EU zakázala vysavače s vyšším příkonem. Proč tak zdraží ty zbylé?

 

Ode dneška se nesmí v Evropské unii vyrábět ani dovážet vysavače s příkonem nad 1600 wattů. Podle europoslanců totiž spotřebovávají příliš mnoho elektřiny. Obchody se proto předzásobily nyní zakázanými přístroji a Češi berou regály s vysavači útokem. Jak to zahýbá s cenami dostupných vysavačů?

vysávání doma 

Likvidace vysavačů s „hříšnou“ spotřebou elektřiny probíhá postupně. Od 1. září 2014 nesmí firmy vyrábět ani dovážet vysavače s příkonem nad 1600 wattů. Od 1. ledna 2017 budou zakázány i přístroje s příkonem nad 900 wattů. Zároveň také povinně přibyde označení energetickými štítky, které nakupující informují o energetické náročnosti spotřebiče. Spotřebitele zachvátila panika a chtějí si koupit poslední kusy ze zásob „starých“ vysavačů. Bojí se, že nové výrobky budou dražší a méně účinné při uklízení. 

Příkon nerozhoduje o kvalitě vysavače

Vyšší poptávka po vysavačích ovšem žene nahoru jejich ceny. Navíc ne všichni výrobci musí být hned schopni dodávat ekologické vysavače odpovídající aktuálním normám. Dočasně tak může vzniknout nedostatek účinných přístrojů. Nicméně, musíme rozlišovat příkon a sací výkon. Samotný údaj o příkonu vysavače ještě nic neříká o jeho schopnosti dobře sát prach a nečistoty. Tuto informaci vyčteme pouze z hodnoty sacího výkonu. U kvalitních přístrojů sací výkon přesahuje aspoň 350 wattů.

Chcete ušetřit na výdajích za elektřinu? Porovnat ceny

Jak chytře obejít evropský zákaz výkonných vysavačů?

Evropská unie v minulosti uvalila podobnou klatbu jako teď na vysavače i na obyčejné žárovky. Přestože prodej žárovek je oficiálně zakázán a svítit bychom si měli jen kompaktními spořivkami nebo LED žárovkami, i dnes v obchodě s elektronikou klasické žárovky bez problému koupíte. Mazaní výrobci je do prodeje posílají jako žárovky „pro průmyslové použití“. Samotný zákaz totiž platí pouze pro žárovky určené domácnostem.

Můžeme jenom čekat, s jakou fintou přijdou obchodníci v případě vysavačů. Jedním z nápadů je prodávat klasický vysavač například jako generátor hluku, protože prodej takového přístroje přece Unie nezakazuje.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 0