Pasivní příjem s realistickým očekáváním?

 

Rádi byste za pár let seděli na pláži někde na Bahamách a pili drink, co přímo před vámi vykouzlil váš osobní barman z čerstvého ovoce a prvotřídního lokálního alkoholu, plastovým brčkem z vysoké sklenice s papírovým paraplíčkem? Trávíte hodiny na internetu sledováním videí o tom, jak mít pasivní příjem, co z vás udělá doživotní rentiéry? Přestaňte s obojím a nalijte si čistého vína.

pasivní příjem 

Jestliže vás alespoň trochu zajímá diverzifikace příjmů, již vás jistě někdy v životě bombardovaly „zaručené“ návody, jak se stát finančně nezávislým. Spekulativní investice, pochybná pyramidová schémata, soukromé fondy se 100% výdělkem. Toužíte-li po životě, kde nemusíte pracovat takzvaně „9 to 5“, tak se na tyto recepty na instantní úspěch vykašlete. Nikam vás neposunou, jen kradou drahocenný čas a sypou drobné do kapes kecálků, jejichž motivace je poněkud sporná.

Natočte video na YouTube, vytvořte stránku, kde umístíte řadu reklam... To jsou rady, co se možná hezky čtou, ale na Bahamy vás s největší pravděpodobností prostě nedostanou. Skutečný pasivní příjem je dřina. Skutečný pasivní příjem je práce, štěstí, odhodlání a kontinuální zvládání rizik. Pasivní příjem, co stojí za řeč, je jen pro malé procento lidí.

Pasivním příjmem se rozumí pravidelný příjem, pro jehož získávání není třeba vynakládat nějaké zvýšené úsilí (nebo práci) anebo kde není vyžadována vaše přítomnost.

Údajně existuje šest zdrojů „pasivního příjmu“. Tak si je pojďme postupně rozebrat.

  • Profit

Jedná se o příjem získávaný z prodeje. Znáte nejmenované stránky přeprodávající zboží zakoupené na Aliexpressu nebo eBayi s marží klidně 300 %? Tak to je asi nejsnazší způsob, jak se k profitu dostat. Stejně to ovšem znamená spousty práce. Musíte založit firmu, vytvořit a udržovat e-shop, najít si klientelu atd. 

Dalším způsobem je vytvoření legitimního byznysu. Tvorbu produktů s přidanou hodnotou a jejich následný prodej. Zní to jednoduše? Ne, nezní. Je to jednoduché? Ne, není. Budete díky tomu mít pravidelný příjem, pro jehož získávání není třeba vynakládat nějaké zvýšené úsilí? Jestliže ano, pak vám musíme pogratulovat. Nicméně, než se dostanete do tohoto blaženého stavu, pak budete přeci jen muset spousty úsilí vynaložit, podstoupit riziko, že se něco nevydaří a celý plán selže, kontinuálně investovat čas a těžce vydělané peníze do rozjíždějícího se byznysu.

V angličtině se tomu říká side hustle. Jedná se o aktivitu provozovanou ve volném čase po práci s cílem vydělat si něco málo bokem. Co to znamená? Žádná televize, hospoda s kamarády, další řada Hry o trůny nebo několik hodin strávených lovem v krásných lesích v Red Dead Redemption 2.
  • Úrok

Pasivní příjem získáváte také úrokem, ať už se jedná o stavební spoření, termínovaný vklad nebo spořící účet. Všichni asi ví, jak to s „příjmem“ z úroků aktuálně vypadá.

Za o trochu lepší zdroj, ale rozhodně o dost rizikovější, jsou považovány aktuálně populární P2P půjčky. Na českém trhu se těší popularitě například Zonky.cz. Zde můžete investovat od poměrně malých částek po skutečné sumy a nechávat si vyplácet úrok. Ano, tady skutečně nemusíte ručně vyrábět produkty a následně je prodávat u stánku. Můžete však vydělávat tak, že se vykašlete na svou denní práci? No, až potkáte někoho, komu se to povedlo, dejte vědět. Rádi s ním uděláme rozhovor.

Koupí dluhopisu půjčujete peníze firmě, místní samosprávě nebo státu. Emitent se zavazuje úvěr splatit i s úroky. Máte-li tedy třeba sto tisíc korun bokem, můžete je zkusit zainvestovat do nějakého sympatického dluhopisu. Nezapomeňte si ovšem znovu nastudovat informace o vydavateli těchto cenných papírů a o jejich rizikovosti. Pokud se vám bude dařit, budete dostatečně vnímaví a připravení riskovat, můžete si zajistit i poměrně slušný pasivní příjem. 

