Nevhodné dárky k Vánocům: Co dělat, když se Ježíšek netrefí?

 

Někdy se to Ježíškovi jednoduše nepovede. Sáhne po špatné velikosti, po nevhodném typu dárku anebo přinese stejnou věc dvakrát. Co s takovým dárkem dělat? Ačkoliv se říká, že darovanému koni bychom na zuby hledět neměli, je škoda nevhodné dárky založit do skříně. Dají se vrátit, vyměnit či poslat dál. Jak na to?

Nevhodné dárky k Vánocům: Co s nimi?Máte z některých dárků rozpačitý pocit? Víme, co dělat. 

Asi každý z nás už někdy zažil situaci, kdy pod vánočním stromečkem našel dárek, který mu nepadl do oka. Kniha, kterou už dávno máte přečtenou, další sada talířů, které už nemáte kam dávat, anebo sportovní zimní bunda, i když jste si přáli elegantní kabát. Často to dopadne shovívavým úsměvem, slušným poděkováním a uložením na dno skříně nebo do sklepa.

Nevhodné dárky můžete vrátit či vyměnit

Pokud se vám něco takového stalo, zkuste pro jednou zapomenout na známé přísloví o darovaném koni a citlivě se s obdarovaným domluvte na vrácení či výměně nevhodného dárku. Obchody už bývají na takové povánoční situace zvyklé. U většiny velkých obchodníků je možné nepoužité zboží v původním stavu a v originálním obale vrátit i do poloviny ledna. 

TIP

Chybí paragon?

Někdy se stane, že člověk nakupuje dárky, ale doklady už si neuschová. V případě, že dárce platil kartou, je u některých obchodníků možné dohledat platby i bez paragonu.

 

Zákon ale kamenným obchodům nestanovil jasná pravidla. Obchodník nemá povinnost zboží vzít zpět nebo vyměnit za jiné. Vždy záleží jen a pouze na něm, jaké podmínky si nastaví. Ve velkých obchodech a řetězcích je to sice obvyklé, ale neplatí to napříč trhem. Někde vám peníze přímo nevrátí, ale umožní vám neporušené zboží vyměnit za jiné.

Nevhodné dárky k vánocůmNevhodná kabelka? Prodejte ji na internetu. 

E-shopy umožňují prodlouženou dobu vrácení

U nákupů přes internet je to ještě jednodušší. U nich můžete zakoupení zboží ze zákona vrátit do 14 dnů od koupě, a to bez udání důvodů. Naštěstí někteří obchodníci mají pochopení pro ty, kteří dárky kupují s předstihem, a nabízí prodlouženou možnost vrácení zboží. Například v internetovém obchodě Mall.cz či CZC.cz je možné vrátit nechtěné dárky až do 15. ledna. Někteří prodejci si ale za vrácení zboží mohou účtovat menší poplatek.

TIP

Co by vás také mohlo zajímat

 

Vrácení nestíháte? Věc pošlete dál

Lhůta pro vrácení vám nevyšla, obchodník není výměně nakloněný anebo je vám hloupé se ozvat dárci o účtenku? Dárky můžete nabídnout někomu jinému. Internet je ideálním místem, jak dárky poslat dál. Využít můžete některé z elektronických tržišť či aukčních portálů. Zkusit můžete například Sbazar.cz, Aukro.cz, Mimibazar.cz či Hyperinzerce.cz. Zboží zařadíte do správné kategorie, napíšete o něm pár informací, přiložíte fotografii a stanovíte cenu.

Anebo můžete nevhodné dárky vyměňovat mezi sebou – třeba s kolegy či přáteli. Po Vánocích se najde mnoho lidí, kteří považují za svůj dárek nevhodný. Třeba se mezi nimi najde někdo, kdo dostal to, co by se hodilo vám, a vy jste dostali něco, co by se líbilo jemu.

TIP

Nejlepší rada: Nebojte se ozvat

Vždy je nejlepší jednat na rovinu a slušně a citlivě dárci říct, že tento typ dárků není pro vás vhodný. Můžete se tak vyhnout situaci, že příště budete řešit stejný problém. Dokud se budete tvářit při rozbalovaní padesátého hrnečku, které už nemáte kam dávat, nadšeně, zaručeně dostanete příští rok další.

 

Dobré skutky i po Vánocích: Udělejte někomu radost!

Pokud jste dostali drobnost, která je úplně mimo váš vkus a nevyplatilo by se jí nabízet v internetových tržištích, udělejte dobrý skutek a někoho podarujte. Sešla se vám dvakrát stejná kniha, anebo jste si ji už těsně před Vánoci nedočkavě pořídili? Podarujte kolegyni, která je vášnivou čtenářkou. Natrefili jste na kosmetickou sadu, která je vhodná spíše pro vaši maminku? Udělejte ji povánoční radost. Je to daleko lepší, než kdyby se na ni mělo prášit na poličce v koupelně. Stejně tak můžete dárky věnovat na charitu či známým, kteří na tom nejsou finančně dobře.

Rychlé shrnutí: co dělat s nevhodnými vánočními dárky?

  • Vrátit či vyměnit: V případě, že máte k dispozici doklad o koupi a zboží je koupené v termínu, kdy je možné ho vrátit či vyměnit, máte možnost vybrat si takhle něco vhodnějšího.
     
  • Prodat: Pošlete nevhodný dárek dál. Na internetu existuje mnoho portálů, na kterých můžete nevhodné zboží prodat. Využít můžete i aukční portály. A za vydělané peníze si koupíte dárek, který potěší a poslouží.
     
  • Věnovat: Dostali jste dárek, který sice nevyužijete, ale máte vedle sebe někoho, komu by udělal velkou radost? Udělejte dobrý skutek a věnujte mu ho. 
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 3