Infografika: Jak se změnila cena vody v roce 2015?

 

Jak se změnila cena vody od loňského roku a kdo si nejvíce polepšil? Připravili jsme pro vás jednoduchý přehled, díky kterému hned budete vědět, jestli se radovat, nebo raději ne.

 

Elektřině se letos daří, lidé za ni zaplatí oproti loňsku o pár stovek méně. To se ale o ceně vody říct bohužel nedá. I letos zdražila v průměru o 2 – 3 %. Za m3 zaplatíme v průměru 81,40 Kč, loni nás kubík vody stál 77,66 Kč. Konkrétní výše je závislá hlavně na dané oblasti, ve které žijete. Svou roli hraje ale i stav vodovodů a kanalizace, dostupnost vody i výše evropské dotace.

Jak se změnila cena vody 2015, Ušetřeno.cz 

Skoky a pády: a jak si stojíte vy?

Největší radost letos pocítili asi klatovští zákazníci společnosti VODOSPOL. Za vodné a stočné zaplatí něco málo přes 60 Kč. Polepšili si třeba i v Českých Budějovicích, kde cena klesla o necelé půl procento. K nepatrnému zlevnění došlo i na Sokolovsku.

U některých vodárenských společností s cenou nehýbali. Stejná jako loni zůstala například v Jindřichově Hradci (71,71 Kč/m3), Pardubicích (80 Kč/m3), Příbrami (75,37 Kč/m3) či v Jičíně (78,95 Kč/m3).

Na druhé straně barikády je Rakovník. Ačkoliv se i jeho cena vejde do průměrných hodnot, oproti loňskému roku poskočila o 8,01 %. Šťastní asi nebudou ani v Mladé Boleslavi, kde cena za kubík vody dosahuje necelých 87 Kč. Téměř o osm korun se vyhoupla i cena v Plzni-Sever. Místní zaplatí téměř stokorunu za m3.

Komu to vyšlo a komu moc ne?

  • Klatovy, České Budějovice, Sokolov, Tachov, Český Krumlov
  • Rakovník, Kladno, Plzen-Sever, Mladá Boleslav, Hodonín, Vyškov, Cheb

Cena vody: z čeho se skládá?

 

Platby za vodné a stočné tvoří v rodinném rozpočtu přibližně 2 % z celkových výdajů. Oproti elektřině a plynu je to výrazně málo. Podle ČSÚ to bylo za rok loňský rok 164 Kč měsíčně na osobu.

 

Cena vody je vždy uvedena za 1 metr krychlový, jinými slovy 1 000 litrů. Mezi lidmi se ale daleko více vžilo označení kubík. A ten je tvořen dvěma složkami. Jedná se o vodné a stočné.

  • Vodné představuje platbu za pitnou vodu a její distribuci.
  • Stočné je platba odvedení odpadní vody veřejnou kanalizací a následné čištění či případně zneškodňování.

V některých případech je cena vodného a stočného určena dvěma složkami – pohyblivou (odvíjí se od množství odebrané a vypuštěné vody) a k ní přičtenou pevnou složkou, která je daná velikostí používaného vodoměru. O tom, zda se týká i vás, rozhoduje obec.

Kdo vlastně určuje, kolik za vodu zaplatíme?

Cena vody není regulována trhem, ale určuje ji do jisté míry stát. Vodárenské společnosti musí totiž vycházet z daného cenového výměru Ministerstva financí. Mohou si do této částky ještě započítat oprávněné náklady spojené s distribucí a tzv. přiměřený zisk. Ten může podle zákonodárců meziročně vyrůst maximálně o 5 %.

Cena vodného a stočného se většinou stanovuje jednou ročně, a to k 1. lednu. Je platná pro všechny odběratele v dané oblasti.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 5