SERIÁL 9. díl: S Květoslavem Hönigem a Ondřejem L. Hrabalem o Odkazu tastedarů

 

Nad počátečním dílem fantasy ságy Odkaz tastedarů, jenž nese název Ydris: kniha první, kluci strávili více než 5 let. Vymýšleli zápletky, škrtali a přepisovali. Psali osudy lidí, kteří se v honbě za mocí nezdráhali obětovat zlato i nevinné životy, oživovali nejrůznější démony, budili bestie spící v prastarých hvozdech a rozdmýchávali ohně nových válek. Vytvářeli vlastní jazyky, bohatou historii, mapu i ilustrace, a dokonce skládali hudbu. A když bylo vše hotovo, spustili crowdfundingovou kampaň na portále Startovač.cz, jejíž prostřednictvím chtěli nejen získat peníze na vydání elektronické a tištěné verze, ale také impuls k pokračování v tvorbě. Povedlo se. Nahlídněte s námi pod pokličku knize i kampani a zjistěte, kolik za tím vším stálo času a úsilí.

kniha odkaz sastedarů 

Zdroj fotografií: Odkaz tastedarů web + Facebook

„Je to, jako by ses ocitnul v jiném světě. Nevěřil bys, v jak obdivuhodné tvary tamější stromy rostou.“ - Z vyprávění Árie o lese Žalozpěvu, Ydris II.

1) Mohli byste se, prosím, na začátek krátce představit? Stačí ve třech větách, které vás nejvíce charakterizují.

citace Květoslav (KH): Můj život se točí hlavně kolem psaní, to je teď moje největší vášeň. Rád také cestuji, koukám na seriály, kreslím, hraji hry atd. Studuji lesnictví v Brně. 

citace Ondřej (OLH): Momentálně se věnuji hlavně organizování kulturních akcí, studiu filozofie a jazyků na Univerzitě Palackého v Olomouci, slam poetry, nakladatelství a překladu. Mám rád hudbu, filmy a seriály, které jsem si ale musel teď zakázat, abych byl schopný odstátnicovat. Doufám, že mi to vydrží aspoň pět dní. 

2) Jak vás napadlo, že společně napíšete fantasy ságu? Pamatujete si ten moment, kdy to všechno začalo? A začali jste prostě psát a příběh se vám rodil pod rukama, nebo jste měli vše předem promyšlené a už od začátku jste dali příběhu jasné mantinely? 

citace OLH: Na gymplu jsme zjistili, že oba pracujeme na fantasy světech a rozhodli se, že si budeme vzájemně texty komentovat a hodnotit, což nám mělo oběma pomoci vytříbit řemeslo. Nakonec se spolupráce přetransformovala na jeden projekt, který jsme tvořili společně. Proces se postupně měnil, časem jsme zjišťovali, že abychom nenaráželi na logické nesrovnalosti a byli s texty spokojení, je potřeba víc všechno promýšlet, zahušťovat a tvořit další vrstvy příběhu, které nejsou tak transparentní a odhalí je jenom nejbystřejší skupina čtenářů. 

citace KH: Zpočátku jsme toho měli promyšleného velice málo. Spíš jsem psal a u toho vymýšlel další děj. Postupně se kostra příběhu ale rozšiřovala, přibývaly další postavy a dějové linky, a nakonec vznikla sága Odkaz tastedarů. Ta pak prošla během let ještě několika změnami. Teď už pracuji přesně opačným způsobem než prvně - vše vymýšlím do co nejpodrobnějších detailů, teprve pak se pouštím do psaní. 

ilustrační foto 

3) Říká se, že jádro příběhu a jeho smysl není nikde jinde než na konci. Už máte vymyšleno, jak vaše sága skončí, nebo jste nad tím ještě nepřemýšleli? 

