Kdo drží rodinnou kasu? V Česku je to nerozhodně, ukázal průzkum

 

Mají v Česku, pokud jde o rodinný rozpočet, rozhodující slovo ženy, nebo muži? Na to, kdo v českých domácnostech „drží kasu“ se zaměřil průzkum UniCredit Bank. Výsledky ukázaly, že Češi dávají přednost rovnováze – oba partneři o rodinných financích rozhodují téměř stejnou měrou. Podobně demokratický přístup panuje také při výběru banky. Podívejte se, co dalšího šetření banky o rodinných pokladnách prozradilo.

Češi a Češky si správu domácích financí spravedlivě rozdělují.Většina českých domácností o rodinných financích rozhoduje demokraticky, na jejich správě se podílejí oba partneři. 

O domácí pokladnu se ve více než polovině (55 %) českých domácností starají oba partneři společně. Pokud jde o zastoupení jednotlivých pohlaví, o financích rozhodují pouze tři muži z deseti, zatímco ženy mají rodinné příjmy „pod palcem“ ve čtvrtině případů.

Pravidlo „víc hlav víc ví“ Češi uplatňují i při výběru banky, která bude jejich peníze spravovat. Společný výběr potvrdilo 47 % dotazovaných. Pokud banku volí pouze jeden z partnerů, je to v 29 % případů analytičtější muž a ve zbylých 24 % žena.

Poměr žen a mužů při rozhodování o rodinných financích.Ve většině domácností rozhodují o financích oba partneři společně. Zdroj dat: UniCredit Bank 

Muži mají tučnější účty

Situace se však obrací, když dojde na výši částky, kterou mají Češi na svém běžném účtu. V této oblasti výrazně dominují muži, jejichž zůstatek je v průměru o polovinu (47 %) vyšší než částka, která se nachází na běžných bankovních kontech žen. Pokud je majitelem účtu muž, bývá na něm také o polovinu vyšší měsíční obrat, což ukazuje na skutečnost, že příjmy žen jsou v České republice stále nižší než příjmy mužů.  

Rozdíl panuje v půjčkách

Ve srovnání s ženami si muži také častěji peníze půjčují. Průměrná výše úvěru v případě muže činí 190 000 korun, zatímco u žen se jedná o 170 000 korun. Pokud jde o hypotéku, 46 % partnerů o ni žádná společně, ale pokud ji chce získat pouze jeden z partnerů, jedná se častěji o muže. Ti také ve větší míře využívají kontokorentů a zřizují si kreditní karty.

Naše statistiky přes výsledky průzkumu ukazují, že domácímu rozpočtu stále vládnou spíše muži. Častěji na ně připadá i povinnost vyřídit administrativu nebo žádat o úvěr. Zajímavá je i situace u kreditních karet, kde v útratě opět vedou muži. Z naší zkušenosti to není dáno tím, že by muži zásadně více utráceli. Pánové ale často zřizují kreditní karty pro své partnerky pod svým jménem, nebo zaplatí společný účet třeba v restauraci.

- Petr Plocek, tiskový mluvčí UniCredit Bank

Platová nerovnost: Ženy stále vydělávají o pětinu méně

To, že se muži v kategoriích věnovaných výši zůstatku a měsíčního obratu na účtu umístili před ženami, může mít jednoduché vysvětlení. Podle údajů Eurostatu, statistického úřadu Evropské unie, totiž na českém pracovním trhu stále panují rozdíly mezi odměňováním žen a mužů. Češi vydělávají v průměru o 22 % více než Češky.

TIP

Chcete ulehčit rodinnému rozpočtu?

 

Taková čísla nejsou pro Českou republiku příliš lichotivá, méně ženy v porovnání s muži v rámci Evropy vydělávají pouze v Estonsku a Rakousku. Rozdíl ve mzdách se navíc během posledních pěti let vůbec nezměnil.

Koho „brzdí“ rodinné povinnosti?

Ženy také musí dlouhodobě čelit ztíženému přístupu na pracovní trh, vyšší (o 2 %) je u nich také míra nezaměstnanosti. Na „vině“ jsou rodinné povinnosti, které si sice většina žen užívá, ale zároveň jim brání v rozvoji kariéry.

Mnoho žen by tak uvítalo širší nabídku alternativních pracovních úvazků (zkrácená či pružná pracovní doba, možnost práce z domova), které by jim umožnily snadněji skloubit pracovní a rodinný život. V Česku podobných pracovních úvazků využívá pouhých 8 % žen, zatímco v západoevropských zemích se jedná o třetinu až polovinu zástupkyň ženského pohlaví.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2