Podomní prodejci stále útočí

 

Podvedených lidí, kteří naletěli obchodníkům s energiemi, neubývá. Jejich praktiky jsou stále promyšlenější a metody, jak z lidí vylákat podpis smlouvy a někdy dokonce i peníze, jsou nekorektní. Nestaňte se jejich kořistí i vy.

Podomní prodejci Pražská energetika a také její klienti se často potýkají s útoky podomních prodejců energií. Jejich „obchodování“ je však mírně řečeno neetické. Vydávají se často za zaměstnance renomovaných distributorů a pod záminkou levnějšího prodeje energie vymámí na nic netušících lidech podpis většinou velmi nevýhodné smlouvy. „Zákazníci by si měli uvědomit, že obchod, který uzavírají mezi dveřmi, je v řádu desetitisíců korun. Těžko by si kdokoli z vás koupil od podomního obchodníka například počítač,“ srovnává tiskový mluvčí Petr Holubec.

Neseriózní informace

Pokud na vás zazvoní prodejce energií (a je jedno, jedná-li se o elektřinu nebo o plyn), uvědomte si, že informace, které na vás vychrlí, jsou buď polopravdy, nebo úplné lži. Na takovém obchodě nemůžete nikdy vydělat, naopak. Velmi brzy totiž zjistíte, že ušetřené tisíce, které vám nasliboval, se rázem smrskly maximálně na padesátikorunu za měsíc. A tahle částka se na rodinném rozpočtu jistě neprojeví. Vinou vaší důvěřivosti ale navíc můžete přijít o daleko víc. Nesolidní distributorské firmy totiž neposkytují svým klientům téměř žádný servis, nemají kontaktní ani informační centra, a pokud prozřete a budete chtít od smlouvy odstoupit, budou po vás požadovat pokutu, která se často blíží k deseti tisícům korun. Nepřečetli jste si pravděpodobně obchodní podmínky zpravidla na poslední straně smlouvy psané téměř mikroskopickým písmem. Nezbude vám tedy nic jiného než zaplatit.

Co zpravidla prodejce zamlčí

Je zásadní si uvědomit, že veškerá konkurence v obchodě s elektřinou se odehrává jen u tak zvané silové elektřiny – tedy v tom, co skutečně prosvítíte, protopíte, prostě jen v kilowatthodinách, které ukáže elektroměr. Částka za silovou elektřinu dosahuje přibližně 40% z celkové ceny elektřiny, to ostatní jsou regulované položky, které jsou pro všechny obchodníky stejné a zákazník je zaplatí vždy ve stejné výši, ať má elektřinu od kohokoli. A když podomní prodejce slibuje 10 či 15% slevu, jedná se vždy jen a jen o silovou elektřinu – takže z celkové částky sotva 4 až 5%, a jsme u té výše uvedené padesátikoruny v případě domácnosti, která elektřinou netopí a neohřívá vodu.

 

Nenechte se napálit

Klienti Pražské energetiky by měli vědět, že její zaměstnanci nikdy nezazvoní na jejich dveře, jen s jedinou výjimkou – pokud se jedná o přerušení dodávky elektřiny. Pracovníci PRE nikdy nechtějí mezi dveřmi po zákaznících podpisy smluv, nikdy neinkasují peníze. Takzvaný aktivační poplatek za změnu dodavatele, který někteří prodejci po podepsání smlouvy inkasují, patří k dalším podvodům – tento krok je totiž ze zákona zdarma! Pokud na vás zazvoní člověk a představí se jako zaměstnanec PRE, jedná se o podvodníka, i v případě, že vám bude mávat před očima jakousi legitimací. „Za zákazníkem, který má své závazky vůči PRE v pořádku, se nikdy naši zaměstnanci domů nevydají,“ uzavírá tiskový mluvčí.

Nenechte se napálit podomním prodejcem, můžete prodělat

• Slibovaná úspora nebývá reálná!
• Změna smlouvy může obsahovat skryté poplatky!
• Podomní prodejce nikdy není zástupce Pražské energetiky, a. s.!
• Neposkytujte osobní údaje nebo fakturu za elektřinu cizím lidem!
• Nebojte se odmítnout podomního prodejce, nepodepisujte nic ihned,
nechte si na svá rozhodnutí čas!

Opravdu Vám stojí za to měnit spolehlivého dodavatele?
Zákaznická linka PRE 840 550 055

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 3