ŠETŘÍME DOMA: 13 levných rad, co dělat, když se nudíme

 

Venku je sychravo a vy nevíte, co podniknout? Připravili jsme pro vás 13 jednoduchých a levných rad, které vás i vaše děti rozhodně zabaví.

Co dělat když je nudaVenku prší a vy nevíte, co dělat? Přečtěte si naše snadné tipy. 

Když je venku krásně, program je nasnadě. Slunečné počasí si vyloženě říká o procházky, o víkendu můžeme jezdit na výlety, navštěvovat hrady, zámky či objevovat nové kouty naší republiky. Když ale ke sklonku roku přichází počasí, do kterého by ani psa nevyhnal, sedíme doma a přemýšlíme, co dělat, aby to nebylo finančně náročné. Nezoufejte, existuje celá řada aktivit, které vás (téměř) nic nestojí a dobře se u nich zabavíte.

1. Naplánujte posezení s přáteli

A vůbec nemusíte trávit čas v drahé restauraci. Pohostit je můžete klidně i doma. Když navíc každý přinese něco dobrého, odpadají i drahé nákupy občerstvení. Někdo může upéct dezert, jiný nakoupí oříšky, další třeba přinese deskové hry. A nezapomeňte ani na děti, i ony se mohou skvěle vyřádit.

2. Uvařte si společně něco dobrého

Co takhle se vrhnout do společného vaření s partnerem či dětmi? Nejenže se dobře zabavíte, ale navíc vás čeká i zasloužená odměna. Vyzkoušejte nové recepty, oprašte starou kuchařku po babičce a zavzpomínejte na recepty, které vám vařila. O Vánocích je navíc ideální chvíle pustit se do cukroví, které baví péct i menší děti.

Šetříme domaZkoušejte nové recepty a rozšiřujte si obzory. 

3. Běžte sáňkovat nebo si zabruslete

I nevlídné počasí můžete využít ke svému prospěchu. Věděli jste třeba, jak velká legrace může být takové sáňkování a stavění sněhuláků? A vůbec nevadí, že už vám není pět let. Nasedněte a svezte se, do krve se vám vyplaví endorfiny. Zabaví vás také bruslení na ledě. Hodiny pro veřejnost budou určitě i na zimním stadionu ve vašem městě. A vstupné bývá symbolické.

4. Skládejte puzzle

Tisíc na první pohled stejných dílků umí zamotat hlavu malým i velkým. Kupte si puzzle a budete mít o zábavu postaráno. Skládat můžete sami, nebo s dětmi. A pokud byste chtěli vyzkoušet něco nového, vsaďte na 3D puzzle. Eiffelova věž, Big Ben nebo Empire State Building – co postavíte jako první?

5. Vraťte se do dětských let a hrajte si

Člověče, nezlob se, Monopoly, Dostihy a sázky, Scrabble nebo jen karty. Stolní hry jsou zábavné i pro dospělé. Pobaví, podpoří soutěživého ducha a navíc řada z nich rozvíjí vaše myšlení a kreativitu. Takže až se příště ocitnete v hračkářství, nechejte si doporučit i nějaké hry pro sebe. Zabaví vás i bowling či kulečník.

Co dělat když je nudaVydejte se i na bowling. Když natrefíte na správnou chvíli, moc vás to stát nebude. 

6. Vyrazte za kulturou

Na výstavu, do galerie či na autorské čtení. Celá řada těchto kulturních událostí je zdarma nebo jen za symbolickou cenu. Zkuste se podívat, co se právě chystá ve vašem městě. Strávit deštivé odpoledne můžete s dětmi třeba i v muzeu. Je to zábava i na několik hodin. A navíc se určitě dozvíte něco nového.

7. Uspořádejte tematické večery

S rodinou i přáteli můžete uspořádat tematické večery. Třeba italský večer, kdy si upečete pizzu podle vlastní chuti nebo uděláte domácí těstoviny. Pusťte si pro atmosféru italskou hudbu, koukněte se na italský film a jako dezert si dopřejte kousek tiramisu. Ani japonský večer není k zahození. Zabavíte se výrobou domácího sushi, naučíte se jíst hůlkami, napíšete haiku a můžete si zkusit vytvořit i podomácku kimono.

8. Tvořte

Popadněte fixy, nůžky, lepidlo či papír a tvořte. Můžete si třeba pokreslit porcelánové hrnečky, udělat origami dekorace, namalovat s dětmi obrázky nebo vyřezat něco ze dřeva. Nebo začněte s tzv. scrapbookem, díky kterému si můžete zaznamenat pomocí fotografií a poznámek důležité události svého života.

Co dělat když je nudaProbuďte své kreativní já a tvořte. Sami i s dětmi. 

9. Vyzkoušejte něco nového

Volná chvíle, to je ideální příležitost k tomu začít s něčím novým. Popřemýšlejte, co jste chtěli už dlouho vyzkoušet, a vrhněte se do toho. Začněte se učit nový jazyk, šít tašky nebo fotografovat. Na internetu je celá řada návodů, které vám v začátcích pomohou.

10. Navštivte rodinu či přátele, které jste dlouho neviděli

Vyrazte na návštěvu za vzdálenou rodinou či přáteli, které jste léta neviděli. Uvidíte, že radost ze setkání bude oboustranná a vzpomínky na společné zážitky vás pobaví a zase trochu semknou.

Co dělat když je nudaVydejte se pozorovat vesmír do planetária. 

11. Koukejte na hvězdné nebe

Běžte se schovat do planetária. Až budete koukat na hvězdy a poslouchat poutavý výklad, zapomenete na nudu a nevlídné počasí. Vstupné nebývá příliš vysoké a program planetárií bude zajímat nejen dospělé, ale hltat vyprávění o hvězdách a souhvězdích budou i děti.

Přečtěte si, jak zkrotit rodinný rozpočetE-book zdarma

12. Pusťte se do něčeho, co neustále odkládáte

Co jste neustále odkládali kvůli nedostatku času? Právě teď je ta pravá chvíle se do toho pustit. Konečně si přečtěte tu knihu, pověste obraz na zeď, pusťte se do malování předsíně, ukliďte na půdě nebo si udělejte pořádek v receptech. Zkrátka vrhněte se na to, co už dlouho visí na vašem listu úkolů.

Co dělat když je nudaPřečtěte si konečně tu knihu, která vám dlouho leží v knihovničce. 

13. Zachumlejte se pod deku a pusťte si film

Někdy ale není na škodu nedělat vůbec nic. Udělejte si dobrý čaj nebo horkou čokoládu, zachumlejte se do měkké deky a lenošte u filmu či oblíbeného seriálu. Někdy takový relax bodne ze všeho nejvíc.

TIP

A ostatní tipy jak ušetřit znáte?

Přečtěte si další díly našeho seriálu ŠETŘÍME DOMA!

 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 73