Historie Black Friday aneb kde má kořeny slavná nákupní mánie

 

Černý pátek v originále Black Friday několik posledních dní ovládá „všechny ty internety“. Hledanost tohoto magického spojení v listopadu stoupla více něž 50násobně. Nejedná se však, jak by se mohlo zdát, o děsivý teroristický útok, pád letadla plného diplomatů, zahraničních velvyslanců a dalších významných hodnostářů, ani hromadnou havárii na dálnici D1. Tahle událost je ze zcela jiného soudku. Po vzoru amerických obchodů i ty tuzemské jako už tradičně v tomto období vyhlásily slevové šílenství, na které více než úspěšně vábí všechny dárky shánějící Čechy opojené předvánoční letargií. Kde se tu ale Black Friday vlastně vzal? Vydejte se s námi po stopách jeho historie.

black friday 

black friday Historie tohoto v posledních letech velmi prominentního svátku se začala psát už poměrně dávno. Koncem 19. století byl Black Friday, tehdá se mu tak ovšem ještě neříkalo, neoficiálním začátkem vánoční sezóny a připadal na den po Díkuvzdání, které se od vlády prezidenta Lincolna slavilo poslední listopadový čtvrtek, kdy lidé společně usedli ke slavnostní tabuli a užívali si štědrý hodokvas, jehož slavnostním hřebem byl obří do zlatova opečený krocan s nádivkou, brusinkami a pořádnou náloží sladkých brambor. 

Zajímavost: Sarah Josepha Hale ve svých dopisech přesvědčovala Abrahama Lincolna dlouhých 17 let, než konečně svolil a roku 1863 ustanovil Díkuvzdání státním svátkem. Stejná dáma je mimochodem autorkou známé písničky „Mary Had A Little Lamb“.

Začalo to alegorickými vozy, bizarními kostýmy a Santou

Na Díkuvzdání v roce 1905 se v Kanadě stalo něco výjimečného. Obchodní dům Eaton zahájil tradiční sváteční průvod tak, že na sváteční alegorický vůz brázdicí vánočně vzdobené ulice Toronta nasedl Santa Claus. V roce 1913 dokonce Santa vedl průvod na saních tažených osmi živými soby. Jak to souvisí s Black Friday? Nebojte, hned se k tomu dostaneme.  

vyvracíme mýty Vyvracíme mýty: Internetem koluje spousta zvěstí třeba, že Černý pátek byl původně dnem, kdy obchodníci s otroky poskytovali slevy na dražbách. To je však omyl.

Kanadský průvod v roce 1924 inspiroval obchodní dům Macy's k uskutečnění podobně velkolepé akce v centru New Yorku. Chtěl tak oslavit svůj ohromující úspěch, jehož dosáhl během 20. let. A povedlo se. Přehlídka pozlátka milující newyorčany zcela uchvátila a zároveň také zlákala k předvánočním nákupům. Následující den stouply prodeje téměř o polovinu.  

Během Velké hospodářské krize stáli maloobchodníci téměř na prahu bankrotu, protože prázdninová sezóna byla příliš krátká a lidé nenakupovali, požádali proto prezidenta Franklina D. Roosevelta, aby oslavu Díkuvzdání přesunul na čtvrtý listopadový čtvrtek. Ten svolil. 

santa klaus 

Rozhodnutí však bylo veřejnosti oznámeno až na konci října. V tu dobu už měla většina lidí na svátky plány. Není se proto čemu divit, že je to nijak nenadchlo. Někteří byli tak namíchnutí, že svátky častovali posměšnými názvy jako například „Franksgiving“.  Přesun navíc neuznaly všechny státy. Svátek se tak slavil v různé dny a někde dokonce dvakrát. Lidově řečeno, začal v tom být pěkný galimatyáš.  

tip Škatulata hejbejte se skončila až v roce 1941, kdy byl Den díkuvzdání odiciálně stanoveno zákonem. Od té doby se v USA slaví čtvrtý listopadový čtvrtek a v Kanadě druhý týden v říjnu, bez ohledu na to, jaké je datum.

„Jsem nemocný šéfe, dneska nedorazím“

výprodej visačka V padesátých letech 20. století se začala objevovat nemoc ze Dne díkuvzdání. Inkubační dobu měla jeden den a byla extrémně nakažlivá, šířila se vzduchem, dokonce i po telefonu. Postižení jedinci se označovali přízviskem simulanti, kteří si chtějí užít čtyřdenní víkend a využít volno k předčasným vánočním nákupům. Naštěstí stejně rychle jako se nemoc projevila, zase odezněla a lidé mohli v pondělí nastoupit do práce v plné polní. V reakci na tuto pravidelně se opakující vlnu záhadných onemocnění začalo mnoho firem přidávat den po Díkuvzdání jako další placenou dovolenou. 

Název Black Friday se začal používat až od roku 1966. Ve městě Philadelphia použila tento termín policie k popisu chaosu, který vyplynul ze dne po Díkůvzdání, kdy hordy příměstských nakupujících a turistů zaplavily město před fotbalovým zápasem armády-námořnictva, který se konal vždy v sobotu. Později si tento název přivlastnili obchodníci, aby označili dobu, kdy se jejich bilance přesouvá do černých čísel. 

historická vsuvka Historická vsuvka: Úplně poprvé bylo spojení černý pátek použito v souvislosti s finanční krizí, konkrétně tak byl označen krach amerického trhu se zlatem v roce 1869. Ten rok dva vlci z Wall Street, Jay Gould a Jim Fisk, spolupracovali na nákupu národního zlata a doufali, že se jim ho podaří rozprodat a získat nechutně obří sumu peněz. To se jim ovšem nepovedlo. Akciový trh šel ke dnu volným pádem. Den 24. září se tak stal osudným všem od baronů až po farmáře, všichni do jednoho zbankrotovali.  

Temné kořeny termínu černý pátek však byly z velké části zapomenuty a jednodenní prodejní bonanza se postupem času přeměnila na čtyřdenní událost tzv. „maloobchodní prázdniny“. Obchody se začaly otevírat dřív a dřív, aby po slevách toužící zákazníci mohli vyrazit stát fronty hned po sváteční večeři. Někteří jedinci si svůj nákup pojistí třeba tak, že vás zastřelí na parkovišti, když si nesete do auta právě zakoupenou levnou televizi, Xbox, nebo nový MacBook.  Ano, to se bohužel doopravdy stalo. 

I takhle může vypadat Black Friday...

 

Podle průzkumů, které pravidelně provádí Národním maloobchodní sdružení, nakupuje na Black Friday a o svátečním víkendu přes 135,8 milionů Američanů. Více, 183,8 milionů, jich ale čeká až na Cyber Monday, kdy zlevněňují internetové e-shopy.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 8