3 × 3 novoroční předsevzetí, která vám pomohou ušetřit

 

Jaký byl váš rok 2016? Mnoho lidí se shoduje na tom, že patřil k těm náročnějším a nepříliš šťastným. Před pár dny ho naštěstí vystřídal letopočet zakončený sedmičkou, který se snad vyvede lépe. Jak se vstup do nového roku vydařil vám? Patříte mezi početnou skupinu lidí, kteří si dávají novoroční předsevzetí? A dokážete je poté plnit? Přejeme vám pevnou vůli a přidáváme několik užitečných tipů, jak letos ušetřit. Ty se vám mohou hodit, ať už předsevzetím holdujete, nebo ne.

zápisník a tužkaPatříte mezi jedince, kteří si dávaj novoroční předsevzetí? A daří se vám je dodržet? 

Zhubnout, začít žít zdravěji a dostat se do kondice? Přestat kouřit nebo skoncovat s prokrastinací? Číst více knížek? Jsou předsevzetí, s jejichž dodržením vám pomoct nemůžeme. Pokud jste si ale 31. prosince s úderem půnoci slíbili, že budete v roce 2017 méně utrácet a vyhazovat peníze za zbytečnosti, abyste zbytečně nezatěžovali rodinný rozpočet, možná bychom věděli, jak na to. Podívejte se na šikovné tipy, které vám pomohou na poli financí, ale také v oblasti energíí či mobilních služeb.

FINANCE: 3 TIPY

  • Co s vánočními půjčkami? Zkonsolidujte je!

Dohnaly vás předvánoční nákupy k půjčce? Nebo nějaký úvěr či úvěry splácíte již delší dobu? Pokud máte finančních závazků více, třeba i od různých poskytovatelů, vyplatí se zauvažovat o konsolidaci neboli sloučení půjček. Jaké jsou přednosti tohoto produktu? Umožní vám získat výhodnější úrok a stávajících několik splátek sloučit pouze do jedné, která může představovat výrazně nižší sumu, než jakou jste platili dosud. Máte-li pouze jednu půjčku, můžete se podívat na možnosti refinancování. To klientům umožňuje převést úvěr s nevýhodnými podmínkami k jiné bance, která jim nabídne nižší úroky a třeba i kratší dobu splácení.

  • Nenechte inflaci, aby vám požírala úspory

To, že inflace, tedy snižování kupní síly peněz, způsobuje postupný pokles hodnoty úspor, není žádná novinka. Pokud si tedy zvládáte pravidelně odkládat určitou částku „na horší časy“, byla by škoda, aby vám peníze jen tak ležely na běžném účtu a pomalu, ale jistě ztrácely hodnotu, zatímco se mohou pomalu množit díky některému ze spořicích produktů. Na výběr jich máte hned několik: můžete si založit spořicí účet, který ovšem aktuálně nenabízí příliš lákavé úročení, sjednat si stavební spoření, jehož výhodou je možnost získání příspěvku od státu, nebo trochu zariskovat investicí do dluhopisů, termínovaných vkladů či podílových fondů

  • Nové bydlení? S hypotékou si pospěšte

Plánujete-li pořízení vlastního bydlení, budete se pravděpodobně muset uchýlit k hypotečnímu úvěru. Úroky hypoték v minulém roce trhaly rekordy, úroková sazba dokonce na nějakou dobu spadla pod hranici 1,80 %. Výhodné úrokové podmínky ale nemohly trvat věčně. Už na konci loňského listopadu ohlásily první banky zdražení, na němž se částečně podílela novela zákona o spotřebitelském úvěru, která vstoupila v účinnost v prosinci. Ke zvýšení úroků prozatím nepřistoupily všechny banky, a tak je stále možné získat hypotéku s nízkým úrokem, ale zároveň s výhodami, které s sebou přinesla právě úprava zákona. Otálení se ale nemusí vyplatit, zvýšení úroků může přijít v podstatě ze dne na den.

české bankovky a minceZachraňte své úspory před nemilosrdnou inflací. 

ENERGETIKA: 3 TIPY

  • Proklepněte si svého dodavatele

Energetický regulační úřad (ERÚ) na sklonku loňského listopadu zveřejnil své cenové rozhodnutí pro rok 2017. Nastavil tak výši regulovaných složek ceny elektřiny i zemního plynu. I když rozhodnutí ERÚ žádné cenové zemětřesení nepřineslo, vyplatí se si zkontrolovat, jestli váš dodavatel energií patří mezi ty levné, anebo mu platíte více, než by bylo potřeba. Jak to zjistit? Máte-li dost trpělivosti, můžete se jednotlivými ceníky prokousat sami. Pokud ne, vyzkoušejte srovnání cen plynu, případně kalkulačku, která vám najde nejlevnějšího dodavatele elktrického proudu. Výsledek budete znát za pár minut, a tak se můžete rozhodnout, jestli se vám vyplatí u stávajícího dodavatele zůstat, nebo se s ním raději rozloučit.

