Prvním jarním dnem topná sezóna nekončí

 

Na jaře sice teploty stoupají, ale pořád to není ono. Ještě než dáte sbohem teplému radiátoru a začnete se vyhřívat jako kočka na slunci, přinášíme pár tipů. I v jarních měsících se někdy hodí zatopit.

první jarní den 2015 

Také jste si jako my přáli, ať už je zima pryč a přijde jaro? Je to tady! Na sklonku dnešního dne, 20. března 2015, totiž začíná astronomické jaro. A s ním se do našich končin vrací tažní ptáci, krajina rozkvétá a světla je nějak více.

Podle statistik hydrometeorologického ústavu si lze všimnout, že v posledních letech dělá první jarní den čest svému jménu. V roce 2014 byl dokonce v pražském Klementinu překonán 130 let starý teplotní rekord. Naměřili zde 19,9 °C.  Letos to sice na překonání nevypadá, nicméně i tak se očekává až 15 °C.

maximální teplota v 1. jarní denNaměřeno na meteostanici Praha-Libuš, zdroj: ČHMÚ 

Je tu teplo, topit nebudu

Zdá se, že s přibývajícími teplotami ubývá potřeba topit. Vždyť venku je teplo, tak proč zapínat radiátor? Nenechte se ale zlákat prvními slunečními paprsky. Noci i rána totiž ještě bývají chladná. Vždyť minimální teplota za loňský březen byla podle HMÚ -3,1 °C a v roce 2013 napadl i sníh!

Ušetřete příští topnou sezónu i 8 000 Kč! Srovnat ceny plynu

Ani topná sezóna ještě neskončila. Pokud využíváte centrální vytápění, vyhřát byt si podle vyhlášky Ministerstva průmyslu a obchodu můžete do 31. května. K ukončení dodávky tepla může dojít i dříve - a to tehdy, pokud denní teplota vzduchu ve dvou po sobě následujících dnech stoupne nad 13 °C.

Nejnižší denní teploty v 1. jarní den v letech 2009-2014
2011 - 3
2012 - 1
2013 - 3
2014 8

Naměřeno na meteostanici Praha-Libuš, Zdroj: ČHMÚ

Jak topit na jaře?

jarní příroda20. března 2015 ve 23:44:53 hodin začíná jaro. Těšíte se? 

Sami vidíte, že jarní počasí je někdy aprílové. Maximální teploty sice lákají k pobytu venku, ale ty minimální nás zase vrací zpátky do teplých domovů. A jaké v nich mít optimální teplo? Řiďte se těmito pravidly a bude vám příjemně.

1. Vstávejte do tepla

Jestli někdy topit, tak hlavně ráno. Místnost bývá po noci trochu vychladlá, a to se pak těžko odchází z vyhřáté postele. Pokud máte možnost regulovat si vytápění na základě času, přidejte trochu tepla do ranních hodin. Bude se vám lépe vstávat.

2. Snižte teplotu na termostatu

Mrazy už přece jen skončily, takže není třeba až tak vytápět. Pokud máte nastavenou určitou teplotu na termostatu, můžete ji trochu ztlumit. Pokoj vám totiž prohřeje i slunce, které do něj dopadá během dne.

» Mohlo by vás také zajímat: Léto je ideální čas na údržbu plynových kotlů

3. Zima za okny? Přitopte na hodinku, dvě

Někdy nás ale zaskočí sníh i na jaře. Vzpomínáte si na rok 2013, kdy ještě o Velikonocích pokryla krajinu sněhová nadílka? V takových chvílích je topení na místě. Zbytečně ale nepřetápějte. Ve většině případů stačí krátce zatopit na hodinku, dvě a místnost se pěkně prohřeje.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 3