Důchodová reforma: Víte, co se chystá? Třeba společný důchod u manželů

 

Společný výpočet základu důchodu pro manžele nebo vyšší daňové zvýhodnění pro rodiny s dětmi. Zjistěte, s jakými návrhy na změnu důchodového systému přišla komise, která radí vládě, jak provést důchodovou reformu.

muž a žena v důchoduPodle 73 % občanů je změna důchodového systému potřebná. Ukázal to průzkum Sociologického ústavu. 

Důchodová komise jako poradní orgán vlády řeší možnou změnu důchodového systému, výši budoucích důchodů i to, kde na ně vzít peníze. Už se jí podařilo docílit zrušení druhého pilíře. Co se chystá navrhnout vládě nyní?

Sdílení vyměřovacího základu důchodu u manželů

Nejedná o rozdělení důchodu mezi manžely rovným dílem, ale o sdílení vyměřovacího základu, jednoho z východisek výpočtu výše důchodu. Jak by to fungovalo? Za dobu trvání manželství by se každému z manželů měla do výše jejich budoucího důchodu započítat každým rokem částka ve výši poloviny součtu obou jejich příjmů.

Příklad výpočtu důchodu mezi manželi:

"Tedy pokud má například muž 50 tisíc a žena 10 tisíc korun měsíčně, pro účely výpočtu důchodu by se po dobu manželství počítalo, že každý vydělává 30 tisíc korun měsíčně. Důchod by pak měl každý svůj, vypočítaný na základě samostatných příjmů před vstupem do manželství, společné poloviny příjmů v době manželství, případně samostatných příjmů po rozvodu, ovdovění či odchodu druhého manžela do důchodu.”

V rámci manželství by společné sociální pojištění vzniklo automaticky povinně, tedy podobně jako společné jmění manželů. Analogicky by mohlo být společné sociální pojištění na žádost manželské dvojice alternativně zrušeno.

Nespoléhejte jen na státní důchod Srovnat spořicí účty

Další navrhované změny důchodů

  • Po dosažení hranice důchodového věku budou mít obyvatelé ČR podle očekávaného vývoje úmrtnosti naději prožít poslední čtvrtinu svého života ve starobním důchodu.
  • Možnost stát se účastníkem doplňkového penzijního spoření bez omezení věkem. Dětem tak budou moci spoření sjednat jejich rodiče či prarodiče. Dnes lze začít v tzv. třetím pilíři spořit po dosažení 18 let.
  • Rodiny s více dětmi by mohly na důchodech ušetřit. Bezdětní by platili na sociálním pojištění 8,5 % z hrubé mzdy vyplácené zaměstnavatelem, zatímco u rodin s dětmi by se pojistné snižovalo podle počtu dětí (až na 0,5 % u rodičů, kteří vychovali čtyři děti). Aktuálně platí všichni zaměstnanci 6,5 % ze mzdy na důchodové pojištění. Podle počtu dětí by měla mírně stoupat i výše vyplaceného důchodu.
  • Osvobození od daně z příjmů u výplaty penzí prováděné po dobu nejméně 10 let.
Znáte časté mýty, které se pojí s důchody? Zjistit více
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2