citace KH: Základní struktura celé ságy i jejího zakončení je vymyšlená, k nějakým nevelkým změnám ale dojít může. Teď se snažím onu strukturu rozvést co nejdetailněji, líp se mi tak mimo jiné plánuje vývoj postav a umožňuje mi to dávat náznaky na budoucí události už do prvních dílů ságy. Znát osudy všech svých postav poskytuje obrovskou výhodu v plánování směru, jimiž se jejich cesta bude ubírat. 

citace OLH: Hrubé obrysy jsme načrtnuli už dávno, vývoj jednotlivých dějových linek je u tak složitého a propojeného příběhu potřeba znát předem, abychom se nedostali do situace, kdy budeme muset vařit z vody. Momentálně Květoslav dolaďuje všechny detaily a vytváří velmi sofistikované náznaky, komplikované postupné odhalování skrytých vrstev děje a vědomé svádění čtenáře na scestí, zatímco já ležím v posteli a uznale pokyvuju hlavou. 

 

4) Pracuje se vám ve dvou dobře? A jak takové psaní vlastně funguje, to se nějak střídáte, každý napíše kousek, když ho zrovna něco napadne? Nějak si to nedovedu představit. A jak řešíte případné spory? Nebo se vždy shodnete? 

citace KH: Tvorba ve dvou má svá pro i proti, dle mého ale pro jasně převažují. Samořejmě záleží, s kým spolupracujete a jakým způsobem. Od Ondry jsem se mnohému přiučil a věřím, že i on ode mě, jakkoli moc to bude zapírat :D. Čím víc se toho ale od sebe učíme, tím míň se navzájem potřebujeme, takže se toho obludníka plánuju brzo zbavit a sebrat všechnu slávu pro sebe. Co se textu týče, tak ten píšu já, pak jej s OLH upravujeme až do finální podoby - což dřív zahrnovalo spoustu škrtání a přepisování. Část sporů jsme vyřešili rozumovými úvahami, jiné kompromisy. 

citace OLH: Hlavně pro začínající autory je to obrovská výhoda, umožňuje to mít okamžitou zpětnou vazbu ke každému nápadu a textu a taky vést pronikavou diskuzi, která spisovatele bičuje ke zlepšení řemesla a získání odstupu od tvorby. Naše spolupráce se v průběhu let hodně proměňovala, dřív jsem spoustu textů přepisoval, společně jsme dumali nad každou větou, obratem a slovem, ale nyní už je Květoslavův autorský jazyk natolik hotový, že jsme ve fázi, kdy většinu kapitol napíše skoro do čista, takže mě už ve skutečnosti potřebuje jen minimálně. Máme ale vybudovanou velice efektivní metodiku spolupráce, věřím, že spolu budeme tvorbu konzultovat i nadále, i když půjde různými směry. Má to jen jednu podmínku - Květoslav musí přestat být tak otravný. 

 
TIP: Zaujala vás fantasy sága Odkaz tastedarů? Kupte si Ydris: knihu první. Najdete ji téměř ve všech známých knihkupectvích v ČR a na Slovensku.

5) Říkáte, že crowdfunding jste si vybrali, protože jste chtěli jít vlastní cestou a také zjistit, jaký bude o vaši knihu zájem. Měli jste obavy, že nezaujmete a cílovou částku nevyberete, nebo jste od začátku věřili, že to vyjde? 

citace KH: Vytvořit kvalitní kampaň a materiály na její podporu (od webu a FB stránek přes fotky odměn až po ilustrace) si vyžádalo úsilí vícera pomocníků a velký kus práce. Věřil jsem, že to lidé ocení, tedy jsem věřil i v úspěch kampaně. Každopádně obrovský dík našim přispěvatelům, kteří do nás vložili důvěru. 

citace OLH: Při plánování jsem měl pochybnosti, ale ještě několik dní před kampaní jsme spustili web a facebookovou stránku a po prvních reakcích jsem byl přesvědčený, že cílovou částku vybereme. Nad průběhem kampaně jsme dlouho přemýšleli, texty důkladně upravovali a máme to štěstí, že jsou mezi našimi přáteli talentovaní lidé v mnoha oborech. A hlavně jsme nabízeli kvalitní produkt a roky práce… Komu to cpu, máme dobré video, tak jsme to vybrali.   