  • Dejte zelenou LEDkám

Způsobů, jak ušetřit za elektřinu, existuje celá řada. Začít můžete třeba tím, že zahájíte výměnu, buď kompletní, nebo alespoň částečnou, klasických wolframových žárovek za výrazně úspornější LED osvětlení. Náš loňský průzkum ukázal, že se Češi do nákupu LED žárovek příliš nehrnou, odrazuje je především jejich vyšší pořizovací cena. To je ale škoda, protože jednoduchý výpočet dokazuje, že se vám investice do pořízení žárovek velmi rychle vrátí. Že vybavení domácnosti LED technologií zvažujete, ale nevíte si rady s výběrem konkrétních žárovek? Víme, jak na to.

  • Netopte pánubohu do oken

Snížení účtů za zemní plyn? Žádná věda! Pokud se budete řídit několika jednoduchými pravidly, ani se nemusíte příliš omezovat. V zásadě jde o to eliminovat situace, kdy vám z bytu či domu zbytečně uniká teplo, a tak, jak se říká, topíte pánubohu do oken. Pokud máte pocit, že jsou vaše účty za plyn vyšší, než by se vám zamlouvalo, může vám pomoci i důkladné seřízení plynového kotle, které byste raději, nejste-li z oboru, měli nechat na odbornících. Klíčem k efektivnějšímu vytápění je také pořízení inteligentního termostatu, díky němuž můžete v jednotlivých místnostech bytu či domu nastavit odlišnou teplotu, případně topení ztlumit v čase, kdy nejste doma.

oheň hořící v krbuNahradit plynové topení krbem? Řešení, které si nemůže dopřát každý. 

TELEKOMUNIKACE: 3 TIPY

  • Nezmeškejte tarifové výročí

Zanedlouho v České republice oslavíme čtyřleté výročí neomezených tarifů. Ty na trh vstoupily s velkou pompou, a tak nalákaly celou řadu zákazníků, z nichž většina se na dva roky upsala některému z mobilních operátorů. A mnoho klientů smlouvu podepsalo i na další dva roky – někteří proto, že neomezený tarif skutečně využijí, jiní tak trochu ze setrvačnosti. V poslední době se ale ukazuje, že neomezený tarif se vyplatí asi jen pětině z těch, kteří ho mají sjednaný. A místo toho přibývá těch, kteří by ocenili štědřejší porci dat. Pokud se vám neomezený tarif za plnou cenu kolem 750 korun nevyplatí, zkontrolujte si, kdy vám smlouva končí, abyste ji stihli vypovědět včas. Jestliže voláte opravdu hodně, ale přesto byste za „neomezenku“ raději platili méně, zaměřte se na tajné neveřejné nabídky, které vám rádi představí naši operátoři. Třeba vám některá z nich padne do oka.

  • Hledejte tarif na míru

Platíte jednotlivé tarify za několik členů rodiny? Vezměte si papír a tužku nebo kalkulačku a zkuste si spočítat, jakou sumu vaše telefony měsíčně spolykají, a pak částku porovnejte s cenami rodinných tarifů. Mnoha rodinám se zvýhodněná nabídka pro rodinné příslušníky či skupiny kamarádů, kterou v různých obměnách najdete u všech tří velkých operátorů, vyplatí. Pokud máte doma dítě či studenta do 25 let, mohly by vás zajímat tarify pro mladé, které zahrnují volné minuty i datový balíček. Pro nejmenší ratolesti se lépe než paušál hodí telefon s předplacenou kartou. Pokud vám váš stávající tarif nevyhovuje, poskládejte si nový na míru, stačí pouze zadat pár parametrů.

  • Využijte duální telefon

I když vrcholem nabídky tuzemských operátorů zůstávají neomezené tarify, rozmach internetu a chytrých technologií vede k tomu, že přibývá lidí, kteří by místo nekonečného volání raději uvítali větší objem dat než jen standardní balíček s 1,5 GB. Jak si užívat pořádné porce dat i volání a posílání SMS za přijatelnou cenu? Pořiďte si duální smartphone – dvousimkový chytrý telefon. Díky němu lze využívat dvě SIM karty zároveň, jedna z nich může být klasická hlasová s levným tarifem či předplacenkou a druhá pouze datová. Jestliže tedy máte pocit, že má váš telefon nejlepší roky za sebou, dbejte na to, aby měl jeho nástupce dva sloty na SIM kartu.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 6