ŠETŘÍME DOMA: Pěstujte si bylinky sami. 5 rad, jak začít

 

Vpusťte jaro do svého domova. Třeba v podobě čerstvých bylinek, které vám budou růst na okenním parapetu či na balkoně. Bohatě nahradí předražená a nezdravá dochucovadla i mnoho drahých přípravků z lékáren. Zkušená pěstitelka vám dá 5 tipů, jak začít.

 

Mít po ruce čerstvé bylinky přináší celou řadu výhod. Nevyužijete je pouze v kuchyni, své uplatnění najdou i v léčitelství, což vám ušetří mnoho peněz za drahé lahvičky z lékárny. Meduňka má uvolňující a uklidňující účinky, máta zlepší vaše trávení a nálev z lístků bazalky pomáhá při dýchacích problémech a nachlazení.

TIP

A co bylinky ze supermarketů?

Bylinky v květináči seženete i v supermarketech, hledejte je v oddělení zeleniny. Bývají ale určeny k jednorázovému použití a obvykle vám vydrží maximálně měsíc. Navíc odpadá radost z vlastních pěstitelských úspěchů.

 

1. Začněte zlehka

Pokud jste se rozhodli, že začnete pěstovat bylinky, nemusíte si hned pořizovat speciální květináče a drahou zeminu. Sáček semínek pořídíte levně, vyjde vás na 10 – 20 Kč v zahradnických centrech (zde seženete i předpěstované sazeničky), drogeriích i supermarketech. Zapomeňte ale na výprodejové akce, základem úspěšného pěstitelství jsou kvalitní a čerstvá semínka.

Začněte s málem, a až pokud vás pěstování chytne, můžete se do něj pustit naplno. „Je vhodné začít s bylinkou, kterou znáte, a nepořizovat drahý materiál. Známá bylinka vás nemůže zaskočit svou velikostí, chutí nebo nároky na zvláštní zpracování. Tak se vyhnete zbytečnému zklamání hned na začátku. A nákupu drahého materiálu byste mohli litovat, pokud vás po pár týdnech vrtoch s pěstováním bylinek přestane bavit,“ radí Lucie Slunčíková, která má s pěstováním bylinek dlouholeté zkušenosti.

 

Rada pěstitelky

Zpočátku si vystačíte s trochou obyčejné hlíny, prázdnými kelímky od jogurtu a PET lahví na vodu, radí pěstitelka.

 

2. Nepodceňujte detaily

Nezapomeňte na drenáž. Ještě než začnete sázet, nasypejte na dno květináče třeba kamínky či střepy keramických květináčů. Důležitý je i otvor ve dně. Semínka bylinek nevysévejte pod zeminu příliš hluboko, postačí zhruba půl centimetru. Důležité také je hlínu moc neudusat, pro rostlinku by bylo složité prodrat se ven. Semínka jen zeminou lehce poprašte. A jako vlastně vybrat? Ideální je dobře propustná a bohatá na živiny. S první zálivkou to nepřehánějte, nevyklíčená semínka je lepší jen zavlažovat rozstřikovačem.

Důležité je zvolit i správné místo. Bylinkám se líbí na parapetu okna, kam dopadá světlo, šťastné budou i na balkoně či terásce. Můžete je mít třeba v hliněných květináčích či truhlících, použít můžete i nádoby z plastu či látkové truhlíky.

„Velkou roli hraje, na jakou světovou stranu je váš byt orientovaný. Z toho vyplývá, že máte možná více nebo méně přímého slunce. Okno orientované do vnitrobloku zase bude více chráněné před silným větrem. Zastřešený balkon uchrání bylinky před prudkým deštěm a ostrým letním sluncem. Tyhle všechny faktory vám napoví, jakým bylinkám se u vás bude dařit. Na balení semínek se vždycky jednoduše dočtete, jaké podmínky rostlince vyhovují,“ radí Slunčíková.

 

3. Starejte se o bylinky s láskou

Máte zasazeno, semínka klíčí a přemýšlíte, co dál? Rostlinkám dopřejte dostatek světla a vody. Množství zálivky u jednotlivých rostlin se liší, základní informace hledejte na balení semínek. „Pokud chcete, aby se bylinkám dařilo co nejlépe, musíte každé dopřát trochu jinou péči. Některá má ráda přímé slunce, jiná stín. Některé vyhovuje více vláhy, jiné sucho. Jedna potřebuje hodně živin z půdy, jiná si vystačí i s chudou zeminou,“ doplňuje Slunčíková.

Obecně platí, že je dobré zalévat ráno nebo večer. Nejlépe se k tomu hodí odstátá voda či ještě lépe dešťovka. Mladé bylinky zavlažujte zaléváním seshora, dostatečně narostlé rostliny s vyvinutým kořenovým systémem můžete zavlažovat zespoda, rostlina si sama vezme potřebné množství vody.

 

4. Občas přihnojte, ale jen přírodně

Vyvarujte se přehnanému hnojení umělými hnojivy, zásadně se podepisují na chuti a aroma bylinek. Pokud chcete rostlinám pomoci k bohatší úrodě, dobrou službu udělají ekologická hnojiva zhruba jednou za 6 – 8 týdnů.

Pěstitelka Lucie Slunčíková doporučuje třeba vlastní kompost: „Pustila jsem se i do kompostování rostlinného odpadu přímo na balkoně za pomoci žížal. Díky tomu mám vlastni velice kvalitní přírodní hnojivo, po kterém mi vloni vyrostla zatím největší bazalka, jakou jsem měla.“

5. Užijte si plodů své práce

Největší radost z pěstování asi zažijete ve chvíli, kdy budete sklízet. Bylinky mají široké využití. Své uplatnění najdou jako koření v kuchyni, k ochucení osvěžujících nápojů, ale i olejů a octů či třeba k přípravě čerstvého čaje. „V létě milujeme domácí limonády s čerstvým ovocem a spoustou máty a meduňky. Při vaření pak nejraději používám čerstvé bylinky přímo z balkonu a nahrazuji jimi kupované směsi koření a přemíru soli,“ dělí se o své zkušenosti Lucie Slunčíková.

TIP

Šetřit není žádná věda

Toto je jen jedna z desítek možností, jak jednoduše a bez námahy ušetřit.

Přečtěte si další supersnadné tipy z našeho seriálu ŠETŘÍME DOMA.

 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 16