Staycation: proč dovolenou strávit doma?

 

Neradi cestujete? Chcete si našetřit na dovolenou snů nebo jste se zapřísáhli, že na letiště už nikdy nevstoupíte? Existuje spousta důvodů, proč dovolenou strávit doma. Žádné balení, stres z cestování nebo předražený a stísněný hotelový pokoj. Místo vstávání ve tři hodiny ráno a běhání po památkách ve snaze vše stihnout, můžete klidně s čistým svědomím zůstat půl dne v posteli. Dopřejte si dovolenou doma a ulevte sobě i svému rozpočtu. Ale pozor. Dovolená doma je samostatná disciplína. Jak si ji nejlépe užít?

dovolená doma 

Šetřil na tu dovolenou věčnost, dal za ní téměř 100 tisíc Kč. Vysněný měsíc v USA celou dobu jen spal a hrál videohry. Ťukáte si na čelo, že to mohl dělat i doma? Někteří lidé si prostě nedokážou představit dovolenou v tom stejném prostředí, ve kterém tráví zbytek roku. A co vy? Víte, jak si odpočinout doma?

1) Naplánujte si rozpočet

Jestliže chcete vážně ušetřit, budete si muset sestavit soupis plánovaných výdajů. Rozmyslete si, kolik chcete vydat za cestování po okolí, za jídlo a vstupy do kina, divadla nebo galerií. Pokud máte lítačku a zůstanete ve vašem městě, nemusíte platit cestovné navíc. Podobně ubytování by vás mělo vyjít levněji než třeba na Bahamách.

Našetřete si na dovolenou s levnějším dodavatelemChci ušetřit

2) Najděte aktivity ve vašem okolí

Nikdo neříká, že musíte mít každý den tři akce. Stačí se podívat, co zábavného se děje v nejbližších městech. Vyzkoušejte Facebookový kalendář, Goout nebo Informuji. Pokud si to na poslední chvíli rozmyslíte a rozhodnete se, že radši zůstanete doma, nic se neděje.

staycation 

3) Zapomeňte na úklid a další povinnosti

Nechte někoho, aby vám doma uklidil. Připlaťte dětem nebo si najměte službu. Vyvarujte se snaze vyřídit během dovolené všechny resty.

4) Vypněte 

Odhlaste se od pracovního mailu a ztlumte si telefon. Možná jste doma, ale to neznamená, že jste na příjmu.  

5) Ochutnávejte a objevujte

Zapomeňte na chleba s řízkem a vyzkoušejte restaurace, kde jste ještě nebyli. Dopřejte si degustační menu nebo si objednejte dovoz oblíbeného jídla až domů. Zkuste snídani do postele a uvařte si exotické jídlo doma. 

 

Na dovolenou si raději nepůjčujte. Vyjeďte pod stan, pohlídejte dům sousedům nebo navštivte staré známé.

 

6) Jen na jednu noc

Dopřejte si jednu noc v blízkém hotelu nebo Airbnb. Domluvte se s přáteli a prohoďte si bydlení. Vyjet si můžete třeba i na dvoudenní wellness pobyt a nechat se tam rozmazlovat pokojovou službou.

dovolena doma cr 

7) Filmový festival

Žádný v okolí není? Udělejte si vlastní doma na gauči. Sepište seznam filmů, co pořád odkládáte, vytvořte si zásobu popcornu a můžete začít. Nefandíte filmům? Popadněte knížku.

8) Procházka venku

Není nic lepšího než procházka po lese. Přiberte pár kamarádů a vydejte se na nejbližší hrad nebo si uspořádejte piknik.

9) Zahrajte si deskovku

Stolní hry už dávno nejsou jenom pro děti. Na výběr máte ze strategií, válečných her, příběhových, logických, vědomostních her a mnoha dalších. Nemáte žádnou doma? Najděte si na internetu místo ve vašem okolí, kde jsou hry volně k vypůjčení nebo zkontaktujte přátele, zda nemají nějakou deskovku, co si mohou zahrát s vámi. Pokud preferujete počítačové hry, tak se neomezujte a zkuste s kamarády nějakou novinku.

nuda doma 

10) Využijte první hodiny zdarma

Rádi byste si vyzkoušeli, jestli si pamatujete něco z tanečních? Chtěli byste se naučit hrát na hudební nástroj, vařit nebo cvičit jógu? Podívejte se, zda ve vašem okolí nenabízí nějaké vzdělávací centrum první hodiny zdarma. Možná si dokonce najdete nový koníček.

11) Lázně doma

Uvolněte se. Naplánujte si den jen v županu s vonnými svícemi, horkou lázní, příjemnými oleji a meditační hudbou. Pozvěte kamarádky a udělejte kosmetickou dražbu. Každá slečna má doma nějaký šampón, stíny nebo krém, co dostala nebo si koupila, ale zjistila, že jim nesedne. Produkty si navzájem vyzkoušejte a třeba si nějaké povyměňujete. 

12) Pozvěte přátele na večeři 

Podmínkou vstupu je jeden chod pro všechny. Přidělte každému hostovi jeden pokrm, co má uvařit. Takhle se sejdete na večeři, kde nebude všechnu práci dělat jenom hostitel. Kdo poruší pravidla, bude mýt nádobí.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 4