Předčasné ukončení životního pojištění vás připraví o tisíce

 

Rozhodli jste se ukončit životní pojištění? Předčasné vypovězení smlouvy je odvážné rozhodnutí, které vás může vyjít draho. Ze svých peněz nemusíte v určitých případech dostat ani korunu.

předčasné ukončení životního pojištění  Zavázat se ke spoření v rámci životního pojištění je snadné. Ovšem vypovězení takovéto dohody vám přinese celou řadu starostí. Obzvlášť v případě pojištění, které zahrnuje spořicí část. Typicky se jedná o kapitálové nebo investiční životní pojištění. První problém nastává s tím, že pojišťovny vám nevyplatí celou částku, nýbrž tzv. odbytné. Za určitých podmínek neuvidíte ze svých peněz vůbec nic. Druhá potíž souvisí s daněmi a dodatečným vracením odečtů. Jestli chcete ukončit rizikové životní pojištění, tak se daňovým přiznáním vyhnete.

Žádné problémy nehrozí pouze v případě, když chcete ukončit životní pojištění do dvou měsíců od uzavření pojistné smlouvy. Zrušit ji můžete bez udání důvodu.

Porovnání pojištění online Ukázat nabídky

Odbytné za předčasné ukončení

Suma, která vám bude vyplacena v případě předčasného ukončení pojistné smlouvy, zdaleka nedosahuje celkové nastřádané částky. Výše odbytného se odvíjí od parametrů pojistky a délky jejího hrazení. Největší zklamání zažijete, když ukončíte pojištění po relativně krátké době spoření. V prvních letech dosahuje odbytné minimální hodnoty. Takže se může stát, že za dva roky poctivého placení nedostanete ani korunu. Důvodem je, že v tomto období míří většina peněz na pokrytí, vysokých výdajů spojených se zřízením a vedením pojištění. Investiční životní pojištění je dlouhodobý produkt, který začíná vydělávat až v delším časovém horizontu.

Dantovo daňové peklo

Když obdržíte okleštěnou naspořenou část v podobě odbytného, následují odvody do státní pokladny. K vypořádání musí dojít v roce, kdy došlo k vypovězení smlouvy. Zákon říká, že v případě zániku pojistné smlouvy musíte dodatečně navrátit částku, o kterou vám byl v minulosti snížen daňový základ. Odečitatelná položka může činit až 12 000 korun ročně. Daňový tobogán pokračuje. Další zastávka se jmenuje daň z příjmů. Základ pro výpočet daně se stanovuje jako rozdíl odbytného a zaplaceného pojistného, který se daní 15 %.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 5
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/zivotni_pojisteni.png