ilustrační foto 

6) Jakým způsobem probíhaly přípravy vaší kampaně, co všechno jste museli zařídit a kolik času vám vše zabralo? 

citace KH: Jelikož součástí kampaně byla video ukázka, prezentace našeho webu, ilustrací i hudby či focení a zajištění odměn, nedokážu přesně říci, kolik desítek hodin všechny tyto činnosti zabraly. Ale i na samotném textu kampaně jsme pracovali docela dlouho. Pokud bychom nenapsali kvalitní text pro kampaň, sotva někoho přesvědčíme, že umíme napsat i kvalitní text pro knihu. 

citace OLH: Věděli jsme, že detaily můžou mít zásadní dopad na úspěšnost projektu, takže jsme se opravdu důkladně zabývali úplně vším. Spoustu času jsme taky strávili konzultacemi s lidmi, jejichž úsudku důvěřujeme. Až nakonec jsme si uvědomili, že se zájem o knihu a částky vyšplhaly dost vysoko a bude třeba řešit administrativu. S kamarádem jsme potom založili nakladatelství (Nugis Finem Publishing) pod právnickým spolkem Nugis Finem, což nám zjednodušuje snahu dělat vše legálně, mít v pořádku doklady a smlouvy atp. 

7) Propagovali jste nějak svou kampaň? Pokud ano, jak a skrze jaké kanály? 

citace KH: Jediný kanál, který jsme my výrazně využili na propagaci, byl Facebook. Propagace běžela už před kampaní, ale i během ní a po ní. Díky tomu, že nám záhy nabídl spolupráci Kosmas, se skrze jejich nadstandardní podporu objevila reklama na naši knihu i jinde. 

citace OLH: Nejdůležitější pro nás byl a je Facebook. <3 #ilovefacebook 

8) Jednou z odměn, které jste nabízeli za finanční příspěvek, je možnost připomínkovat druhou knihu. Nemáte obavy, že by se to mohlo zvrtnout? Nebo vám to naopak přijde jako skvělá možnost získat názor někoho zvenčí, a tudíž knihu ještě vylepšit? 

citace KH: Já byl zprvu proti tomuto návrhu, protože jsem velice paranoidní a měl jsem obavy, že by toho mohl někdo zneužít k předčasnému vyzrazení zápletky. Nakonec mě ale Ondra přesvědčil, abychom to jako součást odměny dali. Bídák. Ale spolupráce je o kompromisech. 

citace OLH: Tento čtenář by samozřejmě dostal mírně odlišný text s mnoha specifiky, takže by po případném leaku celého textu bylo zřejmé, že to byl on, což by spolu se smluvním ošetřením mělo být dost demotivující. Samozřejmě by takový čtenář mohl někomu jenom třeba vyzradit zápletku, ale já věřím, že by to nikdo neudělal. Jinak jsme samozřejmě rádi za úplně každý názor třetí osoby. 

ilustrační foto 

9) Když byste to měli spočítat, jak dlouho vám celkově vytvoření prvního dílu ságy trvalo? Jak často jste se psaní věnovali? Potýkali jste v průběhu psaní s tvůrčím blokem? 

citace KH: Přes pět a půl let. Samozřejmě jsme ale během toho času na knize nepracovali konstantně, měli jsme dlouhé pauzy či jsme se knize věnovali jen okrajově. To platilo především pro počáteční roky tvorby. Až se započetím studia na výšce jsem se do knihy pořádně opřel a uběhlo jen málo dní, kdy bych jí nevěnoval aspoň pár hodin. 

citace OLH: Dřív jsme se poměrně často scházeli na několik dní a pracovali na knize od rána do večera. Tedy kromě přestávek na Bulánky a vaření asi tří jídel pořád dokola. To jsme vždycky udělali velký progress, vymysleli spoustu věcí a skvěle se bavili. Jinak jsme v těch nejproduktivnějších obdobích oba pracovali na sáze každý den, v těch méně produktivních, jako je třeba teď, pracuje na sáze každý den Květoslav. Měli jsme spíš ego bloky, kdy ani jeden nebyl schopný ustoupit, ale vždycky jsme se nakonec nějak dohodli. 

