Mladí ležáci, staří žebráci: Když v mládí necháte peníze ležet, ve stáří půjdete žebrotou

 

Lenošení dlouhodobě nesvědčí ani lidem ani penězům. Jak zapřáhnout peníze do práce, aby se během 15 let zdvojnásobily?

Jak investovat 

Lidé pro své peníze hledají kouzelné řešení, díky kterému zbohatnou snadno a rychle. Řešení, které jim poskytne vysoký úrok a zároveň nulové riziko. A protože takové řešení neexistuje, nechají nakonec své peníze ležet bez práce na spořicím účtu.

Kouzlo správného řešení je v logickém propojení více produktů. Jejich poměr se mění podle předem definovaných pravidel. A tomuto poměru, který určuje kolik peněz vložit v daném čase do akciových produktů, kolik nechat na spořicích účtech a kolik vložit do dluhopisů, se v investičním žargonu říká alokace.

Jak investovat? Peníze správně rozdělte mezi akcie, dluhopisy a peněžní trh

Pokud necháte většinu svých peněz na bezpečném spořicím účtu nebo v penzijním připojištění, budou mít za 15 let poloviční hodnotu a nepomůže jim už ani svěcená voda.

Stejně tak není řešení je všechny vložit do akcií a doufat, že vás nepotká to co řadu amerických zaměstnanců. Ti v dobré víře vložili 5 let před odchodem na rentu většinu majetku do akciových programů. Následně se v letech 2007 až 2010 se smutně dívali, jak jejich majetek poklesl o 40 až 70% a jejich renta se rozplynula v dýmu. Z 92 % závisí úspěch investic na správném rozdělení mezi akciový, dluhopisový a peněžní trh.

Akciový trh na začátku nastartuje výnosy jako silný motor

Investiční portfolio: Dosažení renty za 15 a více let 

Akcie mají z dlouhodobého hlediska průměrné výnosy 10 %, a když máte dost času, jejich krátkodobé cenové výkyvy vás neohrožují, Obrázek: InvestGuru.cz

Když budujete majetek na rentu, kterou chcete za 15 a více let, spolehněte se na akciový trh. Investujte do dobrých podniků ve standardně fungujících ekonomikách rozvinutých zemíNeměli byste spoléhat na (u bankéřů a neprofesionálních investorů) populární rozvíjející se trhy (emerging markets). Jak rychle jejich hvězdy rostou, stejně rychle pohasínají.

10 let před finanční nezávislostí myslete na jistotu a bezpečí

Investiční portfolio: Dosažení renty za 10 let 

Pokud máte deset a méně let do finanční nezávislosti, uberte akcií a vložte dluhopisy a hotovost, Obrázek: InvestGuru.cz

Jak se blíží finanční nezávislost, je nutné omezovat rizika propadů hodnoty akciových produktů tím, že snížíte jejich objem ve vašem majetku. Na desetiletém a kratším horizontu totiž akcie mohou významně poklesnout a nestačí už tak rychle vyrůst, aby ztrátu dohnaly.

Už máte rentu? Gratulujeme, akcie však úplně nezatracujte

Investiční portfolio: Pobírání renty 

Dosáhli jste cíle. Ani teď nesmíte akcie vynechat. Vyživují vaši rentu, aby se předčasně nevyčerpala, Obrázek: InvestGuru.cz

Máte dostatečný majetek, ze kterého Vám pravidelně proudí renta? Gratulujeme. Postoupili jste do dalšího kola.

Teď už nemusíte majetek budovat, ale musíte ho pečlivě chránit a dobře spravovat. Tak, aby rentu poskytoval pravidelně a po žádanou dobu. Obě funkce v takovém majetku pomáhají plnit akciové produkty. Pravidelně totiž vyplácejí podíly na zisku a zároveň mu zajišťují růst hodnoty.

TIP

Kolik majetku potřebujete na dosažení vaší renty?

Spočítejte si to v naší kalkulačce. Najdete ji v článku 9 bodů, které musí mít kvalitní plán pro finanční nezávislost.

 
 

Jste konzervativní? Stejně se chovají i všichni bohatí lidé

Investiční portfolio: Jak investují bohatí lidé 

Rozdělení investic bohatých lidí s majetkem 25 mil. Kč a více, Zdroj: World Wealth Report, Obrázek: InvestGuru.cz

Mohlo by se zdát, že bohatí lidé tráví své dny u obrazovek terminálů a divoce obchodují a akciemi. Není tomu tak. I oni vědí, že akcie jsou nutnou, ne však většinovou částí jejich majetku. Spoléhají se také na dluhopisy, spořicí účty a výnosy z pronájmu nemovitostí.

V drtivé většině případů svůj majetek nevyhráli v loterii. Dopracovali se k němu během 15 až 20 let pomocí systematického rozdělování svých úspor mezi různé produkty. Prostě nenechali své peníze lenošit a teď si užívají zaslouženou odměnu – rentu.

Jak investovat Ani u investic není čas ztrácet čas: Prozradíme vám, jak začít investovat

  • Jak dobře se budete mít za 15 let, závisí skutečně na tom, co uděláte dnes.
  • Proto neváhejte, a podívejte se na bezplatná tréninková videa „Jak se stát ze zaměstnance rentiérem hned napoprvé“ na webu InvestGuru.cz
TIP

Zajímají vás i jiné tipy, jak správně investovat?

Přečtěte si další díly seriálu o tom, jak dosáhnout finanční nezávislosti!

 
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 12