Proč jsou drahé citrony? Kam už dovezli levnější z Turecka?

 

V září atakovala cena citronů za 1 kg sto korun. Zdražení citronů se u nás sice opakuje každý rok na začátku podzimu, ale letos šlo o prolomení historického rekordu. Co zavinilo raketový nárůst cen a proč jde jen o krátkodobý výkyv? Poradíme vám, kde už dnes koupíte citrusové plody za nízké ceny.

citronyPrůměrný Evropan spotřebuje 2,7 kg citronů za rok. 

Ceny citronů v minulosti podle Českého statistického úřadu překročily nejvýše 60 Kč za kilogram. Průměrná roční cena se dokonce v posledních 10 letech vyšplhala pouze jednou na 59 Kč za kilo citronů (v roce 2010). Rekord prolomila cena citronů až v září 2014, kdy se pohybovala v rozmezí 70 až 95 Kč za 1 kg.

Za drahé citrony může neúroda v Jižní Americe

Citrony se do České republiky, stejně jako do většiny zemí EU, dovážejí zejména z Argentiny a Turecka. Na regály do českých supermarketů také často míří španělské nebo italské citrony. V zemích dovozu probíhá citronová sklizeň v rozdílném období. Španělské citronovníky plodí od listopadu do června, zatímco v Turecku si můžete čerstvý citron utrhnout ze stromu od září až do přelomu ledna a února.

Největší dodávka kyselých žlutých plodů k nám putuje právě z Argentiny, kde bohužel letos kvůli nízkým teplotám zmrzly květy citronovníků. Úroda citronů v Jižní Americe proto kvůli špatnému počasí klesla na polovinu.

Jak dlouho budeme čekat na levnější citrony z Turecka?

Kromě dobré či špatné úrody ovlivňuje cenu citronů také země původu. Pěstitelé citronovníků ve Španělsku, Itálii, Řecku, Portugalsku nebo také na Kypru mohou mít sice vyšší náklady než v mimoevropských zemích, ale Evropská unie má své zemědělce ráda, a proto je podporuje. Svůj trh chrání například tím, že Turci nemohou dovážet citrony na trh EU dříve, než dostanou od Unie svolení.

Oficiálním důvodem je snaha o zajištění správné kvality a chutě citrusových plodů. Povolení bylo letos konečně vydáno, a proto do českých obchodů už putují první bedničky s citrony z Turecka. Záleží na rychlosti dodavatelské sítě, se kterou supermarkety spolupracují. Podívejte, do kterých českých obchodů už dorazily levnější citrony.

Cena citronů za 1 kg v českých obchodech

cena citronů v českých obchodechZdroj: Ceny v pražských prodejnách k 1. 10. 2014. 

Vysvětlivky k tabulce: Označení 1. druh a 2. druh odlišuje dva druhy citronů z jiných zemí nabízené v jednom obchodě. Pořadí 1. a 2. je náhodné.

Cena citronů za 1 kg by postupně měla klesat k průměrným 40 až 60 korunám. Záleží, jak rychle se budou na český trh dostávat turecké citrony.

TIP

Už víte, kde najdete levné citrony. Zkuste ušetřit i jinak:

 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 4