Jak vybrat vánoční stromeček, aby hned neopadal a nestál majlant?

 

Pokud nebydlíte na někde na samotě u lesa, pravděpodobně neplánujete vyrazit na lov vánočního stromečku do severní smrčiny se sekyrkou či pilkou v ruce. Spíš si ho na poslední chvíli koupíte před OBI nebo na zastávce MHD i za cenu toho, že budete celé svátky muset poslouchat, že je ta jedlička trochu křivá a po třech dnech od zakoupení vypadá hůř než opelichaná stará vrána. A to přece stála tolik peněz. To byl zase kauf. Máme pro vás pár tipů, jak letos pořídit líp a za méně peněz >>

zdobení vánočního stromečku 

santa se sobem ikona Štědrý den se kvapem blíží, za pár dní oslavíme druhou adventní neděli. Ve velkých městech i menších obcích už se proto začali hojně prodávat stromečky, které k vánočním svátkům neodmyslitelně patří. Chystáte se také jeden zakoupit? Je lepší živý, nebo umělý? Kolik který stojí? A věděli jste, že si můžete stromek také pronajmout? 

Kde se vzala tradice vánočního stromečku?

Ježíšek, Betlém, to všechno chápete, ale proč strom, ještě k tomu jehličnatý, a z jakého prapodivného důvodu se strojí víc než všechny parádnice světa dohromady, vám vážně nejde do hlavy? Tradice vánočního stromečku je opředena vícero tajemstvími než hrad v Karpatech. Nikdo vlastně nedokáže s určitostí říct, jak, kde a kdy vznikla. Jedna z teorií říká, že je tento obyčej dokonce starší než samotné křesťanství. Keltové totiž zdobenými stromky a větvemi uctívali boha Slunce a Germáni oslavovali slunovrat pod křídly boha Wotana. 

Jiné prameny naznačují, že jedním z kořenů tradice bylo zpodobňování biblického rajského stromu pokušení a poznání ve středověkých mystériích, která byla předváděna na svátek Adama a Evy, tedy 24. prosince. Prvotní formy stromečku byly popsány v alsaských městech, ozdobený stromeček zde doprovázel vánoční slavnosti živnostenských cechů. Z cechovních místností se v průběhu 16. století přenesl do rodin řemeslníků.  

vánoční stromeček ikona Historická vsuvka: První český vánoční stromek údajně spatřil světlo světa v roce 1812. Jan Karel Leibich, ředitel Stavovského divadla, jej na libeňském zámečku postavil pro své přátele. Někdo však tvrdí, že v Brně, v rodině německého obchodníka, se objevil již v roce 1773.

Ani jedna z verzí však nebyla pro křesťany úplně přijatelná, a tak si začali vytvářet vlastní. Časem tak vznikla obrovská spousta roztodivných legend. Pokud byste chtěli rozklíčovat, která z nich alespoň částečně vychází z pravdivých událostí, nejenže si zavaříte mozkové závity tak, až se vám bude z hlavy kouřit, ale pravděpodobně také zešedivíte stářím. Jedna z nich například vypráví o irském opatovi, který byl vyslán do Burgundska, kde měl pohany přesvědčit k přechodu na pravou víru. Ten, aby k sobě a ke svému vyprávění přilákal co nejvíce posluchačů, sestavil z hořících pochodní kříž a zavěsil jej na opodál stojící jehličnan.   

Obzvláště kvalitní stromky doporučujeme majitelům koček

Ostatně, určitě už máte nějaké zkušenosti z předešlých let.

Umělé stromky vás vyjdou nejlevněji, ale zatěžují životní prostředí

sněhová vločka ikona Více než polovina Čechů dává přednost umělému stromečku před živým. Vyplynulo to z našeho loňského předvánočního průzkumu, kterého se zúčastnilo přes 550 respondentů. Důvody jsou jasné, po svátcích ho jednoduše složí zpět do krabice, uloží do sklepa a vydrží jim třeba i 20 let. Málokdo si ale uvědomuje, že jelikož jsou umělé atrapy vyráběné z PVC, značně to škodí životnímu prostředí. Dle propočtů se na výrobu jednoho umělého stromku spotřebuje tak velké množství kyslíku, jako vyprodukuje stovka živých za zhruba 10 let. Umělé stromky navíc často obsahují látky, které jsou zdraví škodlivé, například těžké kovy.  

vánoční stromeček ikona TIP: Pokud nemáte peníze, nebo se vám nechce zbytečně utrácet za řezaný stromeček, nastříhejte si pár větviček, ozdobte si je a dejte je do pěkné vázy. Dárky pak můžete naskládat kolem ní. Ušetříte tak životní prostředí, co si budeme povídat, 10 let výroby kyslíku není úplně málo, a pronikavavá vůně čerstvého jehličnanu u vás doma dokreslí vánoční atmosféru.

Koupí řezaného stromku vaše práce nekončí   

Řezaný stromeček pořídíte od 1. prosince u každého z frekventovanějších nákupních center. V nabídce je má i například Hornbach, Mountfield, a IKEA (jednotná cena 499 korun za jedličku). Nejlevněji letos vychází smrky ztepilé, ty pořídíte okolo 300 korun. Pokud ale toužíte po borovici černé, už se celkem plácnete přes kapsu, letos se jich totiž díky suchu moc neurodilo, jeden exemplář proto vyjde na 500 korun a více. Stálicí je pak urostlá dánská jedle, která se prodává od 350 korun za kus. 

vánoční stromeček a ozdoby 

„Vyrostla štíhlá jedlička tam mezi modříny, zelená byla celičká od jara do zimy.“ No ale když ji uříznete a postavíte kousek od plotny, kde půl dne smažíte kapra nebo řízky, či vedle topení, už to tak famfárově nedopadne. Přečtěte si náš tip, jak udržet řezaný stromek zelený po celé svátky >>

vánoční stromeček ikona TIP: Potom, co si zakoupený stromek donesete domů, je dobré odříznout malý špalíček kmínku zalepeného smolou a umístit ho do nádoby s vodou. Pokud vlastníte speciální stojan, pamatujte, že kůra stromku musí dosahovat až do vody. Po svátcích pak stromek nevyhazujte bezmyšlenkovitě k popelnicím. Spalte ho v kamnech, zkompostujte nebo odneste na sběrné místo. 

Stromek si můžete pronajmout / půjčit

Vyberete si ho z pohodlí domova prostřednictvím internetového katalogu. Ve sjednanou dobu vám ho v květináčku dovezou až domů a po skončení Vánoc se vrátí zase pěkně zpátky do přírody. Je to asi nejekologičtější řešení. Bohužel zásoby jsou omezené, a proto platí pravidlo, že kdo zaváhá, na toho nezbude. Stromeček navíc můžete mít doma maximálně 14 dní. Aktuálně jsou v provozu dvě půjčovny pujcovna-stromku.cz a pronajemstromku.cz.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2