Objevuje se trend, kdy malí investoři nakupují dluhopisy s lákavým úrokem, ale nekontrolují dostatečně rizika.
  • Dividendy

 

 

Jak vypadá aktuální stav dividend na českém trhu? To se podívejte tady.

 

 

Zakoupíte-li si akcie firmy, můžete se těšit na její dividendu. Zjednodušeně řečeno získáváte určitý podíl na zisku společnosti, jejíchž akcie držíte. Hodně tedy záleží na tom, čí akcii zrovna vlastníte a jak se dané firmě daří. Je nutné nastudovat si, co firma dělá, na čem závisí její výdělek, jaká je její historie, s jakými dalšími částmi trhu je provázaná atd. Najděte společnost, kde se vyplatí investovat do akcií, kupte si akcie a modlete se, že se firmě bude dařit. Mimochodem… společnosti vyplácí dividendy na základě rozhodnutí valné hromady.

P/E = Tržní cena akcie/Roční zisk na akcii, aneb za kolik let za těchto výsledků by se investice do akcie zaplatila skrz výnosy z dividendy
  • Nájemné

Znáte někoho, kdo vlastní byt a pronajímá ho? Ten se má, co? Na tom už se dá poměrně dobře vydělat. Pokud ovšem hledáte na internetu způsob, jak získat pasivní příjem, pak pravděpodobně bohužel žádný dům, co můžete pronajmout, nevlastníte.

Pronajímají se ovšem i jiné věci. Jedete na chvíli pryč? Nabídněte za úplatu byt na Airbnb a auto na HoppyGo. Problém sdílené ekonomiky spočívá v tom, že v momentě, kdy se majitelům bytů v Praze mnohonásobně vyplatí pronájem na Airbnb, už nebudou mít zájem o trvalého nájemníka a ceny pro obyčejného Čecha vzrostou. To se nyní stát snaží samozřejmě regulovat. Navíc jde pouze o příležitostný přivýdělek, kdy se stejně musíte vy starat o údržbu, předávání klíčů atd.

  • Růst hodnoty

Nakoupíte dolary za 20 Kč/kus a za dva měsíce, máte-li štěstí, je třeba za 22 Kč/kus prodáte. Poměrně riskantní způsob, jak přijít k penězům, pokud neinvestujete do něčeho, čehož cena určitě v budoucnosti poroste. A u ničeho nemůžete zaručit nárůst ceny. Prozradíme vám aspoň, že mnoho investorů aktuálně propaguje zlato a konopí, jako poměrně jistou investici. Jedná se tedy spíš o spekulaci, která vám pravděpodobněji vydrancuje peněženku a zničí nervy, než že by vám přinesla pasivní příjem.

jak získat pasivní příjem 

  • Licence

Patenty, knížky, hudba, fotky. Zase způsob, jak si obyčejný člověk spíš jen něco málo přivydělá. Podaří-li se vám ovšem napsat ekvivalent k Harrymu Potterovi, pak budete rozhodně za vodou. Něco vám ovšem prozradíme. Není to zadarmo a je to spíše výstřel naslepo. Můžete sice skutečně napsat příští trhák, bibli nové generace. Je tu ovšem velká pravděpodobnost, že zahodíte tisíce hodin na projektu, co neocení ani vaše děti.

Jak získat pasivní příjem? Vše záleží na motivaci

Teď trochu porušíme vlastní pravidla, když se vám pokusíme říct, jak to s tím získáním pasivního příjmu tedy je. Jestliže se necháte odradit tímto článkem, pak riskantní investování do side hustles asi není pro vás. Pokud si více ceníte času stráveného s kamarády a rodinou, relaxováním nebo praktikováním koníčků, pak je to absolutně v pořádku.  

Většina úspěšných „hustlers“ mluví o tom, jak peníze a pasivní příjem pro ně představují jen vedlejší produkt. Za nejdůležitější považují zážitek, adrenalin z riskování, potkávání nových lidí, nových idejí, zpracovávání informací, spekulování... Na cucání sladkých drinků na Bahamách peníze sice mají, ale raději plánují, jak vynalézt další sociální síť, vymýšlí, jak obejít algoritmus hlasových asistentů, kam investovat atd.

Máte-li finanční rezervu a peníze, čas a sílu nazbyt, zkuste se zamyslet, zda nedat jednomu ze šesti zdrojů pasivního příjmu šanci. Zamyslete se však, jak velkou motivaci máte, abyste neutápěli težce vydělané penízky v předem prohraném side hustle.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 3