10 tipů, jak ušetřit za vánoční dárky

 

Nenechte se kvůli Vánocům zruinovat. Průměrná česká rodina utratí za vánoční svátky téměř 30 tisíc korun. Kouzlo Vánoc ale můžete vyčarovat i s mnohem nižšími náklady. Podívejte se na 10 tipů, které vám pomohou ušetřit za vánoční svátky, aniž by společné chvíle pod stromečkem ztratily svůj lesk. 

vánoční dárky 

Nemusíte mít zrovna kouzelnou hůlku Harryho Pottera, abyste dokázali s minimem financí vyčarovat úsměv na tváři nejmenších anebo potěšit své blízké. Často stačí udělat úplné maličkosti. Navíc, i při nákupu vánočních dárků můžete ušetřit významné částky, když se na „svátky konzumu“ dobře připravíte.

Inspirujte se některou z našich jednoduchých rad, jak prožít hezké Vánoce a zároveň nevypálit obrovskou díru do rodinného rozpočtu. 

1. Vánoční „skřítky“ s dárky pošlete jen za dětmi

Na okamžik, kdy zvonek zacinká, aby se nedočkavci mohli pustit do rozbalování hory dárků, čekají hlavně děti. Výdaje na Ježískovy služby vám citelně klesnou, když se s ostatními dohodnete, že dárky dostanou jenom ti nejmenší. Většina dospělých si stejně koupí, co potřebuje během roku, a na další pár teplých ponožek už možná ve svém šuplíku nemá místo. 

2. Postupujte jako ministr financí, udělejte si rozpočet

 
panely 

Do vašeho vánočního rozpočtu by ale neměly patřit pouze vánoční dárky. Neopomeňte i další výdaje jako útratu za jídlo, výzdobu a další nezbytnosti. Sepsáním všech položek možná zjistíte, že za dárky už si nemůžete dovolit utratit tolik, kolik jste původně chtěli.

 

Než se vrhnete do víru předvánoční nákupní horečky, kde na vás čekají různé obchodnické pasti a pastičky, udělejte si vánoční rozpočet. Napište si seznam lidí, které chcete letos potěšit dárkem.

Stanovte si hranici, kolik jste ochotni za dárky utratit, a pro každou osobu si napište jeden konkrétní dárek. Potom tak lehce nepodlehnete lákání nakoupit úplné zbytečnosti vyzdobené pestrými vánočními mašlemi. 

3. Staňte se sami vánočním skřítkem – vyrobte vlastní dárky

Umíte malovat, šít, vyrábět origami, pracovat se dřevem? Využijte svého koníčka pro výrobu vlastních vánočních dárků. Často potěší obdarované mnohem víc než kupované dárkové koše.

Že nic neumíte? Můžete zapojit do kreativního procesu i vaše děti, a výsledkem tvůrčí práce ratolestí obdarovat třeba prarodiče. Zabijete tak několik much jednou ranou. Děti se zabaví, vy budete mít klid na vánoční úklid, pečení cukroví anebo zasloužený odpočinek a ušetříte za dárky.

ANKETA: Kolik plánujete letos utratit za vánoční dárky?

4. Schovejte si účtenky a nevhodné dárky vraťte

Nejlépe vypadají dárky zabalené. Jakmile je ale otevřete a zjistíte, že místo miniaturního modelu Porsche (či jiného vytouženého dárku) jste dostali svetr v příšerné barvě, možná budete babičku v duchu proklínat.

Proto nevyhazujte účtenky ani jiné doklady o nákupu. Když podle hrané radosti zjistíte, že vaše poukázka na lety do vesmíru obdarovaného moc nenadchla, můžete ji ještě vrátit, nebo vyměnit.

Záleží, jak jste dané zboží pořídili. Například u nákupu přes internet nebo během předváděcí akce, můžete zboží bez udání důvodu ve 14denní lhůtě vrátit.

Kromě toho mnoho kamenných obchodů nabízí službu na výměnu dárků, které pod stromečkem nesklidily velký úspěch.

5. Nakupujte na internetu

Nejde jenom o to, že mnohdy naleznete v e-shopech levnější zboží než v kamenných prodejnách. Doma vás k přehnaným nákupům nebudou tolik lákat vánoční koledy ani vánoční reklamní akce. Navíc nebudete nakupovat ve stresu z nekonečných front před kasou.

Na internetu si vždy můžete srovnat ceny na trhuSrovnat ceny energií

6. Po nákupu jednoho dárku si dejte pauzu

Záchvat nákupní horečky se dá léčit. Po každém nákupu na chvilku přestaňte. Nejlépe v dárkovém maratonu pokračujte až další den. Proč? Vědci z významných amerických univerzit (Yale i Standford) zkoumali tzv. efekt nakupovacího okamžiku. Jakmile člověk koupí jednu věc, probudí to v něm „nezřízené spotřebitelské instinkty“, které mu velí popadnout rychle další kousek a utíkat s ním k pokladně. 

7. Koukat, ale nešahat

Vědci zkoumají chování lidí a zásobují nás pak šikovnými statistikami, ze kterých si můžeme vzít praktické rady. Zjistili například, že lidé, kteří si zboží na regálech osahají, mají pak sklon k většímu utrácení.

Dotyk totiž probouzí vlastnické pocity k dané věci. Aspoň to tvrdí vědci, kteří se zabývají „dotykovou vědou“. Nevymýšlíme si, tento nový vědní obor se vyvinul z průniku neurovědy a sociální psychologie. Naše rada proto zní jasně: "Při vánočních nákupech nechte ruce v kapsách."

8. Všichni chtějí tablet, tak jim ho dejte

Nevíte co koupit partnerovi, dětem nebo dobrému kamarádovi? Většina Čechů si přeje pod stromečkem objevit novou elektroniku, nejlépe tablet. Nákup tabletu ale nemusí znamenat, že musíte ze své peněženky vytasit několik tisíc. Letos můžete při mnoha akcích získat tablet i zcela zdarma. Podobný reklamní tahák si připravily i více českých bank. Při zřízení některé bankovní služby, získáte tablet zdarma.

Jak získat mobil zdarma v akcích bank? Chci zjistit více

9. Místo vánoční půjčky si spořte v průběhu roku

Pro letošní Vánoce už vám tato rada moc nepomůže, ale můžete s ní ušetřit aspoň za rok. Situaci, kdy se vám na konci roku nedostává peněz na nákup dárků, můžete předejít, když si budete každý měsíc pravidelně odkládat část výplaty na „vánoční účet“. Finance z něj vyberete na konci roku pro nákup dárků. Využít můžete například i spořicí účty, kde vám uložené peníze budou navíc vydělávat.

Nechte své peníze vydělávat, zatímco vy lenošíte.Srovnat spořicí účty

10. Místo balicího papíru použijte komiksové sešity

Když chcete ušetřit za vánoční dárky, můžete rovnou zapomenout na drahé balicí služby. Ale nemusíte se uchylovat ani k nejlevnější variantě, kdy zabalíte dárky do novinového papíru. Vyberte raději něco barevného. Zejména děti potěší, když jejích překvapení zabalíte do stránek z komiksů. Komiksový balicí papír může navíc udělat radost i některým hravým dospělým.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 14