10) Co realizace? Probíhalo vydání knihy bez problémů? Stihlo se vše včas? A když teď držíte hotovou knihu v ruce, jaký máte pocit? 

citace OLH: Nestihlo, naráželi jsme na nepředvídatelné problémy, hlavně jsme ale nebyli ochotní v ničem ustoupit z našich nároků na kvalitu, takže se některé věci nutně trochu zdržely. Nakonec ale až na krátké zpoždění vše vyšlo naprosto skvěle. Produkty jsou přesně podle našich představ a v průběhu příprav jsme se naučili spoustu užitečných věcí. 

citace KH: Držet vlastní knihu v ruce je skvělý pocit, ještě lepší je ale vidět čtenáře ji číst. 

11) Jak to vidíte s překladem? Budete chtít prorazit i na zahraniční scéně? Myslíte si, že má vaše kniha potenciál stát se bestsellerem? 

citace OLH: Tyto věci se podle mě nedají předvídat. Myslím, že je pro Květoslava teď důležité soustředit se na dopsání další knihy, potom další a pak zase další. Já mezitím budu jenom nepřekážet, případně rozšiřovat svět třeba povídkovými knihami a pomáhat Květoslavovi s editacemi. Překlady ale dneska nejsou nic nereálného, takže dost možná za pár let… 

citace KH: Překlad do budoucna určitě zajistit chceme a kdyby se z knihy stal rovnou bestseller, asi bych se neurazil. Rozhodně se k tomuto cíli snažím směřovat. 

ilustrační foto 

12) Plánujete vydání dalších dílů financovat znovu prostřednictvím crowdfundingu? Jestli ano, už víte, co oproti první kampani změníte, nebo jak ještě více přilákáte pozornost? 

citace OLH: Ještě to nevíme jistě, máme několik možností a nabídek. Budeme muset zvážit všechna pro a proti a rozhodnout se pro nejvýhodnější variantu. Crowdfunding spolkne spoustu času a energie, takže pochybuju, že to budeme chtít znovu absolvovat, i když poprvé to byla opravdu nejlepší varianta a zároveň vzrušující zkušenost. Ale myslím, že kdybychom ještě někdy dělali crowdfundingovou kampaň, budeme postupovat velice podobně, jenom bych osobně byl pro větší důraz na facebokoovou reklamu a přidal PPCčka. Předpokládám ale, že už další kampaň dělat zřejmě nebudeme. 

citace KH: Taky jsme předpokládali, že Ydris vyjde už v roce 2014… takže uvidíme, co budoucnost přinese. 

13) Co byste vzkázali lidem, kteří mají v šuplíku nějaký podle nich skvělý projekt, ať už jde o knihu, CD či cokoliv jiného, nemají peníze na jeho realizaci a bojí se pouštět do crowdfundingu? 

citace OLH: Určitě aby projekt předvedli co největšímu množství lidí, o kterých ví, že jim můžou dát relevantní zpětnou vazbu. Pokud budou reakce pozitivní, není se čeho bát a směle do toho! Je to opravdu hodnotná zkušenost, která vás naučí spoustu užitečných věcí a pomůže vám leccos pochopit. Jenom si o crowdfundingu první přečtěte nějaké články, projděte si úspěšné a neúspěšné projekty a zkuste se z nich poučit. Věnujte přípravě kampaně dost času a v celém jejím průběhu nepolevujte a pravidelně ji připomínejte třeba na sociálních sítích. Pak stačí jen doufat, pokud je projekt opravdu skvělý, vydělá si na sebe. A hlavně se nenechte odradit škarohlídy a mudrlanty. 

citace KH: Výjimečně s Ondrou souhlasím.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 7