Průměrná česká domácnost vydá za sport skoro 14 tisíc Kč ročně

 

Jak často se Češi věnují sportu? Kterému sportu dávají přednost? Kdyby si mohli lidé vybrat bez ohledu na tloušťku svých peněženek, muži by se vzali do ruky golfové hole a ženy by se věnovaly tanci nebo jízdě na koni. Který sport ukrajuje v Česku největší část rodinného rozpočtu?

výdaje za sport - kolo 

Česká domácnost utratí za sportovní aktivity průměrně 13 940 korun ročně, rodiny s dětmi pak 19 390 korun. Nejvíce aktivní Češi investují do cyklistiky, která patří zároveň mezi nejrozšířenější sport u nás. Za rok spolkne cyklistická vášeň průměrně 6 300 Kč z kapes českých domácností. Nejmenší náklady mají Češi naopak na běhání, kde si vystačí s částkou 1 600 Kč za rok.

Jednou za týden sportuje každý druhý Čech

Na kola usedá pravidelně třetina dospělé populace a více než čtvrtina (28 %) dětí. Druhým nejčastěji provozovaným sportem je u obou skupin plavání, u dospělých následované běháním, u dětí fotbalem. Pětina dospělé sportující populace se věnuje turistice.

Čtyři pětiny Čechů (81 %) se minimálně jednou za rok věnují nějaké sportovní aktivitě, více než polovina (55 %) z nás pak alespoň jednou týdně. Denně nebo obden sportuje zhruba každý desátý Čech.

Ušetřete za energie, abyste si dopřáli více sportu.Chci ušetřit za energie

Pokud by české muže neomezovaly finance ani nic jiného, za ideální sportovní aktivitu by si nejčastěji zvolili golf, bojové sporty nebo potápění. Pro ženy je vysněným sportem tanec a jezdectví. Pro své děti by si dotazovaní rodiče zvolili nejčastěji tenis, bojové sporty, lední hokej či tanec.

Za co u sportu nejvíce utrácíme?

Půjčování sportovního náčiní už nejspíš odzvonilo. Většina lidí chce mít svou vlastní výbavu, proto největší část financí vložených do sportu spolkne právě nákup sportovního vybavení.

skladba výdajů za sportRoční výdaje domácností na sport (dle výdajových kategorií) 

Z čeho sportování financujeme?

Více než polovina Čechů za sport utrácí to, co má právě v peněžence nebo na bankovním účtu. Necelé dvě pětiny sahají kvůli sportu do úspor a 7 % se sport nedokáže vzdát i za cenu půjčky.

financování výdajů na sportZpůsob financování sportovní výbavy (investice 4 tisíce Kč a více) 

Výzkum sportovních zálib české populace zpracovala agentura Ipsos na vzorku 1 000 respondentů pro společnost ING Bank. Přestože by se mohlo zdát, že na základě získaných dat by se po českých ulicích měli procházet sami vysportovaní jedinci se svaly, jako má Arnold Schwarzenegger, nebo v případě žen s postavou antické bohyně lovu, když se podíváme na statistiky obezity a nadváhy české populace, dostaneme úplně jiný obrázek.

Podle těchto čísel je obézních přibližně 21% českých mužů a 31 % žen. Navíc pokud sečteme nadváhu a obezitu, vyjde nám u žen alarmující číslo 68 % a u mužů dokonce 72 %, což překračuje evropský průměr.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 0