Future Port Prague 2019: Jak jsme nakoukli do světa budoucnosti

 

Minulý týden proběhl třetí ročník veletrhu budoucnosti Future Port Prague 2019. Dvoudenní festival připomínal místo, kde se setkává realita se sci-fi filmem. Do vychytávek, které mohli návštěvníci vidět a často si i vyzkoušet, patřila například hra hokeje ve virtuální realitě, ozoboti jezdící po papíře či inteligentní kosmetické zrcadlo. Ušetřeno.cz bylo u toho! Co všechno jsme viděli? 

future port prague 2019Zdroj: futureportprague.cz 

Výstaviště Holešovice se na dva dny proměnilo v okno do světa budoucnosti. Na veletrhu se například ukázalo žluté elektrické žihadlo Škoda Vision iV v hodnotě 90 milionů. Futuristicky vypadající monstrum bez tradičních zrcátek a dveřních klik je nadupané vozítko, kde snad každý vodorovný povrch v interiéru nahrazuje display. Alternativou k luxusní Škodě budoucnosti byli drobní ozoboti jezdící po předkreslených linkách u stánku Czechitas. S těmi si vyhrály hlavně děti, kterými se to na veletrhu jen hemžilo. Největší lákadlo pro menší generace byla ovšem virtuální realita. Kromě nejmodernějších kousků byl k vidění na veletrhu i slavný prototyp Crescent Bay z roku 2014. 

future port prague škoda vision iv 

Kromě virtuální reality však byla zastoupena i rozšířená realita (AR). Výhody využití rozšířené reality v medicíně ukazovala Lékařská fakulta. Díky AR si totiž budou moci lékaři například prohlédnout pacienta „zevnitř“ dřív, než vezmou do ruky skalpel. Architekti a plánovači si zase budou schopni prohlédnout chytrá řešení dřív, než je postaví do ulic. Návštěvníci mohli okusit jedno takové chytré městské zařízení v podobě inteligentní zastávky hromadné dopravy, co vám nabije telefon a ukáže nejkratší trasu do vaší destinace.

future port prague 

Své místo na festivalu měly i lifestylové produkty. Zástup dam postával u koutku značky L'Oréal, kde si každá mohla vyzkoušet chytré kosmetické zrcadlo. To dokázalo realisticky ukázat, jak by slečna vypadala s jinou barvou vlasů a jaký by mohla nosit odstín rtěnky. Další zajímavostí byly energetické tyčinky ze cvrčků. Společnost SENS nabízela ochutnávky svých hmyzích pochoutek a poukazovala na udržitelnost chovu cvrčků. Otázkou, zda v budoucnosti bude lidstvo stále jíst maso krav, prasat či drůbeže, se zabývali i přednášející. Na Future Port Prague mluvil o „falešném“ mase také vizionář Brian Spears z New Age Meats.

Představa, že v budoucnosti budou všichni jezdit auty na elektřinu, telefon si nabijeme na zastávce, jíst budeme udržitelné umělé maso a tyčinky z namletých cvrčků, hokej si zahrajeme, i když zrovna nezamrzlo jezero a budeme si schopní vyzkoušet změnu vizáže, než vezme kadeřník do rukou nůžky, je příjemná. Rozhodně tedy příjemnější než budoucnost, kterou věštily stánky s ukázkami vybavení pro přeživší různých přírodních i lidmi způsobených katastrof.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 3