Průzkum: Třetina Čechů zvládá ze svého příjmu ušetřit

 

Rostoucí ekonomika Čechům svědčí, 31 % z nich zvládá ze svého příjmu ušetřit. Pozitivní je i to, že se v porovnání s ostatními zeměmi ze střední a východní Evropy nejméně utápíme v dluzích. Ukázal to průzkum agentury TNS pro společnost Provident Financial.

Který národ z východní a střední Evropy si dokáže uspořit nejvíce? Paradoxně jsme to my, Češi. 

 

Ani koruna nazbyt?

Bojujete s penězi? Známe 7 důvodů, proč se vám nedaří šetřit ani spořit.

 

Třetina Čechů v současné době bez problémů vychází se svými příjmy a navíc zvládá ještě část peněz ušetřit. Takto vysoký podíl lidí v dobré ekonomické situaci se nenachází v žádné jiné zemi střední a východní Evropy. Zjištění vyplývá z mezinárodního průzkumu agentury TNS pro společnost Provident Financial, ve kterém odpovídalo více než 5 000 respondentů. Kromě tisícovky Čechů se do průzkumu zapojili i Slováci, Poláci, Maďaři a Rumuni.

Ušetříte? Pošlete si peníze na spořicí účet! Mám zájem

Konkrétně 31 % respondentů z České republiky nemá problém vyjít se svými příjmy a nadto ještě část peněz uspořit. 48 % Čechů sice s penězi měsíčně vychází, ale už nezvládá vytvářet si finanční rezervu.

„Zbývající pětina je v těžké finanční situaci, kdy tak tak přežívá do další výplaty. Dobrou zprávou je, že v Česku jsou pouze 2 % lidí, kteří tonou v dluzích a nemají žádné vyhlídky na zlepšení, což je v porovnání s ostatními zeměmi vůbec nejméně.“

- Josef Macák, manažer zákaznického výzkumu Provident

Nedaří se Maďarům a Rumunům

Z vybraných evropských zemí je na tom naopak nejhůře Maďarsko a Rumunsko. „V těchto zemích se nachází zhruba 40procentní podíl lidí, kteří čelí značným finančním problémům a jen s velkými obtížemi zvládají pokrýt nutné každodenní výdaje,“ doplňuje Macák.

Jak vychází obyvatele střední a východní Evropy s penězi? Zdroj: Provident 

O větších výdajích rozhodujeme společně

Z průzkumu dále vyplývá, že bez ohledu na národnost o větších výdajích nebo o výběru finančních produktů partneři rozhodují častěji společně, zatímco u běžných nákupů je obvykle v páru jeden, který za ně nese hlavní odpovědnost. „Pro Čechy platí, že většinou je v páru jeden, který se o finance a rodinný rozpočet stará více. Může to být ten, kdo v rodině víc vydělává. Určuje třeba, jaké výdaje a investice učiní, jaké auto koupí nebo kam uloží peníze. V jiném případě přinese rodině peníze, ale o provoz domácnosti a o investice se stará její druhý člen. Pokud partnerský vztah funguje správně, nejsou tyto role zcela vyhraněné a jednoznačné,“ dodává Macák.

TIP

Chcete dát našetřené peníze na spořicí účet?

 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 6