Peníze a vězení 1. díl: Jdete sedět? Chraňte sebe i své finance

 

Exekuce a vězení jdou ruku v ruce. Spousta lidí nastupuje do vězení s finančními závazky, jiným vzniknou během výkonu trestu. Důvodem jsou často rostoucí penále na nezaplacené pohledávky. Vězeň není schopný komunikovat se světem mimo věznici a nemá možnost svou situaci skutečně aktivně řešit. Odhadem vychází z vězení osoby s průměrným dluhem půl milionu, který není v silách bývalých vězňů splácet a stávají se z nich recidivisté.

exekuce ve vězení 

Nepodceňujte přípravu

Je absolutně zásadní vyřídit si finanční záležitosti předem. Po nastoupení trestu se možnosti řešit jakékoliv problémy zmenší v podstatě na úplné minimum. Sepište si všechny pravidelné měsíční platby a postupně je řešte. Rozmyslete si, co můžete zrušit nebo pozastavit. Co se týče úvěrů, požádejte o odložení splácení. Pokud si nejste jistí, jestli vám povinnost nějaké platby zanikne, zeptejte se. Zajistěte si svůj majetek a pronajměte nemovitost. Udělejte maximum, abyste se vyvarovali dluhům. 

Osobní záležitosti, co musíte vyřídit

 • Hypotéky, půjčky, úvěry, debetní a kreditní karty
 • Zdravotní a sociální pojištění
 • Nájemné, fondy oprav, náklady na bydlení
 • Služby (energie, vodné, stočné)
 • Internet, televize, mobilní telefon
 • Svoz odpadu
 • Jakékoliv další služby, které využíváte 
 
Finanční situaci často pomůže jednoduché sloučení dluhů do jednoho, tzv. konsolidace. Díky ní si můžete snížit městíční splátky až o 50 %.

I vazba něco stojí

Jednou z nejčastějších příčin zadlužení odsouzených je nezaplacení nákladů na trestní řízení. V momentě, kdy je obviněný pravomocně uznán vinným, mu totiž vznikají finanční závazky vůči státu, které musí včas uhradit. 

Náklady na trestní řízení

 • Náklady spojené s výkonem vazby (45 Kč za den.)
 • Odměna a hotové výdaje uhrazené ustanovenému obhájci státem, pokud nemá odsouzený nárok na obhajobu bezplatnou (Obviněný má možnost si svého obhájce zvolit, případně požádat o obhajobu bezplatnou nebo za sníženou cenu. Pokud si obžalovaný advokáta nezvolí, je mu soudem přidělen. V případě odsouzení obviněného je stát oprávněn náklady na mzdu přisouzenou obhájci následně vymáhat po odsouzeném.)
 • Náklady spojené s využitím elektronického kontrolního systému při podmíněném propuštění z výkonu trestu odnětí svobody (50 Kč za den.)
 • Náklady spojené s výkonem trestu odnětí svobody a s výkonem trestu domácího vězení (Většinou se sráží z výdělku nebo z finančních prostředků, které jsou na vězeňském účtu. Na náklady je měsíčně odebíráno 26 % z čisté mzdy vězně, nejvýše ale 1 500 Kč. Pokud odsouzený odmítne pracovat, tak platí denně 50 Kč. Pobírá-li vězeň důchod, jedná se o 40% srážku.)
 • Paušální částkou stanovené ostatní náklady, jež nese stát (Typicky 2 000 Kč při vydání trestního příkazu, 4 000 Kč při řízení před okresním soudem, 6 000 Kč při řízení před krajským soudem, 7 000 Kč při využití znaleckých posudků od dvou znalců.)

Pokud nejste schopni na základě své finanční situace náklady na trestní řízení zaplatit, požádejte o jejich zrušení. Vyberte si vhodný vzor a vyplňte potvrzení o svých poměrech, ve kterých uvedete důvody, proč nejste schopni soudní poplatky zaplatit.

Nezapomeňte na výživné

Pokud si odsouzený vydělává, je z jeho platu sráženo 30 % jako výživné. Pro opatrovníka nezaopatřeného dítěte je to bohužel většinou poměrně směšná suma. Proto je důležité před nastoupením trestu dítě dobře zajistit. Využijte k tomu kalkulačku pro výpočet sociální dávky. Na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí si zjistěte, na jakou podporu má dítě a jeho opatrovník nárok a včas o ni zažádejte. Vhodné je i zajistit kontakty na finanční poradce, kteří zdarma pomohou rodině projít těžkým obdobím. Významnou organizací nabízející pomoc osobám ve výkonu trestu a jejich rodinám je Spolek Lighthouse.

Ohlaste svůj nástup úřadům, svému lékaři a na poště. Na úřadech se ujistěte, že máte všechny závazky vyřešené pro teď i po dobu trestu. Doktor sepíše zprávu pro vězeňského lékaře ohledně zdravotních omezení, alergií atd. Na poště uveďte adresu věznice, kam nastupujete, aby veškerá korespondence zaručeně končila u vás. Pokud můžete, nechte si pro jistotu udělat výpisy z bankovních a nebankovních registrů a z Centrální evidence exekucí. Najděte osobu, které věříte a pověřte ji správou vašich financí.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 5