České tradice pro štěstí: Věříme na šupiny i novoroční čočku

 

Čočka, šupiny i pavouci. Češi na pověry o štěstí a penězích věří a dodržují je nejen o Vánocích. Ukázal to náš průzkum, kterého se zúčastnilo 850 respondentů.

České vánoční tradicePrasátko možná přináší štěstí, ale o Vánocích lidé spoléhají spíše na šupinu. 

České vánoční tradiceNěkteří schovávají šupinu i pod talíř. Nejčastěji Češi dodržují tradici nosit šupinku ze štědrovečerního kapra v peněžence. Po celý rok ji tam najdete u více než 58 % dotázaných. Ti věří, že se jich díky šupině budou držet peníze. Jen o jedno procento méně lidí dává rybí šupinku i pod talíř se štědrovečerní večeří, aby mělo štěstí a hojnost po celý následující rok.

55 % respondentů věří, že na Nový rok nesmí na stůl přijít cokoli rychlého nebo létavého. Tradice totiž říká, že jinak by jim uletělo či uteklo štěstí. Zapovězena je proto drůbež, králík i vysoká zvěř. Více než polovina dotázaných (51 %) si na Nový rok dopřává čočku v dobré víře, že přinese bohatství.

Češi věří i v pavouky, kteří prý do domácnosti přinášejí peníze a drží v nich štěstí. Téměř 75 % dotázaných je nikdy nezabíjí. Většina je opatrně chytí a pustí z domu ven. Čtvrtina je dokonce ani nevynáší z bytu, jen je přesune na méně viditelné místo (do sklepa či spíže). Imunních vůči tradici pavoučků pro štěstí je jen 19 % respondentů. Ti je nesnáší a bez milosti je rovnou likvidují.

Poměrně oblíbená je i pověra sbírání mince pro štěstí. Drobnou minci ze země zdvihne 87 % lidí, jen 43 % si ji ale nechá pro štěstí. 2 % ale na tuto tradici nevěří a ani se pro ni nesehne.

Nejméně známou je pověra, která zakazuje odkládání kabelky či tašky na zem, aby nám z nich neutekly peníze. Nikdy o ní neslyšelo celých 55 % dotázaných a dodržuje ji jen 13 % lidí.

Nejoblíbenější tradice pro bohatství a štěstí

  1. Tomu, že pavouci nosí štěstí, věří 75 % lidí.
  2. Šupinu v peněžence najdete u 58 % Čechů.
  3. Šupinu pod štědrovečerní talíř schovává 57 % lidí.
  4. Zákaz „rychlého a létavého“ na novoročním stole dodržuje 55 % respondentů.
  5. Čočku na Nový rok si dopřává 51 % Čechů.
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 3