebo badyánu, stužky, perníčky atd.)
  • Svíčky a bodce (tradiční jsou tři fialové a jedna růžová svíčka, ale dnes se již představivosti meze nekladou)
  • Zahradnické nůžky
 

Dekorace a další vybavení si samozřejmě nechte i na další svátky. Ze zkušenosti nejdéle vydrží slaměný korpus.

 

Jdeme na to

1) Nastříhejte chvojí na 10 až 15 centimetrů dlouhé větývky. Záleží na tom, jak moc „rozcuchaný“ si přejete věnec mít.

2) Vázací drát zapíchněte do věnce a dvakrát silně omotejte kolem korpusu. Skutečně ho namotávejte po celou dobu pletení velmi pevně. Větývky budou sesychat a mohly by začít vypadávat.

3) Přikládejte chvojí na korpus a přivazujte ho k tělu drátem. Po celou dobu vrstvěte větývky v jednom směru a dávejte si pozor, aby korpus neprosvítal.

vázání věnců 

4) Jakmile budete hotoví, obraťte korpus, omotejte vázací drát několikrát kolem své osy a zapíchněte ho zpátky do korpusu.

5) Zatřeste s věncem a zkontrolujte, že jsou všechny větvičky pevně přidělané. 

6) Připevněte bodce a na ně samotné svíčky.

7) Ozdoby buď přidrátujte, nebo přidělejte pomocí lepidla a tavné pistole.

Půlkruhový věnec

Zajímavou a moderní dekorací na stůl je i asymetrický půlkruh. Stačí vzít kus silného drátu a na něj navázat větývky. Pomocí vázacího drátku k němu můžete připevnit i další dekorace. Věnec je ovšem poměrně křehký, takže s ním manipulujte jen velmi opatrně. Další pěkné ozdoby na stůl i stromeček si můžete doma vyrobit podle našeho dřívějšího návodu

asymetrický vánoční věnec 

Věnec na dveře nebo na stěnu

Tradičně se věnec dává také na dveře, kde vítá hosty a zve dál prý i hodné duchy. Pokud vám tedy zbyde chvojí a máte chuť si vyrobit ještě jeden hezký věnec, tak hurá do toho. Už se vám nechce dál se píchat o jehličí? Jednoduše druhý korpus celý polepte ozdobami nebo obmotejte barevnou stuhou a pouze jemně okrášlete. Výhodou je, že vám zůstane i do dalšího roku. Máte-li doma staré drátěné ramínko na šaty, nabízí se věnec z lesklých barevných koulí. Zohýbejte ramínko do kruhu a postupně na něj ozdoby navlékněte jako v následujícím videu. Místo, kde se dva konce drátu spojují můžete zakrýt barevnou mašlí. 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 7