Světový pivní index: Za kolik hodin si vyděláte s minimální mzdou na pivo?

 

Rádi si po práci zajdete s přáteli na jedno nebo na dvě piva? Pokud žijete v Gruzii za minimální mzdu, vyděláte si na jeden půllitr za 30 krát delší dobu než stejný pracovník v České republice. Kde na světě se nejméně placení lidé nejméně nadřou, aby svlažili své hrdlo v zlatavém moku? Podívejte se na výsledky originální statistiky tzv. pivního indexu.

pivní indexV pivní indexu sice ČR nevítězí, ale vypijeme nejvíce piv na hlavu; 132 za rok. 

Statistika nuda je, má však cenné údaje, zní text známé české písně. V tomto případě cenné údaje ze statistických údajů o cenách potravin v různých zemích světa a výše minimální mzdy podle Mezinárodní organizace práce daly dohromady neotřelý žebříček. Pivní index ukazuje, za kolik hodin si zaměstnanec s minimální mzdou vydělá na půllitr piva ve své zemi.

Nejdražší pivo mají nejhůře placení v Gruzii, nejlevnější v Karibiku

Umístění na nejvyšších příčkách tabulky (tedy země s nejdražším točeným pivem pro pracovník s minimální mzdou) ukazuje buď na extrémně vysokou cenu piva, nebo na velmi nízkou minimální mzdu, anebo na oba faktory naráz. Půllitr piva je prakticky luxusní zboží pro nejméně placené gruzínské pracovníky, kteří si na 0,5 litru piva vydělají skoro za dva dny práce. Trvá jim to 15 hodin. Naopak nejlevnější pivo konzumují zaměstnanci s minimální mzdou v Portoriku.

Z 91 zkoumaných zemí má Česko 14. nejlevnější pivo

Půl hodiny trvá českému pracovníkovi hodnocenému minimální mzdou, než si vydělá na jeden půllitr točeného piva. Stejně jsou na tom na Slovensku, ve Slovinsku, Irsku, Velké Británii, Nizozemí, Jižní Koreji a na Novém Zélandu. 

pivní index 

S levnějším dodavatelem plynu ušetříte i více než 1 sud piva.Srovnat ceny plynu
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2